تاریخ درج خبر : 1395/05/14
کد خبر : ۵۴۸۹۹۹
+ تغییر اندازه نوشته -
سیدامیر مرادیان

برجام و نفوذ فرهنگی: هر روز یک دستاورد؛ معرفی یکی دیگر از دستاوردهای برجام

سایت استان: مطلب زیر از سری یادداشت‌های دریافتی مخاطبین سایت استان است، انتشار آن در سایت استان به معنای تائید یک بخش یا کل متن نیست.

برجام و نفوذ فرهنگی: هر روز یک دستاورد؛ معرفی یکی دیگر از دستاوردهای برجام

سایت استان،* سیدامیر مرادیان- با گذشت شش ماه از اجرای برجام، مسئولان کشور، از رهبری تا وزیر امور خارجه، رئیس بانک مرکزی، معاون وزارت خارجه، هاشمی رفسنجانی و… از بدعهدی آمریکا در اجرای برجام سخن می‌گویند. سیف، رئیس بانک مرکزی از «تقریباً هیچ» بودن دستاوردهای برجام می‌گوید. هاشمی رفسنجانی از بدعهدی آمریکایی‌ها سخن گفته و تخت روانچی، عضو هیئت مذاکره‌کننده نیز از پابرجا بودن تحریم‌ها سخن به میان آورده است. بااین‌حال رئیس‌جمهور، حسن روحانی درباره‌ی برجام گفته است: «بعد از برجام هر روز یک گشایش داریم». چند روز پیش، اما آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب در دیدار با اقشار مردم گفتند: «تحریم‌ها با گذشت شش ماه برداشته نشده است.» رهبر انقلاب در ادامه سخنان خود به این نکته اشاره کردند که هیچ تأثیر محسوس و ملموسی هم در وضع معیشت مردم به وجود نیامده است.

بااین‌وجود که مسئولان دولت حسن روحانی به بی‌نتیجه بودن و عهدشکنی برجام اعتراف می‌کنند؛ اما از منظری دیگر، پیش‌بینی رهبر انقلاب درباره عهدشکنی آمریکایی‌ها و همچنین پروژه «نفوذ» بعد از برجام درست از آب درآمد. پیش‌تر از این آیت‌الله خامنه‌ای درباره خطر نفوذ دشمن به کشور بعد از اجرای برجام هشدار داده بودند. ایشان نفوذ را تحت تأثیر قرار دادن شخص به‌طوری‌که شخصی که تحت تأثیر نفوذ قرار گرفته، همان چیزی را فکر کند که آن آمریکایی فکر می‌کند، تعریف کردند. آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ی اثرات نفوذ بعد از برجام، در عرصه‌های مختلف ازجمله فرهنگی می‌گویند: «آرمان‌ها، ارزش‌ها و باورها تغییر پیدا خواهند کرد.»

مصداق نفوذ در این روزها ورود کندی چارمز، ستاره فیلم‌های مستهجن به ایران است که تعجب‌ها را برانگیخته است و گویا بوی جدیدی از نفوذ فرهنگی و یا شاید همان ماجرای سرزمین «اندلس» در سایه‌ی اهمال مسئولان به مشام می‌رسد؛ احتمال می‌رود ورود چنین اشخاصی هم از دستاوردهای روزانه برجام باشد که پیش‌ازاین حسن روحانی از آن سخن گفته بود! گاهی اما دشمن و رسانه‌های آن می‌کوشند تا با عادی جلوه دادن سفر چنین اشخاصی به جمهوری اسلامی، حساسیت مردم را از بین ببرند تا بعداً زمینه‌سازی از بین بردن دیگر عقاید مذهبی را فراهم آورند. این ستاره فیلم‌های مستهجن سفرکرده به ایران در صفحه اینستاگرام شخصی‌اش با انتشار عکسی با حجاب از خود در ایران، از عدم آزادی مردم ایران در زندگی‌شان گفته است! سایت «تابناک» در این زمینه از وزارت امور خارجه پرسیده است: «این بازیگر چگونه توانسته از مسئولین وزارت خارجه‌ی کشورمان ویزا دریافت کند و حتی به راحتی در کشور ما مورد عمل زیبایی قرار گیرد.» تابناک هم‌چنین نوشته: «مطمئناً این سفر را باید با دید نگرانی نگریست؛ زیرا این نوع سفرها می‌تواند زمینه‌سازی برای تهاجم خاموش به فرهنگ و ارزش‌های اسلامی ایران باشد و لذا باید نهادهای مسئول به نحوی شایسته با متخلفان در این زمینه برخورد کنند.»

*دانشجوی رادیولوژی 92

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ذبیح اله مکی پور گفت:

  دوست عزیز…. سیاست ها وقفه های بیرونی و درونی دارند… اما انچه که مسلم هست اینه که شما باید به این دید بنگرید که اگر برجام نمیبود چه وضعیتی داشتیم؟ همچنین سفر چند روزه یه خانم اگر بخواد فرهنگی به اضمحلال بکشونه که نشون دهنده بی ریشگی اون فرهنگ و هویته

 • گلبای گفت:

  یک مقام آگاه در وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم در خصوص سفر بازیگر بریتانیایی به ایران و حواشی به راه افتاده در این خصوص گفت: طبق آنچه ما بررسی کرده‌ایم این خانم با نام واقعی به ایران سفر نکرده بلکه از طریق یکی از آژانس‌های مسافرتی با نام و شهرت دیگری و به عنوان آرایشگر درخواست سفر به ایران را ارائه داده است.
  وی افزود: کندی چارمز شغل خود را آرایشگری معرفی کرده و با کسب مجوزهای معمول و متعارف قانونی به ایران آمده بود.
  خبرگزاری تسنیم
  http://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/05/11/1145940/کندی-چارمز-با-نام-دیگری-به-ایران-سفر-کرده-بود

 • ناشناس گفت:

  ما شاید نتایج برجام را شاهد نباشیم اما نتایج تحریم را شاهد بودیم.
  آنهایی که در ابتدا نعمت بودند. بعد گفتند بی تاثیر اند….

 • محمد گفت:

  ورود کندی چارمز مصداق نفوذ نیست بلکه نتیجه وثمره ودستاورد قطعی نفوذ است کسانیکه زمینه چنین مسافرتهایی را فراهم می کنند بایستی در تصمیمات خود تجدید نطر کنند زیرا خشم خداوند ونفرین امت شهید پرور پایانی ندارد امتی که امام دارد به این زودی فریب نمی خورد .

 • بهلول گفت:

  در قبال این مطلب فقط باید گفت….

پربازديد