تاریخ درج خبر : 1395/05/14
کد خبر : ۵۴۹۰۰۲
+ تغییر اندازه نوشته -
معاون جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد:

۴۵ درصد گاوداری‌های کهگیلویه و بویراحمد راکد هستند

معاون بهبود امور دام و تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۴۵ درصد واحدهای گاوداری در این استان راکد هستند.

1686553

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، محمدجعفر طالبیان پور امشب در برنامه رودررو شبکه دنا با اشاره به اینکه بیش از 2 میلیون واحد دامی در سطح این استان وجود دارد اظهار داشت: اکثر این واحدها به صورت سنتی و مابقی به‌صورت صنعتی و نیمه‌صنعتی فعالیت می‌کنند.

معاون بهبود امور دام و تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه 73 واحد گاوداری با ظرفیت بیش از 4 هزار رأس در استان وجود دارد، گفت: بخشی از این واحدها فعال و بخشی راکد هستند.

وی با تأکید بر اینکه 45 درصد واحدهای گاوداری در استان راکد هستند، عنوان کرد: 55 درصد این واحدها فعال است.

طالبیان پور با بیان اینکه سال گذشته 9 هزار تلقیح مصنوعی (اصلاح نژاد) در استان انجام شد، گفت: متأسفانه 20 درصد واحدهای گاوداری در استان امکانات لازم برای این کار را ندارند و 60 درصد آن‌ها این کار را انجام نمی‌دهند.

وی با اشاره به وجود 8 صنعت لبنی در استان، تصریح کرد: اکنون سه واحد لبنی به صورت نیمه فعال در استان مشغول به فعالیت هستند و 5 واحد دیگر به علت کمبود نقدینگی و مشکلات ملی کاهش مصرف شیر در دوره‌های گذشته راکد شدند.

طالبیان با بیان اینکه کشتارگاه صنعتی استان در سه روز تعطیلات عید فطر بیش از 900 رأس دام را ذبح کرد، خاطرنشان کرد: برای نخستین بار در استان توزیع نهاده‌های دامی به صورت اینترنتی و از طریق سامانه در بین دامداران انجام می‌شود.

وی با اشاره به تشکیل اتحادیه دامداران برای نخستین بار در استان، گفت: در یکی دو سال اخیر تولید تخم‌مرغ در استان 50 درصد افزایش یافت.

وی نبود سرمایه‌گذار توانمند، نبود صنایع تبدیل و تکمیلی، سود بالای تسهیلات بانکی، سوء مدیریت و مشکلات ملی در قیمت نهاده‌های دامی را از عمده‌ترین مشکلات دامداران برشمرد و افزود: در صورت همکاری استانداری و صنعت و معدن در ایجاد صنایع بزرگ در استان بخشی از مشکلات این حوزه برطرف می‌شود.

معاون جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تأکید کرد: برای نخستین بار در دو سال گذشته دو کارخانه خوراک دام در استان احداث شد و این مسئله بخشی از مشکلات دامداران را حل کرد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد