تاریخ درج خبر : 1395/05/15
کد خبر : ۵۴۹۱۲۸
+ تغییر اندازه نوشته -
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد خبر داد:

کشف و امحا کوره‌های ذغال درختان بلوط در منطقه گنجه‌ای یاسوج:

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد از کشف و امحاء دو کوره ذغالی خبر داد.

kore - zoghalsazi - ganjeii - (5)

به گزارش سایت استان، سرهنگ محمدرحیم برزمند در این خصوص گفت: ساعت ده صبح روز جمعه 15 مردادماه پس از کسب اطلاع و دریافت گزارش، اکیپ یگان حفاظت اداره کل و اداره منابع طبیعی شهرستان بویراحمد سریع به منطقه گنجه‌ای کهنه واقع در اطراف یاسوج شتافتند که مشخص گردید افرادی به نام‌های س.ص، ه.ط، ی.ح و ح.ح در باغ و یورت عشایری اقدام به احداث کوره‌های ذغالی نموده‌اند.

سرهنگ برزمند در ادامه افزود: این افراد به‌طور شبانه و با بی‌رحمی اقدام به قطع درختان بلوط می‌کردند و پس از انتقال آن‌ها به این کوره‌های ذغالی آن‌ها را تبدیل به ذغال می‌کردند.

وی افزود: اکیپ یگان حفاظت استان پس از کشف این کوره‌ها پس از تهیه مستند و فیلم‌برداری از این کوره‌ها و درختان قطع‌شده، متخلفین را به شهرستان دلالت داده و پرونده تخلف برای آن‌ها صادر گردید که در حال بررسی و اقدام است.

سرهنگ برزمند در پایان افزود: حدود 75 کیلوگرم ذغال نیز در این عملیات کشف شد و تعدادی آلات و اسباب جرم نیز توقیف گردید.

قابل ذکر است در هفته گذشته 392 کیلوگرم ذغال چوب بلوط معادل 26 گونی، در شهرستان کهگیلویه که از طریق یک وانت به‌طور غیرمجاز حمل می‌شد توسط نیروهای اداره منابع طبیعی و آبخیزداری این شهرستان کشف و توقیف گردید و در شهرستان چرام نیز در هفته‌های گذشته 64 کیسه ذغال درختان جنگلی (بلوط) از خودرویی سایپای در حال انتقال این کیسه‌ها کشف شد و 5 باب کوره نیز امحا شد.

قطع درخت جنگلی بلوط به طور شبانه به‌منظور تهیه ذغال از طرف سودجویان یکی از مواردی است که طبیعت زیبای استان کهگیلویه و بویراحمد را به مخاطره انداخته است. قطع درختان به‌منظور تهیه ذغالی که با قیمت پایین به فروش می‌رسد، بسیار ناراحت‌کننده است. آیا این افراد نمی‌دانند که ارزش درختان بلوط وقتی‌که در طبیعت سبز و شاداب هستند، بسیار بالاتر از این کیسه‌های ذغال است؟ درختانی که به خاطر تغییرات اقلیمی و خشکسالی‌ها، رشد زادآوری آن‌ها بسیار سخت شده است و همه ما باید نگران قطع یک سرشاخه کوچک از این درختان باشیم چه رسد به اینکه آن‌ها را نابود کنیم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد