تاریخ درج خبر : 1395/05/15
کد خبر : ۵۴۹۱۵۵
+ تغییر اندازه نوشته -
محمدعلی وکیلی

بایدونبایدهای سال آخر روحانی

سایت استان، *محمدعلی وکیلی- دولت روحانی وارد سال آخر شده است. سال آخر برای دولت‌ها سالی حیاتی است. میزان صداقت در باور به شعارها، «در سال آخر» محک زده می‌شود. لذا قضاوت مردم تا حد زیادی متأثر از سال آخر دولت‌ها است.

خصوصاً برای دولتی که در سال آخر از چهار سال ایستاده است، قضاوت مردم اهمیت دوچندان می‌یابد. چراکه در پایان سال باید برای ادامه کار خود، رأی تائید بگیرد. لذا رأی و داوری مردم در این سال پایانی، سرنوشت دولت را رقم می‌زند. دولت باید امسال را به‌عنوان سال آخر، جدی بگیرد و به لوازم آن پایبند باشد.

پیچیدگی‌های سال آخر، کار دولت را سخت می‌کند. به طور مثال دولت از یک سو با مطالبات معوق طرف است و از سوی دیگر در معرض این خطر است که اقدامات او «تبلیغاتی» تلقی شود. اگر نزد مردم، اقدام و عملی، تبلیغاتی تلقی شود نتیجه عکس خواهد داد. اگر دولت برای استفاده تبلیغاتی گره‌ای را گشود و یا اگر اینگونه تلقی شد، آن اقدام در واقع گره تازه‌ای می‌افزاید. «ریاکار» خوانده شدن، از هر مشکلی برای دولت سخت‌تر است. اگر دولتی «ریاکار» و «تبلیغاتی» تلقی شود، اقداماتش بی‌وزن می‌شود و از درجه تأثیر می‌افتد. این سخت‌ترین خطر برای دولت‌ها در سال آخر است؛ اما از طرفی، آخرین فرصت برای پاسخ به مطالبات مردم نیز در سال آخر است. دولت اگر این سال را از دست داد در دام «کم‌کاری» و «ناکارآمدی» می‌افتد. لذا

دولت‌ها در «سال آخر»، میان دوگانه‌ای تهدید می‌شوند؛ دوگانه «کم‌کاری» و «ریاکاری»!

افتادن در این دام‌ها می‌تواند تمام عملکرد دولت را بسوزاند و دستاوردهایش را بر باد دهد.

اگر دولت عمل پسندیده‌ای انجام دهد اما اقدامات بعدی، شائبه تبلیغاتی بودن آن را تقویت کند، آن عمل نتیجه عکس خواهد داد. چه بسیار اقدامات خوبی که دولت‌ها انجام می‌دهند اما گرفتار حجاب تبلیغات و ریا می‌شود و از تأثیرگذاری می‌افتد. این دامی است که مخالفان دولت برای آن پهن

می‌کنند و باید مراقب بود.

یکی از مسائلی که دولت از آن سربلند بیرون آمد، فیش‌های حقوقی بود. برخورد دولت در ماجرای فیش‌ها، امیدوارکننده بود اما هنوز تهدید آن رفع نشده است. اقدامات بعدی دولت، در باورپذیری اقدامات پسندیده دولت مؤثر است. اگر مردم دریابند که دولت نسبت به همه کم‌کاری‌ها حساس است و با همه مقصرین و خاطیان برخورد می‌کند، اقدامات دولت باورپذیرتر می‌شود.

یکی از مطالبات عمومی مردم در این روزها، ترمیم کابینه است. اقدام دولت در پاسخ به این مطالبه، می‌تواند سایر کارها و خدمات دولت را باورپذیرتر کند. دولت باید نشان دهد میان وزرا نیز با ناکارآمدان تعارف ندارد. نباید از این حوزه غفلت کرد و باید مانع از خوانش تبلیغاتی و ویترینی از برخوردهای قاطع و قانونی دولت در ماجرای فیش‌ها شد. احترام به سایر خواست‌های ملت می‌تواند تأثیر خدمات دولت را بالا ببرد. برخورد گزینشی با مطالبات دولت می‌تواند از حجم باورپذیری آن‌ها بکاهد. در سال آخر درجه اهمیت این مسئله بیشتر می‌شود. چراکه سایه «تبلیغاتی بودن» بر سر اعمال دولت می‌افتد.

از طرف دیگر نباید فراموش کرد که ترمیم کابینه به‌نوعی تسکین نارسایی‌ها نیز است. شاید در این فرصت اندک نتوان همه نارسایی‌ها را جبران کرد اما ترمیم کابینه و تغییر افراد ناکارآمد می‌تواند مرهمی برای مردم باشد. این عمل نوعی احترام به خواست مردم به‌حساب می‌آید. در واقع وقتی تماشاگران یک فوتبال، از بخشی از بازی تیم محبوبشان راضی نیستند، چند تعویض می‌تواند حجم فشار روانی بر تیم را کم کند. حتی اگر در دقیقه نود باشد! چراکه آن تعویض احترام به خواست تماشاگران بازی و هواداران تیم است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد