تاریخ درج خبر : 1395/05/15
کد خبر : ۵۴۹۱۶۵
+ تغییر اندازه نوشته -
معضل دفن زباله‌های شهر دهدشت؛

چرا مسئولان خود را به خواب زده‌اند و اقدامی نمی‌کنند؟

سوزاندن زباله‌ها ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه‌حلی است که متولیان امر برای خلاص شدن از انبوه زباله‌های جامد و زاید در پیش گرفته‌اند.

dafn-e-zobale---dehdasht

سایت به نقل از پایگاه خبری تحلیلی کهگیلویه، سید مصطفی گنجی نزدیکی محل دفن زباله‌ها به سطح شهر و دود غلیظ ناشی از سوزاندن آن‌ها که روزانه بر تن هر شهروند دهدشتی می‌نشیند و استشمام می‌شود موضوعی است که نباید به سادگی از آن گذشت؟

تصویر به آتش کشیدن زباله‌ها، تصویری است که بارها دیده‌ایم یا در مورد آن شنیده‌ایم.

اما آبا تاکنون به درک این موضوع رسیده‌ایم که این روند در پیش گرفته شده چه تأثیر مخربی بر سلامت شهروندان و محیط‌زیست دارد؟

نزدیکی محل دفن زباله‌ها به سطح شهر و دود غلیظ ناشی از سوزاندن آن‌ها که روزانه بر تن هر شهروند دهدشتی می‌نشیند و استشمام می‌شود موضوعی است که نباید به سادگی از آن گذشت؟!

dafn-e-zobale---dehdasht---02

با توجه به مقالات و گزارش‌های جامعی که بارها از طریق این خبرگزاری در این زمینه عنوان شد چرا مسئولان خود را به خواب‌زده‌اند و اقدامی نمی‌کنند؟؟؟

مطابق اظهارنظر کارشناسان زیست‌محیطی یکی از عمده دلایل آلودگی هوا در محیط‌های شهری، سوزاندن زباله‌هاست و به استناد ماده 9 قانون حفاظت و بهسازی محیط‌زیست و ماده‌های 22 و 32 قانون جلوگیری از آلودگی هوا و همچنین ماده 688 قانون مجازات اسلامی باید با متخلفان و آلوده‌کنندگان محیط‌زیست برخورد قانونی و قاطع صورت گیرد.

راهکارهای زیادی در این زمینه عنوان شده است اما نکته جالب اینجاست که مسئولان و متولیان امر به جهت آنکه می‌خواهند در این زمینه رفع تکلیف کنند به دلیل کم‌هزینه بودن و نداشتن راهکار مناسب برای دفع زباله‌ها اقدام به آتش زدن آن‌ها می‌کنند و این موضوع عدم تخصص و عدم درخواست راهکارهای مناسب مسئولان را می‌رساند و چیزی جز این نخواهد بود.

سازمان بازیابی و بازیافت عنوانی است که از مدت‌ها پیش کمبود آن در نهاد شهرداری احساس می‌شد. بالطبع اگر چنین سازمانی در نهاد شهرداری ایجاد شود و نیروهای متخصص و کار بلد به‌دوراز هرگونه رابطه‌های قومی و قبیله‌ای به کار گرفته شود، این نهاد بهتر و گویاتر می‌تواند بحث دفع زباله‌ها را پیگیری کند.

بازهم مثل همیشه…امیدواریم که مسئولان و متولیان امر به سادگی از کنار این قضیه عبور نکنند!

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد