تاریخ درج خبر : 1395/05/18
کد خبر : ۵۴۹۵۲۲
+ تغییر اندازه نوشته -
آیین تجلیل از خبرنگاران کهگیلویه و بویراحمد

از صحبت‌های مسئولان تا مطالبات خبرنگاران/ سهم خبرنگاران از ارشاد یک وعده ناهار هم نیست/ سرنوشت مبهم خانه مطبوعات

روز گذشته نشستی در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تجلیل از خبرنگاران برگزار شد که علاوه بر بحث پیرامون مخاطرات شغل خبرنگاری، مطالبات این صنف نیز  در آن مطرح شد.

tajlil az khabarnegaran - (63)

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد خطاب به مدیران رسانه‌ای گفت: مدیران بهتر است حق‌وحقوق خبرنگارانی که در شرایط سخت به جامعه آگاهی می‌بخشند را بدهید و این یک وظیفه و تکلیف اجتماعی است.

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد دهبانی پور در مراسم روز خبرنگار در سالن اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: ارشاد بیمه خبرنگاران را در زمان پرداخت یارانه به رسانه‌ها منظور می‌کند.

وی ادامه داد: اگر مدیران مسئول رسانه‌ها بحث بیمه خبرنگاران را پیگیری کنند، ارشاد هم می‌تواند تمرکز خود را روی بیمه تکمیلی بگذارد.

وی از مدیران خواست اگر رسانه یا خبرنگاری در انعکاس خبرها خطای سهوی مرتکب شد به دیده رأفت و بخشش با آن‌ها برخورد شود.

دهبانی پور از استاندار خواست با گوشزد کردن بخشش به مدیران، این موضوع را نهادینه کند و از مدیران هم خواست حقوق عمومی را پیگیری کنند اما در مسائل شخصی به‌عنوان مسئول نظام جمهوری اسلامی خطاهای ناخواسته را ببخشند.

همه رسانه‌های استان نگاه توسعه محور دارند

استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز به‌عنوان سخنران این نشست با بیان اینکه نقدهای رسانه‌ها در بهتر شدن عملکرد دولت تأثیر دارد گفت: مجموعه رسانه‌ای استان جز مجموعه‌های پویا و پرتحرک کشور است و عملکردشان به استان کمک می‌کند.

موسی خادمی ادامه داد: رسانه‌های محلی نقاط ضعف و مشکلات را در دورترین نقطه استان پیدا می‌کنند و به عالی‌ترین مقام استان کمک می‌کنند.

خادمی ادامه داد: اینکه رسانه‌هایی که سلایق سیاسی مشترکی با دولت ندارند نیز در استان از هیچ کوششی برای توسعه استان دریغ نکردند.

استاندار یادآور شد: در دو هفته گذشته دستگاه‌های ملی در آستانه سفر هیئت دولت به استان، بر روی مشکلات و مسائل کهگیلویه و بویراحمد متمرکز شده‌اند.

وی تأکید کرد: استان نیازمند این سفر است اما قرار نیست همه مشکلات انباشته‌شده تاریخی کهگیلویه و بویراحمد در این سفر حل شود.

خادمی با بیان اینکه مردم استان مردم بااخلاق و مهمان‌نواز هستند افزود: نباید اجازه دهیم چهره زیبای استان را یک لایه ضعیف چند میلیمتری که عمقی هم ندارد خدشه‌دار کنند.

سهم خبرنگاران از ارشاد، یک وعده ناهار هم نیست

این نشست در کنار زیبایی‌ها حاشیه‌هایی نیز داشت. البته در روزهای گذشته ادارات برای تجلیل از مقام خبرنگار نشست‌هایی برگزار کردند و هیچ‌گونه نقدی به کم یا زیاد این نشست‌ها نیست. اما به خودم اجازه می‌دهم از نشستی انتقاد کنم که برگزارکننده آن سکان هدایت سکان رسانه‌ها را در دست دارد.

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نشستی برگزار کرد که فقط با یک و نیم ساعت تأخیر رکورد بیشترین تأخیر در سال کاری 94 و 95 را به خود اختصاص داد.

خبرنگاران از شهرها و روستاهای دور و نزدیک استان راهی مرکز شده و در سالن ارشاد زیر سقفی جمع شدند که به نامشان هست و به کامشان نیست. هرچند به گفته مدیرکل ارشاد از این‌همه خبرنگار یک نفر هم در سامانه ارشاد ثبت نیست و بر اساس آمارهای همین ارشاد از این جمعیتی که سالن ارشاد را پر کرده بود فقط سی نفر بیمه خبرنگاری شده‌اند.

در ورودی ارشاد تابلوی راهنمایی نصب است که بر اساس همین تابلو در این ساختمان 2 دوطبقه دست‌کم نام خبرنگاران و روزنامه‌نگاران بر روی 6 واحد ثبت شده است اما واقعیت این است سهم رسانه‌ها از این همه نام به اندازه یک کیک و ساندیس و یک وعده ناهار هم نمی شود چه برسد به آنکه بخواهند از مطالبات بزرگی بگویند که آن‌چنان دور از دسترس می‌نماید که رسانه‌ها هم از گفتنشان کوتاه آمده‌اند و به جای گفتن از دردهایی که در طول سال در جان و تنشان ریشه دوانده دلخوش کرده‌اند به آرام‌بخش‌هایی که اعتبارشان به یک‌شب هم نمی‌رسد.

همه‌چیز آنقدر نمایشی طراحی شده که صدای خیلی از خبرنگاران را در می‌آورد. در تجلیل‌ها ظاهراً همه‌چیز نمادین است.

برنامه‌ای برگزار شد که میزبان برای ناهار اسپانسر گرفته است و اصلاً اهمیت ندارد اسپانسر چه هدفی پشت این میزبانی دارد و این نه بار اولش بوده که اینگونه رسانه‌ها را نمک‌گیر کرده و نه بار آخر خواهد بود.

البته اطلاعات ناقص ارشاد در اداره امور رسانه‌ها در نشست‌های ادارات دیگر هم خودش را نشان داده بود. پیش‌ازاین آموزش‌وپرورش نیز بر اساس فهرستی از که از ارشاد استعلام کرده بود از 60 نفر از خبرنگاران تجلیل کرد که دست‌کم نیمی از اسامی و رسانه‌هایشان از چند سال قبل به‌روزرسانی نشده بود.

 سرنوشت مبهم خانه مطبوعات

شواهد نشان می‌دهد ارشاد به رغم همه شعارها و بایدونبایدهایی که برای ادارات می‌گذارد نمی‌تواند گره مشکلات آن‌ها را باز کند.

انتخابات خانه مطبوعات بیش از دو و نیم ماه است برگزار شده و اگر انتخابات ریاست جمهوری هم بود تاکنون تائید یا عدم‌تأییدش مشخص شده بود.

درنهایت اما خبرنگاران به این نتیجه رسیده‌اند آبی از ارشاد برای رسانه‌ها گرم نمی شود. و همه انتظار دارند که ارشاد اگر انتخابات خانه مطبوعات را باطل کرده تکلیف را مشخص کند و اگر نه، هم سریعتر اجازه دهید جلساتش برگزار شود تا رسانه‌ها خودشان برای سامان دادن به وضعیتشان دست‌به‌کار شوند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • حمید گفت:

    بنظرم اولویت برای خبرنگاران باید اموزش باشه….همه خبرنگارهای استان تک تک شون باید اصول خبرنگاری را بگذرونن تا بفهمن خبرنگاری فقط اضافه کردن “وی افزود” ، ” وی اضافه کرد” ، وی تشریح کرد و … نیست. خبرنگار در کنار این افزودن ها باید دید تحلیلی به قضایا داشته باشه و دغدغش مردم باشه. رسانه هست که فرهنگ را می سازه پس نقش حیاتی در زندگی مردم داره و این چیزی است که اکثر خبرنگارا اونو واقعا نمیدونن.

پربازديد