تاریخ درج خبر : 1395/05/20
کد خبر : ۵۴۹۶۴۴
+ تغییر اندازه نوشته -

شهید هرمزپور و اسلحه کلت کمری سرلشکر زبیدی فرمانده تیپ 10 زرهی عراق

سایت استان: به مناسبت کنگره ملی شهدای کهگیلویه و بویراحمد و در پیشواز از این رویداد بزرگ، خاطره‌ای از شهید والامقام استان، سردار شهید “جواد هرمزپور” به روایت “سردار حسین دقیقی” در اینجا آورده شده است.

اسلحه کلت کمری سرلشکر زبیدی فرمانده تیپ 10 زرهی

نیروهای عراقی در روز سوم اجرای عملیات فتح¬المبین که محاصره شده بودند، اسلحه، مهمات، کلاه‌خود و پیراهن نظامی خود را کنار گذاشته و با زیر پیراهن سفید و دو دست روی سر خود را تسلیم نیروهای ایرانی می‌کردند.

فرمانده تیپ 10 زرهی سرلشکر زبیدی در آن گروه بود که نیروهای گردان شهید هرمزپور آن‌ها را اسیر کرده بود. تنها فرمانده اسیری که اسلحه کلت به کمر داشت همین فرمانده عراقی بود. او اسلحه خود را دور نیانداخته بود. اسیران عراقی به علت ازدحام و زیاد بودن تعدادشون امکان تفتیش شدنشان در ساعات اولیه تسلیم شدن وجود نداشت. بالأخره بعد از چند ساعت که این گروه اسیر عراقی در کنار دره‌ای آن‌ها را جمع کرده و جهت انتقال به عقب جبهه منتظر دستور و رسیدن خودروهای کمپریسی و ایفا بودند، اعلام شد، قبل از حرکت همه آن‌ها را تفتیش کنند. چند نفر بسیجی که بعضاً هم دانش‌آموز خردسال بودند حفاظت آن‌ها را به عهده داشتند؛ اما به دلیل کم بودن تعدادشان و زیاد بودن اسیران عراقی امکان تفتیش میسر نمی¬شد. تا اینکه با تأکید مسئولین مجبور به بازسازی بدنی اسرا شدند. یکی از دانش‌آموزان بسیجی شروع به تفتیش کرد تا رسید به وسط صف. سرلشکر زبیدی فرمانده ای بلند هیکل با سبیل آنچنانی اسلحه کمری را همچنان به کمر داشت. او به عربی می‌گفت: فرمانده شما بیاید تا اسلحه و درجه و کارت شناسایی را به او بدهم. برادر بسیجی متوجه صحبت عراقی نمی‌شد؛ اما افسر عراقی متوجه صحبت بسیجی دانش‌آموز شده بود، ولی مرتب مقاومت و امتناع می‌کرد. درگیری لفظی و بکش و مکش در وسط صف شروع شد. در همین حین شهید هرمزپور با خودروی فرماندهی جهت کاری به عقب برگشته بود. او را در جریان موضوع می‌گذارند. خود را به جمع اسیران رساند و چون احتمال ضرب و شتم می‌رفت خودش وارد قضیه شد. هرمزپور اول آن بسیجی را آرام کرد او را در بغل گرفت صورتش را جلو فرمانده عراقی بوسید. فرمانده عراقی هم از این برخورد حیرت‌زده شده بود به‌محض رسیدن هرمزپور اسلحه کمری با خشاب و جلدش را به هرمزپور تقدیم کرد، اما شهید هرمزپور به بسیجی دانش‌آموز اشاره کرد شما تحویل بگیرید. هرمزپور برای ارتقاء روحیه و اعتمادبه‌نفس بسیجی و خرد کردن غرور افسر عراقی در جمع اسیران عراقی این حرکت را انجام داد که موجب تعجب اسیران عراقی و سرلشکر زبیدی گردید. بعد از تفتیش و دریافت کلت، بسیجی اسلحه کمری را آورد و تحویل شهید هرمزپور داد. آن کلت کمری غنیمتی تا زمان شهادت در اختیار شهید هرمزپور بود.

منبع: بزرگترین کانال تخصصی شهدا استان کهگیلویه و بویراحمد منبع: (برای عضویت اینجا کلیلک کنید) https://telegram.me/kbshohada

لازم به ذکر است، کنگره ملی شهدای کهگیلویه و بویراحمد یازدهم تا پانزدهم مهرماه 95 در یاسوج مرکز استان برگزار خواهد شد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد