تاریخ درج خبر : 1395/05/21
کد خبر : ۵۴۹۶۷۶
+ تغییر اندازه نوشته -
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان خبر داد:

راه‌اندازی بخش آنژیوگرافی و جراحی قلب برای اولین بار در کهگیلویه و بویراحمد

در سفر دولت تدبیر و امید به استان شاهد یک دستاورد مهم دیگر یعنی راه‌اندازی بخش آنژیوگرافی و جراحی قلب برای اولین بار در استان کهگیلویه و بویراحمد خواهیم بود که یکی دیگر از نیازهای اساسی مردم را در حوزه سلامت مرتفع می‌کند. این طرح با اعتبار ۱۶ میلیارد تومان مهم‌ترین پروژه افتتاحی حوزه سلامت استان کهگیلویه و بویراحمد در سفر هیئت دولت است.

اما نگاهی گذرا به سایر فعالیت‌های حوزه سلامت استان نشان می‌دهد که پیگیری‌های دکتر چمن در سه سال اخیر دستاوردهای بسیار دیگری را نیز برای استان کهگیلویه و بویراحمد به همراه داشته است.هرچند که این مقام مسئول و شخص اول حوزه سلامت استان معتقد است از مهم‌ترین دستاوردهای دانشگاه علوم پزشکی در سال‌های اخیر بهبود شاخص‌های سلامت از جمله کاهش مرگ و میر مادران و کودکان زیر ۵ سال است که در مقایسه با سال‌های گذشته و همچنین در مقایسه با متوسط کشور پیشرفت قابل توجهی حاصل شده است.

گفت و گو با دکتر رضا چمن، رئیس دانشگاه علوم پزشکی را در زیر بخوانید:

جناب آقای دکتر، از اینکه وقت خود را در اختیار ما گذاشتید تشکر می کنم، به عنوان اولین سوال بفرمائیددر ۳سال اخیر چه اقداماتی برای توسعه زیرساخت‌های درمانی در استان انجام شده است؟

دکتر چمن: تصویب و آغاز عملیات احداث کلینیک‌های تخصصی در  دهدشت و گچساران، که از ضرورریت های این دو شهرستان بوده است و همچنین  خرید و راه‌اندزای دو دستگاه سی.تی.اسکن در شهرهای یاسوج و گچساران با اعتبار ۵۰میلیارد ریال از جمله اقدامات است.

همچین خرید و راه‌اندازی دو دستگاه ام.آر.آی در شهرهای دهدشت و گچساران به ارزش ۱۰۰ میلیارد ریال، که این مهم در شهرستان کهگیلویه برای اولین بار از دیگر اقدامات انجام شده است.

علاوه بر این، عملیات احداث مرکز پزشکی هسته‌ای استان و عملیات احداث مرکز غربالگری و درمان سرطان استان از سال گذشته آغاز شد تا نیاز استان در ابن بخش‌ها نیز مرتفع شود.

راه‌اندازی بخش ICU و CCU جدید بیمارستان امام سجاد(ع) و راه‌اندازی بخش ICU نوزادان بیمارستان امام خمینی(ره) دهدشت از دیگر اقدامات انجام گرفته در راستای توسعه زیرساخت‌های درمانی استان بود که در سه سال اخیر انجام شد.

همچنین در این مدت بیش از ۸۰ درصد بخش‌های بیمارستان‎های استان مرمت و بازسازی و بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان امام خمینی(ره) دهدشت و کلینیک فوق تخصصی شماره ۴ یاسوج راه‌اندازی شد.

فعال‌سازی بخش شیمی درمانی بیمارستان شهید رجایی یاسوج، افتتاح ۷ پایگاه جدید فوریت‌های پزشکی در سطح استان، تأمین ۳۵ دستگاه آمبولانس برای مراکز درمانی و فوریت‌های پزشکی استان و فعال‌سازی کلینیک‌های تخصصی ویژه در شهرهای دهدشت و گچساران از دیگر اقدامات انجام شده در بخش درمان بوده است.

به عنوان دومین سؤال بفرمایید چه اقدامات مهمی در راستای توسعه زیرساخت‌های بهداشتی کهگیلویه و بویراحمد در ۳ سال اخیر انجام شده است؟

دکتر چمن: در ۳ سال اخیر ۸۰ خانه بهداشت در مناطق روستایی و محروم استان احداث شد و جهش خوبی در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در روستاها صورت گرفت که با افزودن این تعداد خانه بهداشت، در حال حاضر حدود ۳۵۰ خانه بهداشت در روستاهای استان وجود دارد.

علاوه براین، بیش از ۷۰ درصد مراکز بهداشتی و درمانی شهری و روستایی استان طی سه سال اخیر تعمیر، تجهیز و بازسازی شد.

حل مشکل مزمن کمبود پزشک در مناطق روستایی نیز از دیگر دستاوردهای ارزشمند بوده است.

جناب آقای دکتر بفرمایید دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد در حوزه آموزشی در سال‌های اخیر چه اقداماتی انجام داده است؟

دکتر چمن: کنگره بین‌المللی خون از اقدامات قابل توجهی بود که در سال ۹۴ انجام شد و مهمانانی از ۱۵ کشور خارجی در این کنگره شرکت کردند.

تصویب و اجرایی کردن پذیرش دانشجو در مقطع تخصصی رشته جراحی عمومی و مقطع تخصصی رشته زنان و زایمان از دیگر اقدمات مهم دانشگاه در حوزه آموزشی بوده است.

مهم‌ترین دستاورد دانشگاه علوم پزشکی در دوره فعالیت شما کدام اقدام بوده است؟

دکتر چمن: از مهم‌ترین دستاوردهای دانشگاه علوم پزشکی در سال‌های اخیر کاهش پرداخت هزینه‌های درمانی از جیب مردم و بهبود شاخص‌های سلامت از جمله کاهش مرگ و میر مادران و کودکان زیر ۵ سال است که در مقایسه با سال‌های گذشته و همچنین در مقایسه با متوسط کشور پیشرفت قابل توجهی حاصل شده است. همچنین کاهش نیاز بیماران به ارجاع خارج از استان دستاورد ارزنده‌ای بوده است.

منبع: سلام‌ دنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  انصافا عملکرد قابل تحسینی بود و لذت بردیم .

 • دانشی گفت:

  وزیر بهداشت در حاشیه سف در پاسخ به یک خبرنگار از عملکرد و مدیریت دکتر رضا چمن حمایت کرد. نمیدونم چرا خبرش را نزدند.

 • احمد اورژانسی گفت:

  درود بر دکتر چمن و مجموعه دانشگاه علوم پزشکی استان که حقا و بدون تعارف گل سرسبد کلیه ادارات استان می باشند و واقعا” در سفر هیات دولت با طرح های ماندگاری که برای مردم مورد بهره برداری قرار گرفت آبروی استان را حفظ و خریدند و بقول ترک زبانان عزیز ( یاساشین دکتر چمن ) .

 • زهرا گفت:

  سلام جناب آقای دکتر چمن شما چه اندازه بر بیمارستان های امام سجاد وشهید بهشتی نظارت دارید؟این بیمارستانها تبدیل به ……………………………………………؟

 • ناشناس گفت:

  خدمات ارزنده ای در حوزه بهداشت و درمان استان ارائه شده است جای تقدیر و تشکر دارد .

 • رسول گفت:

  احسنت عالیست

 • دلسوز مردم گفت:

  ای کاش سایر دستگاهها هم مدیران توانمندی همچون دکتر چمن داشتند.

 • ناشناس گفت:

  خدمات ماندگار قابل تحسین است اجرتان با امام حسین ع.

 • کارشناس درمان گفت:

  بیشترین اخبار و عملکرد را علوم پزشکی استان دارد باید به ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی و مجموعه همکارانشان دست مریزاد و خداقوت گفت دعای خیر مردم بدرقه راهتان باد

 • رضاپور گفت:

  تشکر از سایت وزین استان
  تشکر از عملکرد برتر آقای دکتر چمن در جایگاه ریاست علوم پزشکی استان که عملکردش مایه افتخار استان ما در کشور است.

 • ناشناس گفت:

  احسنت گزارش کاملی بود

 • محمودی گفت:

  درود بر مرد اول دولت تدبیر و امید استاد دکتر چمن که با اینهمه کار عمرانی و زیرساختی تحول عظیمی در بهداشت و درمان استان بوجود آورده است.

پربازديد