تاریخ درج خبر : 1395/05/21
کد خبر : ۵۴۹۷۰۰
+ تغییر اندازه نوشته -
نورمحمد حسینی سوق

درس‌هایی از سفرهای مسئولین به این استان

 قرار است دکتر حسن روحانی به عنوان ریاست جمهوری ایران به مرکز استان ما تشریف بیاورند. قطعا مردمان مهمان‌نواز این دیار، به سبک سنت پاک و دائمی عشایری، از وی به عنوان یک مهمان پذیرایی گرمی می‌کنند. حساب مردم سنت مدار و عشایری را باید از محاسبات چرتکه‌ای سیاسیون جدا نمود. سیاسیون به دلایل کشش های نیروی جاذبه قدرت و بهره‌ها و حض‌های حاصل از آن، در دفترچه هزینه فایده خود محاسباتی انجام می‌دهند و مهمان‌نوازی می‌کنند ولی مردم فرهنگی استان ما صرفا به دلیل قدرت و توان اجرایی فرد از او استقبال می‌نمایند.

اگر به تاریخ مراجعه کنیم، از زمانی که این منطقه در تاریخ 6 دیماه 1355 نام استان گرفت، رجال کشوری زیادی به این دیار آمدند

شهریورماه ۱۳۵۶ فرح پهلوی برای بازدید از استان کهگیلویه و بویراحمد به یاسوج مرکز استان سفر می‌کنند.

پس از انقلاب اسلامی مهدی بازرگان در سال 1358 با سفری به یاسوج کمک زیادی به جاده‌ها و آموزش‌وپرورش استان ونمودند. جاده یاسوج بابا میدان با اعتبار 150 میلیون تومان یکی از مهم ترین دستاوردهای آن سفر بود.

میرحسین موسوی نخست‌وزیر سومین شخصیت کشوری بود که به لحاظ تاریخی و به طور رسمی وارد استان می شوند

حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای در تاریخ 17 خردادماه سال 73 در زمان ریاست جمهوری هاشمی، وارد یاسوج شده و مورد استقبال گرم مردم این شهر و سایر شهرهای این استان قرار گرفتند. در آن سفر چندین برابر طرح‌های پیشنهادی کارشناسان، طرح به تصویب رسید که از جمله سد شاه قاسم و سد کوثر از مهم ترین آنها بود.

آیت الله هاشمی دو سال بعد یعنی سال 1375 به استان سفر می‌کنند. وی نیز با سفر به سه شهرستان طرح‌های خوبی را افتتاح و یا کلنگ می زنند.

سید محمد خاتمی نیز در سال 1387 به عنوان رییس جمهور به استان سفر می‌کنند.

دولت نهم و دهم هم به مدیریت محمود احمدی‌نژاد به ابن استان مسافرت داشتند که آخرین بار به سال 1390 برمی‌گردد.

و قرار است جناب روحانی یکشنبه در آخرین سفر استانی اش به این استان مسافرت نماید.

بدین سان مشاهده می‌شود که پس از انقلاب تاکنون همه مسئولین طراز اول کشور، به غیر از حضرت امام خمینی ره به این استان مسافرت داشتند.

اگر به کل این سفرها نگاه کنیم نتایچ زیر از آن‌ها حاصل می‌شود.

مردم استان کهگیلویه و بویراحمد، همواره از مهمان رسمی و دولتی خویش به نحو احسن پذیرایی کردند.

این پذیرایی ارتباطی به مواضع سیاسی دولت و شخص رئیس جمهور ندارد. مردم به همان شیوه ای که از اصول گرایان پذیرایی داشتند، به همان کیفیت از اصلاح طلبان به گرمی پذیرایی کردند.

مهم ترین دلیل این پذیرایی گرم، انتصاب این روسای جمهور و مسیولین به ایران عزیز می‌باشند. مردم نیک می دانند که روسای چمهور به عنوان نماد و مظهر اقتدار قانونی نظام هستند و احترام به آن‌ها یعنی پاسبانی از حریم ایران و بی‌حرمتی آن‌ها یعنی تضعیف نظام و کشور عزیزمان ایران.

ذرست بر اساس همین منطق، حرکت‌های غیر مدنی و اعتراضی به هنگام سخنرانی یک مسئول عالی رتبه، می‌تواند در راستای تضعیف نظام و آتوریته آن قلمداد شود که شاید تنها دل ضد انقلابیون و دشمنان این مرز و بوم را خوشحال می‌کند.

و برعکس نباید هرگونه استقبال از این مقامات سیاسی را به‌حساب حزب و باند و گروه و دسته ای خاص قلمداد نمود.

برخی افکار غیر علمی نیز استقبال گرم و سرد از مقامات رسمی را دلیل مقبولیت یا عدم مقبولیت دموکراتیک او به هنگام انتخابات می‌دانند که با نگاهی به تاریخ انتخابات، متوجه خواهیم شد که این قیاس اشتباه و ارتباط بین این دو در بسیاری از موارد، کاملا کاذب می‌باشد.

اما در این خصوص ذکر چند نکته ضروری است.

در طول این سفرها، پروژه‌هایی مثل جاده‌های مواصلاتی، تونل ها، طرح‌های کشاورزی، آموزشی و دانشگاهی، فرودگاه، سد و آبرسانی و گازرسانی و برق‌رسانی و. به بهره‌برداری رسید ولی

متاسفانه وعده‌هایی داده شد که مردم هنوز منتظر کلنگ زنی آن‌ها هستند. کلنگ هایی زده شد که هنوز منتظر قیچی و روبان افتتاحیه هستند؛ و افتتاحیه‌های صورت گرفت که هنوز منتظر کاربرد عملی آن‌ها هستیم.

نکته دیگری که باید در این سفرها در نظر گرفته شود، توسعه نامتوازن درون استانی است. درحالی‌که کل استان مشکل دارد برخی مناطق، به دلایلی طی این سالها از مناطق دیگر عقب‌افتاده‌تر شدند. و حتی رتبه قبلی خود را هم از دست دادند. در این سفر این ویژگی باید به نحو بارزتری دیده شود.

تاریخ سفرها و بررسی مسافرت ها و طرح‌های مصوب، به ما به راحتی ثابت می‌کند که توان کارشناسی و مدیریت استان ما با این ریل ها و طرح‌های قابل توجیه و علمی فاصله بسیار دارد.

مهم ترین مثال این ادعا، فقر طرح‌های علمی و توسعه‌ای در حین سفر مقام معظم رهبری می‌باشد. در حین آن سفر در حالی که مدیران استانی طرح‌های ضعیفی را پیش نهاد داده بودند رهبری که عمق محرومیت را بیشتر از آقایان استان می دانست، چند برابر درخواست مدیران اعتبار به این استان هدیه داد.

من لازم است در این جا شجاعت سید باقر موسوی را در جریان یکی از سفرهای استانی یادآور شوم. این سید که در آن زمان در عهد شباب بود با سخنرانی خویش، عمق خواسته‌های این مردم مستضعف شده را بیان کرد. خواسته‌ای علمی و بیاناتی دقیق که به دلیل خودشیرینی‌های استاندار وقت به سخره گرفته شد و بوی و رنگ سیاسی به آن دادند.

رهبری 22 سال قبل گفت: این استان، استانی ثروتمند، اما گرسنه است، شما مدیران امروز و دیروز به ما بگید چند سال دیگر زمان لازم دارید تا محرومیت را از این استان کم رنگ کنید. هر رییس جمهور و مقامی که به این منطقه وارد شدندفرمودند که شما توسعه نیافته‌اید. ما تاکی باید به این امید بنشینیم که شما مدیران با یک نگاه آینده‌نگر به این استان بنگرید و مارا از این دوران‌ها نجات دهید.

ما خسته نمی‌شویم. می‌آییم. استقبال می‌کیم، خسته نباشید می‌گوییم به شرطی که با مردم صادق باشید. وعده دروغ ندهید. کلنگ الگی برزمین نزنید. طرح‌ها را چندین بار افتتاح نکنید و…

شاید مهم ترین نقطه ضعف این دولت و مدیران اجرایی ما، سنگینی آن‌ها باشد. به هر دلیل ما را به عنوان آخرین پایگاه سفرها در نظر گرفتند. اشکالی ندارد. پنالتی آخر خیلی حساس است. قطعا کسی که پشت آن قرار می‌گیرد دقت بسیار بیشتری می کند. امیدواریم مسئولین ما بتوانند جوری مدیریت کنند که این سفر رییس جمهور گل سر سبد همه سفرهای روسای جمهور قبل باشد و به بهترین شکل ممکن به نفع این مردم گرسنه و تشنه رقم بخورد.

شرط اول آنکه مدیران ما از این حالت خارج شوند انشاالله

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد