تاریخ درج خبر : 1395/05/22
کد خبر : ۵۴۹۸۹۹
+ تغییر اندازه نوشته -
محمد زرین

نقش فراموش‌شده‌ی خبرنگار در پیشگیری از فسادها

سایت استان کهگیلویه و بویراحمد: یادداشت دریافتی، محمد زرین

نقش خبرنگاران در مبارزه با فساد، می‌تواند برابر با قضات باشد!!؟

یادم هست همین روزها بود، خیلی سال پیش، ایام انتخاب رشته کنکور سراسری، بحث کاربردی رشته‌ها و کارآفرین بودن هر رشته بود،یادم نمی‌آید آن روز چیزی از خواص حرفه روزنامه‌نگاری یا خبرنگاری از کسی شنیده باشم. حتی یکی از دوستانم که روزنامه‌نگاری پذیرفته شده بود از سوی سایر دوستان مورد شوخی قرار می‌گرفت.

وارد دانشگاه که شدیم جنبش اصلاحی خاتمی بود که به ما آموخت روزنامه‌نگار دقیقاً کجای جامعه ایستاده است، آنجا بود که دریافتیم جامعه قبل از خاتمی چه خلأ و نقصانی داشت.

آری، دوره طلایی و بهارانه مطبوعات آزاد آغاز شده بود،و برای دولت برآمده از ملت محمد خاتمی،که آخرسر گفته شد هر نه روز یک بحران را پشت سر نهاد و رفت،لشگری بهتر از اهالی رسانه قابل‌تصور نبود. به همان نسبت هم همین خبرنگاران بودند که مدافع منافع ملی و به‌واقع وکلای ملت محسوب می‌شدند. برای مثال در موضوع سدکردن راه قتل‌های زنجیره‌ای و مفاسد اقتصادی روزنامه‌های آن سال‌ها در خط مقدم قرار داشتند.

اما دریغ که آن بهار دیری نپایید و خزان طویلی سر رسید. لامپ‌های توی انبار یکی پس از دیگری خاموش می‌شد و در همین خاموشی‌ها بود که دولت پیشین بی‌هیچ واهمه‌ای تا خواست مهر ورزید!!! الآن که یک دولت دیگر بر سر کار آمده و وارث آن‌همه یغماگری است این دولت با همه موانعی که از مجلس قبل گرفته تا نهادهای خاص،اما یک روزنه امید دارد، از همین روزنه بود که توانست تا سر حد امکان یاران موافق را به درون مجلس بکشاند. آری،انتخاباتی تلگرامی را در هفت اسفند شاهد بودیم،رسانه‌ای که ازیک‌طرف خبرنگاران راحت‌تر در آن فضا قلم می‌زنند، و از سوی دیگر گویا مثل خیلی از مواهب که روزگاری در محلی برای استفاده عموم،و اکنون در همه خانه‌هاست،حرفه روزنامه‌نگاری هم خانگی شده و می‌رود که هر شهروندی شهروند خبرنگار باشد. علی‌ای‌حال، جامعه ما روزی قدردان قلم این یاران خود خواهد بود که بداند بودن یا نبودن خبرنگار دقیقاً چه تأثیری بر احوال هر جامعه دارد.

یاد و خاطره همه درگذشتگان و شهیدان اهل رسانه را با دعوت به تماشای فیلم سینمایی “قندهار” گرامی می‌داریم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد