تاریخ درج خبر : 1395/05/22
کد خبر : ۵۴۹۹۵۳
+ تغییر اندازه نوشته -
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی کشور:

مشکل ضمانت‌نامه‌های شرکت‌های دانش‌بنیان را حل کرده‌ایم

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی نهاد ریاست جمهوری گفت: فضای دانش‌بنیان فایده‌اش برای کشور این است که کشور را به سمت رشد اقتصادی سوق می‌دهد.

soltani-2

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از فصلی نو، بهزاد سلطانی در نشست هم‌اندیشی با فعالان اقتصادی استان کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: ما مدل را از دنیا گرفتیم و این به شکلی است که پول دانش فنی را می‌گیرند.

سلطانی با اشاره به چگونگی شکل‌گیری صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: سال ۹۱ این صندوق تشکیل شد و آیین‌نامه اجرایی آن توسط دولت قبل و دولت فعلی بازنگری و تأسیس شد.

وی به تقسیم‌بندی شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و بیان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان به شرکت‌های نوپا، تولیدی و صنعتی تقسیم می‌شوند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی نهاد ریاست جمهوری به تسهیلات اعطایی به شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: وام‌هایی که پرداخت می‌کنیم برای ساختمان‌سازی شرکت‌ها نیست و معمولاً وام برای احداث ساختمان پرداخت نمی‌کنیم،وام‌های صندوق نوآوری و شکوفایی برای هزینه تولید و سرمایه در گردش است که دوساله است و معمولاً بقیه بانک‌ها برای سرمایه در گردش وام یکساله پرداخت می‌کنند که البته سقف آن محدود است.

بهزاد سلطانی با اشاره به خدمات لیزینگ صندوق عنوان کرد: لیزینگ محصولات دانش‌بنیان برای ترغیب و تحریک خریداران محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان بنا شده است و این تسهیلات که سود ۹ درصدی دارد برای محصولات شناسنامه‌دار است که محصولات مصرفی را شامل نمی‌شود.

سلطانی ادامه داد: هدف دانش‌بنیان توسعه تکنولوژی است و اساساً ما چون پول داریم باید دنبال سود بگردیم به همین دلیل نباید پول ما راکد بماند.

وی با تأکید بر اینکه نیازی نیست حتماً شرکت‌های دانش‌بنیان از اساتید دانشگاه استفاده کنند اذعان داشت: برخی فکر می‌کنند شرکت‌های دانش‌بنیان حتماً باید چند استاد دانشگاه را بکار گیرند هرچند که خوب است که نیروی تحصیل‌کرده و توانمند در این شرکت‌ها مشغول باشند اما جز شروط شرکت‌های دانش‌بنیان نیست.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی نهاد ریاست جمهوری با اعلام اینکه مشکل ضمانت‌نامه‌های شرکت‌های دانش‌بنیان را حل کرده‌ایم گفت: ۱۰۰ میلیارد تومان در بانک بلوکه کردیم و توافق کردیم که تا هزار میلیارد تومان مشکل ضمانت‌نامه شرکت‌های دانش‌بنیان حل شود.

بهزاد سلطانی گفت: طبق قانون می‌توانیم در شرکت‌های دانش‌بنیان مشارکت و سرمایه‌گذاری کنیم که در اینجا سقف ملاک نیست و صندوق می‌تواند ۷۰ الی ۸۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کند.

سلطانی افزود: ۴۵۰ طرح در دست بررسی داریم که ۱۵۰۰ میلیارد تومان تقاضا داشته‌اند که معمولاً نرخ مصوب ما ۵۰ تا ۵۱ درصد تقاضا است.

وی در انتها گفت: ایجاد صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر که با بخش خصوصی مشترک است از دیگر برنامه‌های ما است که در اینجا ما سهم حداکثر ۴۹ درصدی برای شرکت‌های دانش‌بنیان خطرپذیر داریم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد