تاریخ درج خبر : 1395/05/23
کد خبر : ۵۵۰۲۱۹
+ تغییر اندازه نوشته -
در اولین فرصت بعد از ورود به استان کهگیلویه و بویراحمد:

وزیر جهاد کشاورزی از طرح گیاهان دارویی و صنعتی منطقه کاکان بازدید کرد.

وزیر کشاورزی که همراه کاروان تدبیر و امید دولت یازدهم به استان کهگیلویه سفر کرده بود، در اولین لحظه ورود به استان از طرح گیاهان دارویی و صنعتی کاکان بازدید به عمل آورد. مهندس حجتی امروز ساعت ده صبح از این طرح بازدید و از نزدیک گونه کاشت شده ذر عرصه طرح را مشاهده کرد.

5049_824

این طرح توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد در مساحتی بالغ‌بر 605 هکتار و سطح اجرایی 102 هکتار با کاشت گونه باریجه در منطقه بید کفته کاکان اجرا شده است.

مهندس حجتی در بازدید از این طرح که تنی چند از مسئولان استان ازجمله مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی و مدیرکل امور عشایر استان حضور داشتند، نحوه اجرای طرح، خواص گونه باریجه و وضعیت بهره‌برداران را از مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جویا شد.

مهندس عزت اله بهشتی فرد ضمن توصیف ویژگی‌ها و مشخصات این طرح گفت: تولید و استحصال شیرابه خام گونه باریجه به میزان ۱۲۰ کیلوگرم در هکتار که ارزش آن برابر با ۱۲۰ میلیون ریال در هکتار است از طریق صاحبان سامان عرفی به بهره‌برداری می‌رسد و این محصول به کشورهای خارجی صادر می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی با بهره‌برداران این طرح که در عرصه مشغول برداشت شیرابه بودند دیدار کرد و نحوه برداشت شیرابه، خواص شیرابه باریجه و فروش آن را از ایشان سؤال کرد. یکی از بهره‌برداران گیاه باریجه در این طرح مشکل بازار داخلی را به مهندس حجتی گفت. وی قیمت پایین محصول را در ایران و صادرات آن را به کشورهای حوزه خلیج‌فارس از مشکلات اصلی دانست. به گفته ایشان این محصول در داخل به قیمت 100 هزار تومان از آن‌ها خریداری و توسط تاجران به چندین برابر قیمت به کشورهای خارج صادر می‌شود.

مهندس حجتی بعد از بازدید از این طرح از طرح اجرای سیستم قطره‌ای باغات به مساحت 320 هکتار در دهستان کاکان را بازدید کرد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد