تاریخ درج خبر : 1395/05/22
کد خبر : ۵۵۰۳۷۶
+ تغییر اندازه نوشته -
سعید پایدار

نشاط و امید از ایلم رخت بربسته/ خانه‌ای نیست که برای خودکشی جوانی عزادار نباشد

سایت استان کهگیلویه و بویراحمد: یادداشت دریافتی، سعید پایدار


چندین ماه است خبر حضور رئیس‌جمهور در صدر اخبار استان است. این هفته حدس و گمان‌ها رنگ واقعیت به خود گرفت و استان رسماً میزبان رئیس‌جمهور خواهد بود.

تا قبل از این هر کس به ظن خود این تأخیر را تفسیر می‌کرد؛ مخالفان دولت و رسانه‌های حامی نبود پروژه یا اتفاقی خاص، طی سه سال زمامداری دولت دهم در استان را دلیل تأخیر می‌دانند و موافقان و رسانه‌های حامی نیز از تعدد پروژه‌ها و توجه ویژه دولت به استان در سه سال گذشته آمار می‌دهند.

دولتی‌های استان سخت در تلاش‌اند تا استقبالی باشکوه را رقم بزنند، آن‌ها حیات و ممات سیاسی خود را در استقبال مردم از قافله تدبیر وامید می‌بینند، با گروه‌های همسو و غیرهمسو و افراد راضی و ناراضی حشرونشر می‌کنند و سعی در آشتی استانی دارند.

خارج از تحرکات یاد شده با شناختی که از روحیه مردم استان داریم به یمن خصلت مهمان‌نوازی ایلیاتی و مقبولیت شخص رئیس دولت، کاروان تدبیر و امید خاطره خوبی را از استقبال مردم این دیار به ذهن خواهد سپرد.

مشکلات داخلی و خارجی پیش روی دولت، اقدامات دولت در خصوص مراحل پرونده هسته‌ای، زدودن سایه اهریمنی جنگ، رفع تحریم‌های بی‌رحمانه مرتبط با موضوع هسته‌ای، کنترل تورم نه‌تنها از دایره دید منصفان دور نیست، بلکه مورد تائید عقلانی جناح مقابل نیز هست.

بعد از برجام هسته‌ای و آرامش روحی روانی ناشی از آن، مردم منتظر نتایج حاصله از گشایش قفل‌های اقتصادی و به‌تبع آن رونق کسب‌وکار هستند.

به نظر می‌رسد مهم‌ترین نقطه اتکا دلواپسان جهت تخریب و همچنین پاشنه آشیل دولت برای انتخابات آتی مسئله اقتصاد و معیشت مردم است و با توجه به محدودیت زمانی دولت باید آخرین و بهترین ورق‌های خود را روی میز بگذارد. انتخابات اسفند 94 و راه‌یابی جمع قابل قبولی از اعتدالیون و اصلاح‌طلبان به مجلس شورای اسلامی، انتظارات مردم و سیاسیون را از رئیس‌جمهور در جهت همسو کردن شایسته و حذف برخی از محدودیت‌ها بالا برد.

اما استان: وضعیت هیچ‌کدام از شهرستان‌های استان بهتر از دیگری نیست، سهم گچساران از نفت دود و آلودگی و ارثیه بویراحمد و دنا از منابع طبیعی مسافرانی بدون هزینه، کهگیلویه و بهمئی نیز تأمین‌کننده کارگران فصلی استان‌های همجوار است. زمانی نه‌چندان دور نشاط و سرزندگی نماد مردمان این دیار بود، خودکشی طلاق اعتیاد و دزدی را چند سالی یک‌بار شاهد بودیم. ولی حال روستایی نیست که بیرق عزای خودکشی جوانی تحصیل‌کرده و تازه‌داماد در آن نباشد

شهرک‌های کارگاهی خاموش و متروک بوده و صاحبان متواری یا زندانی‌اند.

منابع طبیعی، آب، نفت، گاز، معادن، گردشگری اکثراً به‌صورت بالقوه بوده و منابع یا تسهیلاتی جهت فعلیت آن‌ها وجود ندارد.

در پایان امید است کلید تدبیر و امید رئیس‌جمهور در آخرین سفر خود به استان کهگیلویه و بویراحمد راهگشا و مشکل‌گشای موانع و مشکلات متعدد در این خطه از ایران باشد.

 

*عضو شورای شهر یاسوج

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد