تاریخ درج خبر : 1395/05/27
کد خبر : ۵۵۰۸۸۳
+ تغییر اندازه نوشته -
رئیس اداره غدد و متابولیک وزارت بهداشت خبر داد:

بروز کم‌کاری تیروئید در کهگیلویه و بویراحمد بالاتر از میانگین کشوری

دکتر شهین یاراحمدی در حاشیه نشست سالانه طرح غربالگری کم‌کاری مادرزادی تیروئید نوزادان در یاسوج گفت: بروز بیماری کم‌کاری تیروئید در کهگیلویه و بویراحمد بالاتر از میانگین کشوری است.

tiroeid

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از برنا، رئیس اداره غدد و متابولیک وزارت بهداشت افزود: کوهستانی بودن منطقه، ازدواج‌های فامیلی و استفاده نکردن از غذاهای دریایی غیر پرورشی می‌تواند از مهم‌ترین علل بالا بودن احتمال بروز این بیماری در کهگیلویه و بویراحمد باشد.

وی با اشاره به اینکه بیماری کم‌کاری تیروئید علت‌های مختلفی دارد، ادامه داد: مهم‌ترین علت محیطی این بیماری کمبود ید است که در کشور ایران متأسفانه ید و سلنیوم کم است و احتمال بروز این بیماری را افزایش می‌دهد.

رئیس اداره غدد و متابولیک وزارت بهداشت گفت: علت دیگر بروز بیماری کم‌کاری تیروئید در نوزادان، بیماری‌هایی است که مادر به آن‌ها مبتلا بوده که اگر در دوران بارداری به‌خوبی مراقبت صورت نگیرد ممکن است نوزاد دچار کم‌کاری تیروئید شود.

دکتر یاراحمدی با اشاره به اینکه در حال حاضر متخصصان زنان آزمایش تیروئید برای مادران باردار تجویز می‌کنند، گفت: تشخیص زودرس سبب مراقبت بیشتر و کم شدن احتمال بروز بیماری در نوزاد می‌شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیشتر روی شناسایی بیماران کار می‌کنیم تا بتوانیم با تشخیص به‌موقع نسبت به درمان اقدام کنیم که دو اقدام را وزارت بهداشت در دستور کار دارد که با اجرای این طرح‌ها انتظار داریم در سال‌های آینده بیماری کم‌کاری تیروئید کاهش یابد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد