تاریخ درج خبر : 1395/05/27
کد خبر : ۵۵۰۹۲۱
+ تغییر اندازه نوشته -
گزارش از وضعیت کم‌آبی در کهگیلویه و بویراحمد؛

چاه‌هایی که موقتاً رفع‌ عطش می‌کنند/ سد تنگ‌سرخ بهترین هدیه رئیس‌جمهور به یاسوجی‌ها

بی‌شک بحران اصلی شهر یاسوج در آینده آب است و به‌یقین بهترین هدیه رئیس‌جمهور به مردم این شهر سد تنگ‌سرخ است تا با بحران مواجه نشوند.

rohani-yasouj-frodgah-5

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از فارس، سفر رئیس‌جمهور به استان کهگیلویه و بویراحمد بالاخره انجام شد و مصوبات خوبی هم برای مردم استان داشت که اگر عملیاتی و اجرایی شوند در آینده بخش عمده‌ای از مشکلات با ایجاد زیرساخت‌ها برداشته می‌شود.

رئیس‌جمهور و دولت قول دادند که اعتبارات خوبی را به‌صورت صددرصدی به استان تخصیص دهند که اگر رقم 966 میلیارد تومان وعده داده شده اجرایی شود بخش عمده‌ای از مشکلات در زمینه‌های مختلف ازجمله در راه‌ها، کشاورزی، بیمارستان‌ها و سایر بخش‌ها و حوزه‌ها را نخواهیم داشت.

هر یک از وزرا و معاونین نیز به شهرهای دیگری از استان سفر کردند و در نشست شورای اداری شهرستان‌ها وعده کمک به رفع مشکلات را دادند که امیدواریم با اجرایی و عملیاتی شدن این وعده‌ها که تنها با تخصیص کامل اعتبارات محقق می‌شود گوشه‌ای از محرومیت‌های تاریخی استان برطرف شود.

بحران بیکاری و آب در کهگیلویه و بویراحمد

اما در حال حاضر استان به‌غیراز مشکلاتی که در حوزه بیکاری و اشتغال دارد در برخی حوزه‌های دیگر ازجمله در موضوع آب با بحران روبه‌رو است.

هرچند به نظر می‌رسد که استان کهگیلویه و بویراحمد استانی آب‌خیز است و نباید با مشکلی روبه‌رو باشد اما با کمال ناباوری باید گفت که 6 شهر استان دچار تنش آبی هستند یعنی با بحران آب در این شهرها مواجهیم.

kamabi-1

در همین خصوص سید علی لدنی‌نژاد مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان کهگیلویه و بویراحمد می‌گوید: مردم فکر می‌کنند چون رودخانه‌ها از کنار شهرهایی مانند یاسوج عبور می‌کنند دیگر هیچ مشکلی نداریم درحالی‌که بزرگترین مشکلی که به آن دست‌وپنجه نرم می‌کنیم مشکلات بحران آب در شهر یاسوج است.

 امان از روزی که چاه‌های چم گنجشکی و تنگ‌کناره خشک شوند

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: برخی فکر می‌کنند که آب شهر یاسوج را از رودخانه‌ها مستقیماً به لوله‌ها تزریق می‌کنیم و آب به‌صورت بسیار آسان و سهل و ارزان به دست مردم می‌رسد درحالی‌که روی رودخانه بشار هیچ سدی وجود ندارد و همه شهر یاسوج از تعداد 4 تا 5 چاه آبی که هرسال یکی از آن‌ها خشک می‌شود بهره‌مند می‌شوند و نمی‌توانیم کمترین استفاده‌ای از آب رود بشار در حال حاضر داشته باشیم.

chah - 01

وی گفت: تنها راه نجات شهر یاسوج از مشکل بحران آب استفاده و بهره‌مندی از سد تنگ‌سرخ است که ساخت آن با مشکل مواجه شده است.

این مسئول افزود: نباید به وضعیت فعلی دل‌خوش کنیم و اگر زودتر به فکر ساخت این سد نباشیم و پیگیری نکنیم شهر یاسوج با مشکل بسیار بزرگی در آینده نه‌چندان دور مواجه می‌شود.

در سفری که در ابتدای تابستان امسال وزیر نیرو به شهر یاسوج داشت معترضین به ساخت سد تنگ‌سرخ در مقابل وزیر نیرو تجمع کردند و خواستار رسیدگی به وضعیت و تعیین تکلیف خود در ساخت سد تنگ سرخ شدند.

chitchian-3

وزیر نیرو در حال شنیدن دغدغه‌های مردم تنگ‌سرخ

نماینده جمعی از مردم در حضور حمید چیت‌چیان وزیر نیرو با بیان این‌که بیش از هزار هکتار از باغات ما با ساخت سد تنگ‌سرخ زیر آب خواهد رفت این‌گونه توضیح دادند که برآورد مسئولان و دولتی‌ها در این زمینه تنها 400 هکتار است.

وزیر نیرو هم با شنیدن این موضوع چنین گفت که اگر مردم راضی به ساخت سد نباشند این سد ساخته نخواهد شد.

وقتی طرف شیرازی رغبتی برای ساختن سد ندارد

بنا بر این گزارش، سد تنگ‌سرخ در حالی موضوع ساخت آن به میان آمد که قرار بود آب شرب شهرهای شیراز و یاسوج از این سد تأمین شود که بر اساس شواهد، شیرازی‌ها چندان رغبتی به استفاده از این آب ندارند و به همین خاطر وقفه‌ای در ساخت سد ایجاد شده است.

tangsorkh-saad-1

قرار بر این بوده که شهر شیراز سالانه از 72 میلیون مترمکعب آب این سد برای مصارف آشامیدنی استفاده کند و 22 میلیون مترمکعب‌ آن به شهر یاسوج برسد که طرف شیرازی تاکنون چراغ سبزی نشان نداده و همین موجب شده که در اذهان عمومی برداشت شود که اصولاً اگر کلنگی برای ساخت این سد به زمین زده شده تنها برای رفاه حال استان همسایه و مجاور یعنی فارس بوده است.

بحران آب در سی‌سخت با کم شدن آب چشمه‌میشی

اما نکته مهم این که مردم شهر یاسوج و دنا که در آینده از مواهب این سد برخوردار خواهند شد باید بدانند که در صورت اجرا نشدن سد در آینده‌ای نزدیک با بحرانی بزرگ مواجه خواهند شد.

چراکه دیگر چاه‌های چم‌گنجشکی و تنگ‌کناره جوابگوی آب موردنیاز بیش از 150 هزار نفر از مردم شهر یاسوج نخواهد بود و مردم سی‌سخت و شهرستان دنا نیز برای همیشه آب چشمه میشی را نخواهند داشت و باید از هم‌اکنون مطالبه‌گری لازم را از دولت و رئیس‌جمهور برای ساخت این سد داشته باشند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • م گفت:

    رودخانه بشار از جمله مزیت های شهر یاسوج است . بستر این رودخانه به جهت سوء مدیریت در برداشت بسیار آسیب دیده و خود رودخانه هم با احداث سد تنگ سرخ در آتی نزدیک به سرنوشت زاینده رود گرفتار میشود. داستان سد تنگ سرخ داستانی شبیه به سد کوثر است.اگر سد تنگ سرخ احداث شود سهم اندکی از آن شامل این مردم میشود بالای 70 درصد آن برای تامین آب شرب شیراز است. منتهی به بهای خشک شدن رودخانه بشار .بواقع با توجه به خشکسالی و برداشت آب دیگر سرریزی باقی نمی ماند که جاری شود

  • علی گفت:

    از این قولها زیاد داده شد ،کو تا عمل

پربازديد