تاریخ درج خبر : 1395/05/29
کد خبر : ۵۵۱۰۲۰
+ تغییر اندازه نوشته -
در نشست ارزیابی فعالیت‌های انجام شده پروژه حفاظت از تنوع زیستی تاکید شد:

پیشبرد اهداف پروژه زاگرس با فرهنگ سازی و بهره‌گیری از توان محلی/ اقدامات مناسبی برای حفظ تنوع زیستی دنا انجام شد

در نشست بررسی و ارزیابی فعالیت‌های انجام شده در پروژه حفاظت از تنوع زیستی زاگرس با حضور هوگو ناواخاس بر لزوم بهره‌گیری از توان جوامع محلی و فرهنگ‌سازی برای تحقق اهداف پروژه زاگرس تاکید شد.

dena-22

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از فارس، نشست بررسی و ارزیابی فعالیت‌های انجام شده در پروژه حفاظت از تنوع زیستی زاگرس با حضور هوگو ناواخاس، ارزیاب بین‌المللی، حمید فراهانی، ارزیاب ملی و مدیران کل اعضای این پروژه در اداره کل محیط‌زیست کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.

محمود باقری در این نشست با اشاره به وجود جنگل‌های زیبا و منابع طبیعی بکر کهگیلویه و بویراحمد، اظهار کرد: این شرایط باعث شده تا هرساله استان ما پذیرای میلیون‌ها مسافر و گردشگر باشد.

مدیرکل گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: هرچند عواملی مانند خشکسالی و آتش‌سوزی‌ها باعث شده تا وضعیت این منابع خدادادی در حال حاضر مانند سال 84 (آغاز پروژه زاگرس) نباشد اما با همین حال استان ما در بین پنج استان جنوبی کشور وضعیت خوبی داشته و گردشگران را به سمت خود جذب می‌کند.

وی با اشاره به جنگل‌ها، مراتع، آب‌وهوا و وجود قله‌های بلند در این استان، بر حفاظت از این منابع تأکید کرد و گفت: همه باید در طرح حفاظت از تنوع زیستی زاگرس کوشا بوده و با همکاری و هماهنگی همدیگر اهداف بلند این پروژه عظیم را محقق سازیم.

اقدامات خوب برای کمک به حفاظت از تنوع زیستی در شهرستان دنا

نادیا صداقت نیز در ادامه با اشاره به اینکه شهرستان دنا یکی از مراکز مهم گردشگری است، گفت: تاکنون طرح‌هایی مانند توسعه و معیشت پایدار برای کمک و ارتقای معیشت مردم اجرا شده است.

معاون فرماندار شهرستان دنا طرح تیمارداری حیات‌وحش و کشت گیاهان دارویی را از دیگر طرح‌های اجرایی شهرستان دنا عنوان کرد و افزود: این طرح‌ها نیز برای حفاظت از گیاهان مرتعی، جلوگیری از ریشه‌کنی و تخریب گیاهان و ایجاد اشتغال برای مردم اجرا شده‌اند.

وی اجرای این طرح‌ها را تاکنون موفقیت‌آمیز بیان و برگزاری دوره‌های آموزشی برای مردم منطقه، کاشت نهال در مدارس برای فرهنگ‌سازی (در هر مدرسه یک نهال)، طبیعت‌گردی و بررسی خشکیدگی بلوط در راستای کشف و درمان بیماری درختان بلوط در بهره‌برداری پایدار و کمک به حفاظت محیط‌زیست را از دیگر اقدامات انجام شده در این شهرستان عنوان کرد.

حمید فراهانی نیز در این نشست با اشاره به نقش و اهمیت جنگل‌ها در زندگی، اظهار کرد: کهگیلویه و بویراحمد از شرایط جغرافیایی و آب و هوایی خوبی برخوردار است که این موضوع برای استان یک امتیاز است و باید از آن استفاده کنند.

ارزیاب ملی در طرح زاگرس بر حفاظت و استفاده مطلوب از ظرفیت‌های گردشگری استان تأکید و گفت: با استفاده از این ظرفیت‌ها می‌توان شاهد رشد در بخش اقتصادی استان بود.

وی مدیریت صحیح بر پروژه حفاظت از تنوع زیستی زاگرس را از عوامل مؤثر بر موفقیت این پروژه دانست و بر ارتباط و تعامل مستمر اداره کل گردشگری با کارشناسان این طرح تأکید کرد.

لزوم بهره‌گیری از توان جوامع محلی برای تحقق اهداف پروژه زاگرس

هوگو ناواخاس نیز در ادامه با تأکید بر ارتباط کارشناسان این طرح با اعضای و دستگاه‌های ذی‌ربط، گفت: باید عوامل فشار بر جنگل‌ها شناسایی و برای از بین بردن آن‌ها برنامه‌ریزی درست انجام گیرد.

این ارزیاب بین‌المللی با بیان اینکه با توجه به صحبت‌های گفته‌شده احساس می‌کنم در بهره‌برداری از اراضی نوعی تعارض وجود دارد، یادآور شد: اگر برنامه‌ریزی اصولی انجام شود می‌تواند تا حدی در رفع این تعارض‌ها تأثیرگذار باشد.

وی با اشاره به اینکه سال 2016 آخرین سال پیش‌بینی‌شده برای اتمام پروژه طرح زاگرس است از اعضای حاضر در جلسه خواست با ارائه پیشنهادات و نظرات مفید، کارشناسان این پروژه را در رسیدن به نتایج بهتر یاری کنند.

ناواخاس حفاظت از منابع و جنگل را نیازمند مشارکت عمومی دانست و گفت: باید برای محقق شدن اهداف این پروژه از جوامع محلی و مردم کمک گرفته و برای این کار فرهنگ‌سازی کافی صورت گیرد.

لازم به ذکر است؛ بازدید و نشست این کارشناسان ملی و بین‌المللی از منطقه حفاظت‌شده دنا فردا با حضور فرماندار شهرستان دنا در این شهرستان برگزار خواهد شد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد