تاریخ درج خبر : 1395/05/30
کد خبر : ۵۵۱۰۷۳
+ تغییر اندازه نوشته -
مهرداد احمدی

آیا تنها راه فرار از مشکلات خودکشی است؟

سایت استان کهگیلویه و بویراحمد: یادداشت دریافتی، *مهرداد احمدی

در این روزها خبرهای شنیده می‌شود که جای تأسف دارد و مسئولین باید واکنشی نسبت به این موضوع ایجاد دهند ، آن‌هم موضوع خودکشی که اگر به همین صورت پیش رود تبدیل به هیجانات شخصی و تبدیل به معضل اجتماعی جبران‌ناپذیری می‌شود.ما در اینجا این موضوع را موردبحث و تحقیق قراردادیم .خودکشی عملی عمدی است که باعث مرگ فرد شود. خودکشی اغلب به علت یاس صورت می‌گیرد که علت آن به اختلال روانی نظیر افسردگی، اختلال دوقطبی، اسکیزوفرنی، شکست عشقی اعتیاد به الکل، یا سوءمصرف دارو نسبت داده می‌شود اما امروزه در کشور ما معنای جدیدی پیدا کرده

مثلاً خودکشی برای گرفتن حق ،خودکشی اثبات غرور ،خودکشی برای

هیجان ،خودکشی برای عدم توانایی و وفق با کارکرد خود و آثار آن در آینده و عوامل استرس‌زا مانند مشکلات مالی و یا مشکلات ارتباط بین فردی در این میان نقش دارند که همگی آنان به یک نقطه مشترک می‌رسند آن‌هم حالت پریشانی و افسردگی که سمت‌وسوی خودکشی می‌گیرد و … که ما باید بررسی کنیم که دلایل به وجود آمده از کجا نشاءت می‌گیرد،که بیشتر به عدم آگاهی و تصمیم‌گیری بین خانواده و فرزندان از ادامه زندگی در اجتماع هست . رایج‌ترین روش انجام خودکشی در کشورهای مختلف متفاوت است و تا حدی به روش‌های قابل‌دسترس بستگی دارد. روش‌های معمول عبارت‌اند از: حلق‌آویز کردن، مسمومیت با قرص برنج، و سلاح گرم و کشیدن تیغ . سالیانه حدود ۸۰۰،۰۰۰ تا یک‌میلیون نفر در جهان بر اثر خودکشی می‌میرند، و این امر دهمین علت اصلی مرگ در سراسر جهان است. میزان این کار در مردان بالاتر از زنان بوده و احتمال خودکشی مردان سه تا چهار برابر بیشتر از زنان است اما این در کشور ما برعکس است درصد خودکشی زنان بیشتر از مردان است.

تخمین زده می‌شود که هرسال ۱۰ تا ۲۰ میلیون اقدام به خودکشی غیر کشنده رخ می‌دهد. در کشور ما طبق آمارهای تقریبی سازمان پزشک قانونی در 9 ماه ابتدایی سال 94 بطور تقریبی روزی بیش از 14 نفر خودکشی کرده‌اند، بر اساس آمار اعلام‌شده از در 9 ماهه سال 94، در کشور ما خودکشی خانم‌ها تقریباً دو برابر مردان است.

در اوایل انقلاب هم میزان خودکشی بسیار کم بود، اکنون آمارهایی وجود دارد که حاکی از آن است که سالانه 5 تا 7 هزار نفر از طریق خودکشی جان خود را می‌گیرند که نیمی از آن‌ها در شهرهای بزرگ، یک‌چهارم در شهرها کوچک و متوسط و بقیه در روستاها اتفاق می‌افتد.بر اساس تحلیلی که سازمان بهداشت جهانی در مورد بیلان خودکشی از ایران ارائه داده، ایران جزو کشورهای در بدو ورود به مرحله صنعتی شدن است که در جدا شدن و بریدن از سنت‌ها و بافت سنتی و در ورود به جهان صنعتی دچار دوگانگی و تضاد فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی شده است. این دوران گذار به دلیل ایجاد تضادهای شدید بین باورها و واقعیت‌ها، انگیزه خودکشی را در افراد زیاد کرده است و به همین دلیل آمار خودکشی در ایران بالا است.

اقدام به این کار در جوانان و زنان شایع‌تر است. اما ما اینجا خودکشی در کشور خودمان را در چند رد سنی مورد بررسی قرار می‌دهیم. اول رده سنی 12 تا 20 سال که پایین‌ترین رده سنی و مشکلات ناشی از آسیب‌های اجتماعی هست که بعد از انقلاب اینترنت بیشتر شایع شده است .این رده سنی افرادی هستند که هنوز به بلوغ فکری و ذهنی نرسیدند و عواملی مانند آثار و تأثیرات فضای اطراف باعث به وجود آمدن هیجان‌ها و انرژی‌های زودرس درونی و بلوغ جنسیتی زودرس و…می‌شود که تأثیرات زیادی بر روی چنین افرادی می‌گذارد، فقط راه رسیدن به این هیجانات و اهداف را رسیدن به این اهداف می‌دانند و در صورت شکست راه خودکشی هیجانی را انتخاب می‌کنند و احتمال کشته شدن خودشان را کم می‌بینند و بیشتر واکنش و ترس خانواده را خواستار هستند اما غافل از این که خودکشی شوخی با کسی ندارد. پیشنهاد و تحقیقات ما در مورد این رد سنی این نتیجه رسیدیم که در مدارس بیشتر به چنین مباحثی مورد توجه قرار دهند ، حتی در صورت امکان در مقطع دبیرستان ساعت‌های درسی و یا سمینارهای به‌عنوان آشنایی با مشکلات اجتماعی زودرس برگزار کنند و همچنین خانواده‌ها هم بجای تحت‌فشار گذاشتن فرزندانشان که در معرض آسیب‌های اجتماعی هستند رفتار و اعمال خود را مورد بررسی، و نزدیک به رفتار کنترل کنند چون سطح فرهنگ و معضلات دوران جوانانی و نوجوانی آنان با فرزندانشان خیلی تفاوت دارد .

رده سنی 20 تا 30 سال که رد سنی(جوانان بخصوص دانشجویان) که مشکلات ناشی از آسیب‌های فردی است ،این رده سنی که هنوز بلوغ فکری و ذهنی کامل نرسیدن اما به بلوغ جنسی و جسمی کامل رسیدند و دنبال دنیای تازه که ناشی از خواسته‌های تازه و دنبال شکوفا کردن آن هستند ،اما در این محدوده زمانی قدرت تصمیم‌گیری تقریباً احساسی و تحت لذت‌های فردی و آنی مس است که منجر به شکست ازجمله شکست‌های تحصیلی، استرس‌ها، فشارهای روانی و روحی ناشی از آن‌ها (فشارهای عاطفی، فشارهای تحصیلی مانند کنکور، نقایص جسمی و فیزیکی در نسل جوان) که باعث پوچی در زندگی می‌شود که در این رده بیشتر شایعه است ، در این صورت برای اینکه جوابگوی اعمال خود و کارکردشان نباشند، دست به خودکشی می‌زنند.طبق تحقیقات به‌عمل‌آمده برای جلوگیری از خودکشی در این رد سنی باید قبل از این که تبدیل فضای نوجوانی به جوانی یا ورود به دانشگاه یا مباحث زناشویی باید دولت ،صدا سیما و خانواده‌ها،جوانان را با مباحث زندگی و اهداف آینده و راه‌های رسیدن به آن آشنا کنند، همراه با آموزش‌های لازم تا جوانان به مسیرهای تعیین‌شده که راهی به‌سوی موفقیت داشته باشد.

رد سنی 30 به بعد که ما کمتر در این رد سنی عمل خودکشی را می‌بینیم،عوامل خودکشی در این رده بیشتر ناشی از مشکلات افسردگی فقر و تنگدستی، بیکاری، اخراج از کار و شرایط نامساعد اقتصادی مسائل و معضلات زندگی شهری و وضعیت نابسامان زندگی ضعیف شدن اعتقادات مذهبی برملا شدن اسرار و حقایق خصوصی زندگی فردی است در این رد سنی که خود انسان‌ها که از آگاهی کاملی برخوردار است ،دخیل می‌باشند،طبق تحقیقات انجام‌شده در این مورد راه‌های جلوگیری از خودکشی تعامل در محیط خانواده ،اداره و کم کردن فاصله طبقاتی راه‌کارهای حل مشکلات اقتصادی و همچنین مشاورهای خانوادگی است. «استیون فرای»، بازیگر انگلیسی، گفته‌ای زیبا درباره‌ی نحوه‌ی برخورد با بیماران افسرده دارد؛ «اگر کسی را می‌شناسید که افسرده است؛ لطفاً راه‌حلتان این نباشد که از او دلیلش را بپرسید.

افسردگی پاسخی ساده به موقعیت بد نیست. فقط هست، مانند آب‌وهوای بد. تلاش کنید که تیرگی، بی‌حالی، ناامیدی و تنهایی را که در آن فرو می‌روند، درک نمایید.

در سوی دیگر، وقتی از این مسیر خارج می‌شوند منتظرشان باشید. دوست بودن با کسی که دچار افسردگی است، کاری دشوار است، اما یکی از مهربانانه‌ترین، نجیبانه‌ترین و بهترین کارهایی است که می‌توانید انجام دهید.

*روزنامه‌نگار

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد