تاریخ درج خبر : 1395/05/30
کد خبر : ۵۵۱۰۷۵
+ تغییر اندازه نوشته -
علی مندنی پور

دو کلمه حرفِ حساب!

سایت استان کهگیلویه و بویراحمد: یادداشت دریافتی، *علی مندنی پور

میهمانی تمام شد و میزبان سنگ تمام گذاشت و آن‌گونه که شایسته و در خورِ میهمانان بود، با گشاده‌رویی و آنچه از بضاعت در چنته داشت، از آنان استقبال و مقدمشان را گرامی داشت و رسمِ میزبانی را به پیروی از نیاکان و با امید به فردایی بهتر بجای آورد!

آنچه در این نوشته‌ی کوتاه بدان پرداخته می‌شود، همانا نیم‌نگاهی است، از دریچه‌ی چشمِ واقع‌بین تماشاگری بی‌نظر و بی‌غرض از خیلِ تماشاگرانِ ریزبین و مسئولیت‌پذیر، به نقش و عملکرد صداوسیما در پوشش خبری سفر اخیرِ رئیسِ دولت و هیئت همراه به استان کهگیلویه و بویراحمد، در مقامِ مقایسه با پوشش خبری سفرِ آن مردِ ریزنقش، کاپشن پوش به استان در سالِ ۱۳۸۴ (یازده سال پیش).

باشد، که شنوندگان و بینندگان خود، به داوری بنشینند!

رویِ سخنم نه‌فقط با مسئولان محترم شبکه‌ی دنا، که درواقع با مسئولان سیاست‌گذاری رسانه‌ی ملّی است. چه، از مسئولان و کارکنان دلسوز و وظیفه‌شناس این شبکه و فرزندانِ این دیار جز دفاع از حقوق حقّه و پاسداشتِ فرهنگِ دیرپا و غنیِ مردمِ این دیار انتظاری نرفته و نمی‌رود.

خوب به یاد دارم، آن روزها در راهروهاهای صداوسیمای شبکه‌ی دِنا چه شور و شَعَفی بر پا بود! تمامیِ همّ و غمّ برنامه ریزان و دست‌اندرکاران بر این قرار داشت که همه لحظات آن سفر را در اَذهان زنده کنند و بحقّ، خیلی خوب از عهده ی این مهم برآمدند و کاری کردند کارستان! و آن‌گونه که حافظه‌ی ضعیفمان یاری می‌دهد، تمامی نشست‌وبرخاست‌ها و دیدوبازدیدهای برنامه‌ریزی‌شده و برنامه‌ریزی نشده و نانوشته‌ی آن مرد، در خلالِ آن سفر، از زمانی که هواپیمایش در آسمان آبی این دیار ظاهر گشت تا آنگاه‌که «پرنده آهنین» میهمان آن روزِ مردم این سامان را بر بال‌های خود در بازگشت به فرودگاه مهرآباد تهران بر زمین نشاند، غالباً به‌صورت زنده در پهنه‌ی منطقه‌ای و سراسری تحت پوشش قرار داده و به تصویر کشیدند!

و اما ببینیم، در این روی سکّه چه اتّفاقی رخ داد و در سفرِ ۳ روزِ پیش این‌یکی، یعنی دکتر روحانی به شهرمان چه گذشت؟

ازآنجایی‌که به‌رسم شناخته‌شده در فرهنگِ این مرزوبوم حافظه‌ی تاریخی مردممان چندان چنگی به دل نمی‌زند و شاید هم به علت گرفتارهای زندگی، دچار روزمرگی گردیده و به فراموشی دچار شده‌ایم و ای‌بسا خود را به فراموشی زده‌ایم!

در چنین حال‌وروزی دعوت «امّت» به ادایِ شهادت در مواردی این‌چنین، منطقی به نظر نمی‌رسد. جا دارد، وجدانِ پاکِ کارکنان درستکار، وظیفه‌شناس و مردم‌دوست صداوسیما، از شبکه‌ی استانی دنا تا شبکه سراسری را به شهادت طلبیده و بهترین گواه بر این مدّعا قرار دهیم.

قطع خواسته و یا احیاناً ناخواسته! ارتباط

گزارش رادیویی در فرودگاه یاسوج و اینکه تنها لحظات کوتاهی از استقبال پرشور از فرودگاه تا استادیوم تختی به تصویر کشیده شد! آن‌هم از زوایای خاص!

و اینکه از خوش‌آمد گویی استاندار و شخص اوّل اجرایی استان، تنها صدایی شنیده می‌شد و از تصویر ایشان خبری نبود!

و از پوشش خبری معمول این رویداد در قالب گزارش‌های خبرنگاران به رسانه ملّی اصلاً انعکاسی وجود نداشت!

و اینکه زمان اختصاص داده ‌شده به پوشش خبریِ این سفر در ساعت ۱۴ روز ۲۴ مرداد، در شبکه اول سراسری

حدود یک دقیقه و پانزده ثانیه! بوده و خیلی کمتر از گزارش دیدار با یک باغدار و نشان دادن باغ ۱۰ هکتاری وی در شهرستان ساری در همین بخش خبری زمان برده!

و اینکه همین برنامه با اندکی تغییر در اخبار ساعت ۲۱ از این شبکه نیز تکرار گردیده!

و اینکه حتّی چهره یک شخصیّت منطقه‌ای و از جمله: نام و نشان و تصویر و کلامی کوتاه از خواسته ها ونیازهای بر زبان رانده نماینده ولی فقیه و نماینده خبرگان رهبری در استان نیز در رسانه ملی پخش نگردیده!

و اینکه بر خلاف معمول و روش شناخته‌شده، دریغ از یک سطر گزارش از تاریخ، جغرافیا، موقعیّت طبیعی، خدمات، فداکاری ها و جانبازی ها، خواسته ها و نیازهای مردم این دیار در رسانه‌ی ملّی، حرکتی که در مورد دیگر استانها تا کنون معمول نبوده! و….

همه وهمه، نشان از نا هماهنگی «قبلی و بر نامه ریزی شده» در انجام وظائف ذاتی، قانونی و عرفی صداوسیما داشته و دارد!

پرسش کلیدی این است؟

به کدامین مجوّز به بر خورد های دوگانه ی اینچنینی در رسانه ملی متّعلق به ملّت، مبادرت می‌شود؟

مگر نه این است، هر دو منتخب قانونی، رئیس جمهور و امانت دارِ این مردم بوده اند؟

آیا چنین بر خورد ی در رسانه ملّی با ماده ی ۹ اساسنامه و موادِ ۷، ۱۵، ۱۶، ۱۷ قانون خط‌مشی کلّی و اصول و بر نامه های سازمان صداوسیما ی جمهوری اسلامی همخوانی داشته و دارد؟

شایان یادآوری است، آنچه را به عنوان پوشش زنده ی برنامه های رادیو -تلویزیونی در این سفر شاهد بوده ایم، صرفا در دایره ی جغرافیای استان بوده، اگر چه از جنبه ی اطلاع رسانی و آگاهی بخشی قابل تحسین و قدر دانی است، ولی از نظر انعکاس در سطح ملی و آنچه برای آینده ی استان و شناخت توان، پتانسیل و استعداد های طبیعی و انسانی اش ضرورت داشته، حاصلی در بَر نداشته، ونه‌فقط حرکت قابل قبول و مثمرِ ثمری، صورت نگرفته، که خود تبعیض فاحشی بوده است، در حقّ مردمِ این سامان! مردمی که بحقّ، شایسته ی خدمتند و مستّحق حرمت.

با سپاس از خدماتِ وسایل ارتباطِ جمعی، جا دارد مسئولان محترم صدا و سیما در یک نشستِ رسمی، به پرسش های مطرح شده، از جانب افکار عمومی در این خصوص و در چارچوبِ وظایف قانونی شان پاسخ گویند.

نگارنده یِ این یادداشت، در صورتِ ایجاد فرصت! از جانبِ مسئولان محترم شبکه‌ی استانی دنا، آمادگی خود را برای ارائه توضیحات لازم با حضور مسئولان امر، در یک برنامه ی تلویزیونی به مردم دارد!

به امید فردایی بهتر.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • طاها گفت:

    به نظر منصفانه نبود . بنده به عنوان کسی که خارج از استان بودم و اخبار را پیگیری می کردم از طریق رادیو و تلویزیون تصاویر زیادی بیرون اومد و تغییر رنگ لوگوی شبکه استانی نیز یک کاری بود که قبلا دیده نشده بود.

پربازديد