تاریخ درج خبر : 1395/05/30
کد خبر : ۵۵۱۰۸۰
+ تغییر اندازه نوشته -

دردی نوین برای شهروند یاسوجی

سایت استان کهگیلویه و بویراحمد: یادداشت دریافتی، حداد مؤمنی

حجم بالای ترافیک در ۱۰ کیلومتر ابتدایی ورودی و خروجی واقع در یاسوج مرکز استان و نقطه اوج گردشگری و توریسم در آینده در غروب و اوایل شب به دردی نوین تبدیل ‌شده است. ورود گردشگران در یاسوج به‌جای اینکه فرصت خوبی برای رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی باشد به دلیل ضعف اساسی در ساختار شهری و عدم برنامه‌ریزی حمل‌ونقل تبدیل به پدیده آشفتگی روحی به نام ترافیک شده است. با توجه به قرار گرفتن شهر یاسوج به‌عنوان پایتخت طبیعت و سیل ورود گردشگران و قدرت جذب بالای توریسم همزمان با افزایش جمعیت وعدم سامان‌دهی زیرساخت‌های اصولی و ترافیکی آینده‌ی شهر جوان مردم دیارمان را به فاجعه‌ای به نام ترافیک آشنا کرده است.

ترافیک امروزه در یاسوج با زندگی روزمره شهروندان عجین شده است و یکی از مسائل مهم و پیچیده، مدیریت شهری است. نقض قوانین راهنمایی و رانندگی، عدم جامعه‌پذیری الگوهای رفتاری ترافیکی، عدم نظارت و کنترل اجتماعی بر کردارهای ترافیکی، نبودن فرهنگ صحیح رانندگی و فرهنگ عابران پیاده، ضعف دستگاه‌های اجرایی، مشخص نبودن مدیریت اجرایی ترافیک و… همگی نشانگر این است که این معضل اجتماعی و شهری در یاسوج پیامدهای وخیمی را به وجود می‌آورد

وجود علائم ترافیکی و راهنما و رانندگی نیز نتوانسته بار سنگین ترافیک را حل کند و نیاز است که مسئولین با همت مضاعف و ایده‌های نوین و فعالیت‌های اصولی و در جهت رفع این مرض واگیر شهر یاسوج برآیند. با توجه به ضعف فرهنگ‌سازی و اجرای کارهای غیرتخصصی وعدم اجرای پروژه روان کننده ترافیک در سطح شهر با این معضل کماکان دست‌وپنجه نرم می‌کنیم.

اوایل شب که می‌شود شهروند فارغ از درد و مشکلات اقتصادی، اشتغال و دیگر چالش‌های موجود اجتماعی بایستی خود را برای مقابله با دردی و معضلی به نام ترافیک آماده کند اما ظاهراً این ترافیک ورودی پل بشار قرار است تبدیل به صبر ایوب برای مردم دیارمان شود. کما اینکه این مسئله یک شعار انتخاباتی مهم و پرکاربرد بوده در راستای رسیدن به کرسی‌های شورای شهر و شهرداری و همچون نمایندگان برای ورود به بهارستان! دیگر وقت شعار حل ترافیکی گذشته و بایستی مسئولان مرتبط جامعه عمل بپوشانند و اگرنه در سال ۹۶ سیلی مردم بر نامزدهایی که شعار ترافیک سر دادند را شاهد خواهیم بود….

کارشناس ارشد راه، ترابری، ترافیک

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد