تاریخ درج خبر : 1395/05/30
کد خبر : ۵۵۱۰۸۷
+ تغییر اندازه نوشته -
تاریخی که از خاک برخاست؛

کشف ظروف دو هزار و 500 ساله در کهگیلویه و بویراحمد

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: شش ظرف عتیقه با قدمت دو هزار و 500 سال در گورستان قدیمی ساحل رودخانه خرسان در نزدیکی مرز این استان و چهارمحال بختیاری کشف شد.

2500sal-1

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از ایرنا، مسعود شفیعی افزود: چهار خمره کوچک به شکل تخم‌مرغ و 2 خمره بزرگتر با نقوش‌ موازی در اجرای طرح نجات بخشی محوطه‌های تاریخی روستای ده پایین در سواحل رودخانه خرسان، در کاوش از هفت قبر کشف شده است.

وی اظهار کرد: این طرح با حضور هشت باستان‌شناس اعزامی از تهران، یک ناظر و هفت کارگر از 18 مرداد آغاز شده است و تا 18 شهریور ادامه دارد.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: مرحله نخست این طرح با کاوش از 15 قبر در سال 1390 اجرا شده بود.

شفیعی ابراز کرد: اشیای موجود در هر قبر نشانگر هویت شخصیت‌های صاحب قبر است.

وی بیان کرد: کاوش در محوطه‌های تاریخی ساحل رودخانه‌ها به دلیل قرار داشتن در معرض بلایای طبیعی با هدف نجات بخشی میراث فرهنگی اجرا می‌شود.

شفیعی ابراز کرد: 726 اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی کهگیلویه و بویراحمد در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: 61 آسیاب، 50 خانه تاریخی، 40 قلعه، 40 آب انبار، 23 بقعه متبرکه، 19 گورستان،17 استودان، 13 پل، 13 بافت تاریخی، پنج حمام، پنج مسجد و سه کاروانسرای این استان در فهرست آثار ملی قرار دارد.

وی بیان کرد: نقش‌های برجسته تنگ سولک در بهمئی، آثار سنگی چین لوداب، شهر سنگی دلی یاسیر کهگیلویه، قلعه کی نصیر بهادر بویراحمد، قلعه رئیسی کهگیلویه، دو گوردو پا در باشت از جمله بناهای تاریخی مهم ثبت ملی شده این استان است.

شفیعی ابراز کرد: پل خیری و محمدخان گچساران، گورستان تاج امیر در شهر یاسوج، گورستان لما در 45 کیلومتری شهر یاسوج، گورستان دهنو در نزدیکی دنا و گورستان کوه لار در باشت، بارگاه امامزاده محمود طیار (ع) و بقعه امامزاده علی (ع) چرام از دیگر بناهای تاریخی به ثبت رسیده در فهرست آثار ملی است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ناشناس گفت:

    دقیقا سبک ساسانیان اند.

  • یک دانشجوی باستانشناسی گفت:

    آقا این خمره ها مربوط به دوره ساسانی و حداکثر اواخر اشکانیان است چرا میگویید 2500 سال قبل ؟

پربازديد