تاریخ درج خبر : 1395/05/31
کد خبر : ۵۵۱۲۰۰
+ تغییر اندازه نوشته -
توضیحات دکتر ملک‌حسینی درباره مسائل پشت پرده بیمار افغان؛

در تیم پیوند اعضای بیمارستان نمازی پزشک افغان نیز وجود دارد/ برای زنده ماندن این نوجوان فقط باید معجزه‌ای رخ می‌داد

«لطیفه‌رحمانی» نوجوان افغانستانی 12 ساله، به دلیل مشکلات کبد در تاریخ 18 مردادماه در بیمارستان نمازی شیراز بستری شد و به دلیل پیشرفت بیماری و قبل از اینکه فرصت عمل پیوند ایجاد شود با افت فشارخون دچار ایست قلبی شد و درگذشت.

malekhosani.dr

برخی از رسانه‌ها و کابران فضای مجازی در خبرهایی به نقل از خانواده رحمانی، مرگ لطیفه را به ملیت وی نسبت داده و در مصاحبه‌های با برخی رسانه‌ها مدعی شدند، تیم پیوند عضو بیمارستان نمازی به دلیل غیرقانونی بودن حضور این خانواده در ایران از انجام عمل پیوند، سرباز زده است.

این در حالی است که دکتر سیدعلی ملک‌حسینی، پدر پیوند کبد ایران در گفتگو با خبرنگار سایت استان گفت: لطیفه رحمانی با تشخیص بیماری «ویلسون» و سیروز کبدی بستری و چندین بار توسط گروه پیوند هم در بخش گوارش کودکان و هم در بخش ICU معاینه شد که از نظر پزشک معالج، به هیچ عنوان امکان پیوند وجود نداشت و برای زنده ماندن این نوجوان فقط باید معجزه‌ای رخ می‌داد.

ملک‌حسینی ادامه داد: پروسه پیوند کبد بسیار طولانی است و سلامت اهداکننده و گیرنده عضو باید در نظر گرفته شود و در این مورد خاص شانس موفقیت پیوند بسیار کم بود. ضمن‌آنکه وضعیت بیمار وخیم‌تر از آن بود که بتوانیم عمل پیوند را انجام دهیم.

وی اضافه کرد: برخلاف صحبت‌هایی که در برخی رسانه‌های خاص مطرح می‌شود این بیمار بدون در نظر گرفتن ملیت‌اش در بیمارستان پذیرش و بستری شد اما با توجه به‌شدت بیماری و تشخیص پزشکان امکان دریافت عضو از بستگان درجه یک و پدر برای وی وجود نداشت.

این عضو تیم پیوند کبد درباره شایعاتی که در فضای مجازی و رسانه‌ای مبنی بر کوتاهی کادر درمانی بیمارستان نمازی مطرح شده نیز گفت: این رسانه‌ها اگر راست می‌گویند بروند و وضعیت افغان‌های مهاجر مستقر در اردوگاه‌های استرالیا را بررسی کنند. نه اینکه بدون اطلاع و تحقیق و صرفاً از روی اظهارنظر افراد تشخیص علمی تیم پیوند کبد را زیر سؤال ببرند.

وی با بیان اینکه در تیم پیوند اعضای بیمارستان نمازی پزشک افغان نیز وجود دارد ادامه داد: بنده 40 سال خدمت کرده‌ام و تشخیصی می‌دهم، اما خبرهایی روی آنتن می‌رود که هدف آن تضعیف چهره علمی جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین‌المللی است‌.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه شیراز یادآور شد: مسأله‌ای مانند دختر افغان و یا مسائل تخریبی این‌چنینی را برخی از پزشکان ایرانی که قصد دارند بخش پیوند اعضا را به‌صورت خصوصی راه بیندازند و قداست این بخش را از بین ببرند، بزرگ می‌کنند. آن‌ها به‌وسیله رسانه‌ها یک مسئله پزشکی را به مسئله سیاسی و حتی ملی و بین‌المللی تبدیل می‌کنند.

دکتر ملک‌حسینی تأکید کرد: اگرچه پذیرش بیمار در همه جای دنیا شرایط خاصی دارد اما وقتی بیمار بستری شد تیم پزشکی و پیوند اعضا، کار خود را فارغ از مسائل سیاسی و ملیتی انجام می‌دهد و تا جایی که علم پزشکی اجازه دهد، انجام‌وظیفه می‌کند. درباره این بیمار شایعات مبنی بر اینکه چون تبعه غیرقانونی بوده پس پذیرش نشده به هیچ عنوان صحت ندارد و وی بلافاصله در بیمارستان پذیرش شد.

دکتر ملک حسینی دوره فوق تخصصی جراحی عروق و پیوند کلیه را در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران گذراند و در همان سال به عنوان استادیار و عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز به تدریس مشغول شد در سال ۱۳۶۹ برای گذراندن دوره فوق تخصصی پیوند کبد راهی آمریکا شد. پس از بازگشت به ایران تیم پیوند کبد را در بیمارستان نمازی شیراز تشکیل داد در اردیبهشت‌ماه ۱۳۷۲ نخستین پیوند کبد در ایران و خاورمیانه را به انجام رساند و لقب پدر پیوند کبد در ایران را از آن خود کرد.

در سال ۱۳۷۲ پس از کسب اجازه از مقام معظم رهبری اخذ فتوای وی در خصوص انجام پیوند کبد در ایران وی دوره تکمیلی پیوند کبد را در ایران و بسیاری از کشورها ازجمله انگلستان سپری کرد و در دومین دوره چهره‌های ماندگار به‌عنوان چهره ماندگار در عرصه جراحی عروق و پیوند اعضای حیاتی شناخته شد. در راستای خدمات علمی اولین پیوند کبد از انسان زنده به انسان زنده و اولین پیوند کبد به دو نفر از آثار اوست، وی به همراه همکاران پیوند دانشگاه علوم پزشکی شیراز بیمارستان خیریه ابن‌سینا را پایه‌ریزی کرد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • بویراحمد گفت:

    خود پزشکان پیوند برای جان بیماران از جان و دل مایه میذارن.
    ولی متاسفانه قانون مشکل داره.
    تیم پیوند اعضا زندگیشون رو گذاشتن برای بیماران.

  • شیوای بلخی گفت:

    این درست همه حرفاتون درست .این قانون منع پیونداتباع حتی مجاز کاربه ملیت نداره ؟وداخل کردن آپارتایددرپزشکی نیست .قانون منع بیمه اتباع درپیونداعضاچطور؟حتماباید دم خروس ازشبکه های اجتماعی وبی بی سی بیرون بیادتامسئولان ماسمالی کنندوجالبه هنوز سفیرافغانستان ظاهراکادوگرفته سکوت کنه

پربازديد