تاریخ درج خبر : 1395/05/31
کد خبر : ۵۵۱۲۰۴
+ تغییر اندازه نوشته -

مرگ کوهنورد ۴۰ ساله در ارتفاعات دنا

یک کوهنورد ۴۰ ساله به علت پرت شدن از ارتفاعات دنا دیروز جان خود را از دست داد و به علت صعب‌العبور بودن منطقه و نبود بالگرد جستجوی جسد این کوهنورد از سوی نیروهای امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر همچنان ادامه دارد.

kohnavard-12

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از تسنیم، فصل بهار همواره برای برخی از افراد به‌خصوص کوهنوردان فصل مناسبی برای پرداختن به ورزش به‌ویژه کوهنوردی است. با توجه به اینکه 51 درصد کشور ما را مناطق کوهستانی تشکیل داده است این عامل سبب گرایش مردم به این ورزش حرفه‌ای شده است.

کوهنوردی با کوه‌پیمایی متفاوت است چراکه کوه‌پیمایی بیشتر جنبه همگانی دارد و طی کردن مسافت‌های کمتر از 2500 متر را شامل می‌شود اما کوهنوردی جنبه حرفه‌ای دارد.

دراین‌بین استان کهگیلویه و بویراحمد به‌خصوص ارتفاعات دنا مقصد بسیاری از کوهنوردان برای انجام این فعالیت حرفه‌ای است.

اما متأسفانه بعضی از اوقات اخباری به گوش می‌رسد که به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌های مناسب و عدم وجود امکانات درد مضاعفی را برای مردم ایجاد می‌کند.

رئیس جمعیت هلال‌احمر شهرستان دنا در این مورد گفت: شب گذشته خبری مبنی بر فوت یک کوهنورد 40 ساله به عوامل امدادی این شهرستان اطلاع داده شد که بعد از اطلاع از فوت این شخص ساعت 22 همان شب عوامل امدادی شهرستان دنا که متشکل از اکیپ پنج نفره‌ای از امداد گران کوهستان بود برای پیدا کردن جنازه کوهنورد به منطقه اعزام شدند.

مسعود وکیلی علت مرگ این کوهنورد را پرت شدن از ارتفاعات منطقه بن رود (رگ بلیو) عنوان کرد و گفت: که به علت صعب‌العبور بودن این منطقه عملیات انتقال جسد وی با کندی ادامه دارد.

وی با بیان اینکه درخواستی مبنی بر اعزام هلی‌کوپتر از سوی جمعیت هلال‌احمر کشور شده است، بیان کرد: متأسفانه به علت فوت کوهنورد تاکنون مجوز لازم برای اعزام بالگرد صادر نشده است.

مسئول تیم امداد و کوهستان جمعیت هلال‌احمر نیز اظهار داشت: به علت صعب‌العبور بودن منطقه عملیات انتقال متوفی با کندی در حال انجام است و تا سه الی چهار ساعت آینده ادامه دارد.

بر اساس گزارش، دنا بلندترین کوه رشته‌کوه زاگرس در باختر ایران و در باختر مرکز فلات ایران در استان کهگیلویه و بویراحمد است. دنا از 20 کیلومتری شرق یاسوج آغاز شده و تا 70 کیلومتری شمال غرب آن ادامه می‌یابد. این کوه از شمال غرب (روستای کتا) آغاز و به سمت جنوب شرق (منطقه کاکان) امتداد یافته است که بیش از 80 کیلومتر طول دارد و دارای 15 کیلومتر پهنای متوسط است. دنا دارای 40 قله بالای 4000 متر است که بلندترین قلهٔ آن، ب‍یژن 3، 4409 متر ارتفاع دارد و در 35 کیلومتری شمال غربی یاسوج قرار دارد. شهر سی‌سخت مرکز شهرستان دنا در دامن این کوه جای گرفته است.

حال انتظار می‌رود مسئولان بالادستی ناله‌های این خانواده داغدار را درک کنند و وقتی‌که فرزند خود را از دست دادند لااقل جنازه‌اش زودتر پیدا شود تا تسلای خاطر بازماندگان شود و با اختصاص یک دستگاه بالگرد حداقل از بروز چنین اتفاقاتی در آینده در استان جلوگیری شود چراکه اگر بالگردی بود شاید اکنون این جوان در کمال صحت و سلامت به آغوش خانواده باز می‌گشت.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • م گفت:

    دنا دارای 48 قله بالای 4000 متر است نه 40 قله .بلندترین قله آن بیژن 3 مشهور به قاش مستان با ارتفاع 4435 متر می باشد .زیباترین قله دنا قله پازن پیر است. البته قللی چون قلم، نول ،کل خرمن .نمک ، برف کرمو، سیچانی، حوض دال ، کرسمی ، ماشکی یا ماش و یا بیژن 1، برق آسمانی یا بیژن 2، قزل قله ، مورگل ، قلات بزی، فردای قیامت ، ایستگاه آب سپاه و قدویس از دیگر قله های زیبای دناست که هر کدام به تنهایی میتواند یک کشور را به جهان معرفی نماید. حیف که ما قدر داشته هایمان را نمیدانیم و فقط به صرف داشتن شان به خود می بالیم.

پربازديد