تاریخ درج خبر : 1395/05/31
کد خبر : ۵۵۱۲۴۲
+ تغییر اندازه نوشته -
سید ضیا هاشمی؛

نظام ملوک‌الطوایفى و قوانین جغرافیایی نداریم

سید ضیا هاشمی گفت: در عرصه فرهنگ قانون واحد است و نظام ملوک‌الطوایفی و قوانین سلیقه‌ای و نسبی در جمهوری اسلامی نداریم. حق نداریم بر اساس دیدگاه سیاسی یا سلیقه فرهنگی و باورهای فردی بخواهیم چهارچوب‌هایی را در یک حوزه جغرافیایی اعمال کنیم.

hashemi-zia-2

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحد، در نشست سالیانه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در یزد، صحبت‌های سید ضیا هاشمی معاون فرهنگی وزارت علوم با انتقاد از یک رسانه که به گفته وی تیتر و متنی، خلاف واقع از صحبت‌هایش در جلسه همایش دانشجویی دیروز منتشر کرد آغاز شد. هاشمی اعلام کرده بود «مخالف سیاسی» را نمی‌توان از ورود به دانشگاه منع کرد، قانون باید وجاهت خود را داشته باشد زیرا اگر مبنای رفتارها سلیقه شخصی باشد دچار اختلاف و چالش می‌شویم.

هاشمی اظهار داشت: قانون باید فصل الخطاب باشد، در چهارچوب تعاملات سیاسی نمی‌توان بر اساس سلیقه، اقدام به نقض قانون کرد. اعتقاد داریم «بر هم زدن یک تجمع قانونی» و همچنین «تشکیل یک اجتماع غیرقانونی»، غیرعقلانی و خلاف شرع است.

معاون فرهنگی وزیر علوم در جمع دانشجویان گفت: این سؤال پیش می‌آید که چرا اجتماعاتی علیرغم برخورداری از پشتوانه حقوقی و قانونی، اجازه برگزاری پیدا نمی‌کنند، همواره اعلام کردم موضع ما حمایت از برگزاری اجتماعات قانونی و برخورد با برهم زنندگان فعالیت‌های ضابطه‌مند است.

هاشمی اعلام کرد: باور داریم قانون در عرصه فرهنگ، جامعه و هنر بر اساس قانون واحد است. نظام ملوک‌الطوایفی در جمهوری اسلامی ایران نداریم، قوانین سلیقه‌ای و نسبی نیست. حق نداریم بر اساس دیدگاه سیاسی یا سلیقه فرهنگی و باورهای فردی بخواهیم چهارچوب‌هایی را در یک حوزه جغرافیایی اعمال کنیم. ممکن است ضوابط در محدوده دانشگاه ویژه و با قوانین بازار متفاوت باشد ولی مبنای عمل ما ضوابط مشخص و ابلاغ شده است نه ضوابط سلیقه‌ای که معلوم نیست کجا تصویب و ابلاغ شده‌اند.

ضیا هاشمی در پایان با یادآوری سخنان رهبر معظم انقلاب در جمع دانشجویان گفت: افتخار می‌کنیم مدافعان نظامی هستیم که مبتنی بر مردم‌سالاری دینی است. رهبر انقلاب در بخشی از سخنان خود به دانشجویان به پرهیز از اتهام به افراد دیگر به‌ویژه اتهام غیرانقلابی بودن یا خدای‌ناکرده ضدانقلابی بودن توصیه کرد. حق نداریم دیگران را متهم کنیم البته کسانی که به‌صراحت با انقلاب مشکل دارند نسبت به آن‌ها موضع شفافی می‌گیریم؛ اما در ذیل چتر انقلاب گفتمان‌هایی مختلف و نظرات متفاوتی می‌تواند فرصت گفتگو داشته باشند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد