تاریخ درج خبر : 1395/06/01
کد خبر : ۵۵۱۲۶۱
+ تغییر اندازه نوشته -

کلنیک دندان‌پزشکی یاسوج، انبار یونیت‌ها/ عدم استقبال مردم از تنها کلنیک دندان‌پزشکی کهگیلویه و بویراحمد

تنها کلینیک دندان‌پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با عدم استقبال مردم روبروست و انبار قدیمی کلینیک شده، این‌بار انبار یونیت‌های دندان‌پزشکی است.

افتتاح_دندانپزشکی45_21593

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از تسنیم، در شهریور سال گذشته بود که یک انبار قدیمی به کلینیک دندانپزشکی تبدیل شد و وزیر جهاد کشاورزی با حضور در یاسوج روبان رنگی این کلینیک را قیچی کرد و قرار بود که مجهزترین کلینیک دندانپزشکی استان با کاربری درمانی و آموزشی شود اما امروز انباری شیک یونیت‌های دندانپزشکی است و مسکنی بر درد دندان مردم مرکز استان نشده است.

کلینیک تخصصی آموزشی و درمانی یاسوج در دوطبقه با زیربنای یک هزار و 200 مترمربع و با اعتباری بالغ‌بر 25 میلیارد ریال در 10 بخش تشخیص، پاتو، رادیولوژی، اندو (درمان ریشه و عصب‌کشی)، ترمیم، جراحی، پریو، اطفال، پروتز و ارتودنسی، ساخته و مجهز شد و در ابتدای آغاز به کار 50 یونیت دندانپزشکی برای آن در نظر گرفته شده بود که با 40 یونیت راه‌اندازی شد.

انباری قدیمی اگرچه در مکانی نامناسب احداث و تجهیز شد اما بی‌نام‌ونشان باقی ماند و گویی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج نیز علاقه‌ای نداشت تا مردم از خدمات این کلینیک استفاده کنند و همچنان کاربری انباری برای آن باقی بماند اما این‌بار با یونیت‌های دندانپزشکی که برای تأمین آن‌ها میلیاردها تومان هزینه شده بود.

کلینیک دندانپزشکی یاسوج در حالی در گوشه‌ای از انبار قدیمی برای جذب مردم حتی چشمک هم نمی‌زد و هیچ تابلویی هم نداشت که در گوشه گوشه این شهر مردم مجبورند برای بیماری‌های دهان و دندان که بیمه‌ها هم هیچ‌گاه زیربار آن نرفتند هزینه‌های گزافی بپردازند.

دانشگاه علوم پزشکی یاسوج سکوتی معناداری در زمینه کلینیک دندانپزشکی این شهر را پیشه کرد که در بین کارشناسان از آن به‌عنوان چربیدن زور دندان‌پزشکان دارای مطب خصوصی در شهر تعبیر می‌کنند. به‌هرحال این دانشگاه برخلاف سایر کلینیک‌های درمانی خود برای کلنیک دندانپزشکی هیچ اقدام تبلیغاتی انجام نداد و حتی تعرفه‌های آن‌که قرار بود بسیار کمتر از تعرفه بخش خصوصی باشد را یک‌بار هم اعلام نکرد. موضوعی که معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی دانشگاه علوم پزشکی استان به آن اعتراف می‌کند.

مسئولان درد را می‌دانند

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج ضمن تائید عدم استقبال مردم از تنها کلینیک تخصصی دندانپزشکی استان با بیان اینکه کلینیک دندانپزشکی یاسوج تجهیز و به بخش درمان تحویل داده شده است، می‌گوید: حدود 60 یونیت دندانپزشکی در این کلنیک فعال است.

امام‌بخش قائدی می‌افزاید: این کلینیک تنها کلینیک دندانپزشکی در سطح استان است اما مشکلی که در رابطه با این کلینیک وجود دارد عدم استقبال و مراجعه مردم است.

وی علت این عدم استقبال مردم را نیز به‌خوبی می‌داند و در ادامه می‌گوید: به سبب عدم تبلیغات مناسب تاکنون استقبال قابل‌توجهی از این کلینیک صورت نگرفته است.

هرچند که درد کلینیک دندانپزشکی یاسوج از سوی مسئولان کشف و شناخته شده است و خود نیز به‌خوبی می‌دانند که چرا مردم برای تسکین درد دندان‌هایشان به این کلینیک نمی‌روند اما باز هم اقدامی از سوی آن‌ها برای جذب بیماران و معرفی کلینیک به مردم صورت نمی‌گیرد. معاون توسعه مدیریت دانشگاه علوم پزشکی یاسوج نیز هرچند که درد این کلینیک را فهمیده بود اما توضیح نداد که چرا اقدامی برای درمان این درد انجام نداده‌اند.

کلینیک دندانپزشکی یاسوج کجاست؟

مردم شهر یاسوج که در همسایگی کلینیک تخصصی دندانپزشکی قرار دارند اغلب از وجود چنین کلنیکی اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند و می‌پرسند «کدام کلینیک؟»

یکی از مغازه‌داران در بلوار مطهری یاسوج – خیابانی که کلینیک در آن واقع شده است- درحالی‌که از وجود چنین کلینیکی اظهار بی‌اطلاعی می‌کند، به تسنیم می‌گوید: اگر کلینیک دندانپزشکی احداث شده مگر نباید به مردم اطلاع‌رسانی شود تا از وجود آن آگاه باشند.

هوشنگ مرادی می‌افزاید: به‌جرئت می‌توانم بگویم اغلب مردم شهر یاسوج از وجود کلینیک دندانپزشکی بی‌اطلاع هستند وگرنه با توجه به وضعیت مالی مردم در این شهر استقبال از کلینیک‌های دولتی بالاست.

وی در واکنش به سخنان مسئولان دانشگاه علوم پزشکی که معتقدند استقبال مردم ضعیف است، می‌گوید: مسئولان دانشگاه کم‌کاری خود را پای مردم نیندازند اگر مردم متوجه شوند که دندانپزشکی با تعرفه دولتی و کمتر از مطب‌های خصوصی وجود دارد، قطعاً استقبال می‎کنند.

یکی دیگر از شهروندان یاسوجی نیز با بیان اینکه تاکنون نشنیده‌ام که در یاسوج کلینیک دولتی دندانپزشکی وجود دارد، می‌گوید: برای ترمیم تعدادی از دندان‌هایم در سطح شهر هزینه‌های بالایی را پرداخت کردم اگر چنین کلینیکی وجود داشت، چرا تاکنون صدای آن را در نیاورده‌اند.

مینا کریمی می‌افزاید: این عدم اطلاع‌رسانی به علت این است که استقبال مردم از مطب‌های خصوصی کم نشود و حالا گناه را پای مردم می‌اندازند که استقبال نکردند و احتمالاً بعد از مدتی بساط کلینیک به علت عدم استقبال مردم جمع می‌شود.

وی تصریح می‌کند: هزینه دندانپزشکی بالاست و همه مردم دنبال جایی می‌گردند که قیمت‌های آن مناسب باشد و اگر چنین مکانی وجود داشته و علوم پزشکی آن را اطلاع‌رسانی نکرده، مردم مسئولان این دانشگاه را نمی‌بخشند.

مردم به دنبال کیفیت بالا و هزینه پایین

یک کارشناس اقتصاد سلامت با بیان اینکه هزینه خدمات دندانپزشکی در کشور بالاست و سال‌هاست که محل مناقشه بیمه‌ها و متولیان سلامت جامعه است، به تسنیم می‌گوید: بسیاری از مردم توان تأمین هزینه‌های دندانپزشکی را ندارند و همین موجب کم‌توجهی آن‌ها به سلامت دندان‌هایشان شده است.

فؤاد فرجی افزود: بسیاری از اقشار جامعه در زمینه خدمات دندانپزشکی تنها به دنبال کشیدن دندان هستند که کم هزینه‌تر از ترمیم و عصب‌کشی است و برخی از اقشار هم حتی خواب خدمات زیبایی دندانپزشکی را نمی‌بینند.

وی با بیان اینکه در این شرایط دولت باید به دنبال همگانی و ارزان کردن خدمات دندانپزشکی از طریق سازوکارهای مختلف باشد تا همه اقشار بتوانند از آن بهره‌مند شوند، بیان کرد: یکی از این سازوکارها کلینیک‌های دولتی دندانپزشکی است که در آن خدمات باکیفیت با هزینه پایین‌تر از بخش خصوصی ارائه شود.

این کارشناس اقتصاد سلامت عدم استقبال از کلینیک تخصصی دندانپزشکی یاسوج را موجب تعجب می‌داند و می‌گوید: قاعدتاً باید عکس این موضوع باشد و اغلب در کلینیک‌های دولتی، استقبال گسترده مردم مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

فرجی اظهار کرد: مردم باید از خدمات، تعرفه‌ها و دندان‌پزشکان مستقر در کلینیک مطلع شوند و اگر اطلاع‌رسانی صورت نگرفته، مردم از کجا بدانند که باید استقبال کنند لذا در این موضوع جامعه مقصر نیست.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا ممکن است که این عدم اطلاع‌رسانی به علت فشار دندان‌پزشکان خصوصی باشد، گفت: در کلان‌شهرها اغلب چنین اتفاقی نمی‌افتد چون به علت وجود جمعیت بالا و پایین بودن حجم خدمات دولتی در زمینه دندانپزشکی کل نیاز جامعه مرتفع نمی‌شود اما در شهرها کوچک احتمال دارد که چنین موضوعاتی نیز مطرح باشد.

گزارش: پیمان فرامرزی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • احمد اورژانسی گفت:

  این هم تبلیغ و اطلاع رسانی در خبرگزاری شما آیا مراجعات بیشتر شد ؟

 • ناشناس گفت:

  در خصوص آدرس من از بیش از ده مغازه دار پرسیدم فلان اداره کل کجاست بلد نبودند

 • ناشناس گفت:

  میشه آدرسش رو بزرارید تو سایت یا شماهم از بخش خصوصی دندان پزشکی واهمه دارید؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • کارشناس درمان استان گفت:

  اگر بخواهیم دنبال حقیقت باشیم مقصر اطلاع رسانی سایتهای دیداری و نوشتاری هستند و گر نه دانشگاه علوم پزشکی و معاونت درمان بطور علنی و دعوت از همه سایتهای دیداری و نوشتاری و حتی صدا و سیما اقدام به افتتاح و راه اندازی این کلینینک نمود و به قول معروف گوش فلک را کر کرد تازه خیلی از مراجعین و بیماران از دیگر شهرهای استان بودند.

  • مراجع گفت:

   متاسفانه هزینه درمان خیلی بالا ست و دفترچه هم قبول نمی کند مردم هم ندارنند فکر چاره باید بود !!!

 • همکار کلینیک گفت:

  دانشگاه خیلی لطف کرده و خیلی زحمت کشیدن و این کلینیک خیلی شیک را راه اندازی کردن. اما متخصص های دندانپزشک همه شون مطب دارن و بیمارا را بیشتر به مطبهاشون راهنمایی می کنند برای ویزیت و بقیه کارهای دندانپزشکی. به مردم هم گفته می شه که اونجا کارشون بهتر انجام می شه.

پربازديد