تاریخ درج خبر : 1395/06/02
کد خبر : ۵۵۱۳۰۷
+ تغییر اندازه نوشته -
ضرورت ثبت ملی یک اثر معنوی کهگیلویه و بویراحمد؛

لباس‌های محلی بانوان دیار آریوبرزن، میراثی ماندگار

پوشش و لباس‌های محلی و بومی زنان در کهگیلویه و بویراحمد دیار آریوبرزن سردار نامی ایران، میراث گران‌قدری است که پس از قرن‌ها همچنان ماندگاری خود را حفظ کرده است.

_14339

به گزارش کهگیلویه و بویراحمد به نقل از ایرنا، بیشتر بانوان بالای 35 سال مناطق شهری و زنان و دختران عشایری و روستایی لباس‌های محلی خوش‌رنگ و زیبای زنان زاگرس نشین را بر تن می‌کنند.

زنان و دختران جوان شهری هم در آیین‌های شادی مانند جشن تولد، عروسی و جشن‌های ملی از این لباس زیبا استفاده می‌کنند.

جذابیت این لباس‌های محلی به‌اندازه‌ای است که عده‌ای از بانوان گردشگر با اجاره آن و پوشیدن لباس اصیل بانوان لر و ترک برای دقایقی لحظات زیبای خود را با عکس ماندگار می‌کنند.

حجاب کامل، تنوع رنگ و پارچه لباس محلی این استان را به پوششی اصیل و زیبا تبدیل کرده است.

لباس محلی و سنتی زنان استان کهگیلویه و بویراحمد از سه بخش اصلی سرپوش، بالاتنه و پایین‌تنه تشکیل شده است.

سرپوش لباس محلی زنان کهگیلویه و بویراحمد، شامل یکپارچه روپوش یا همان روسری به نام مینا است که به‌طورمعمول دارای بیش از یک متر طول و بین ‎ 60 تا ‎ 70 سانتیمتر عرض است.

بر روی این روپوش مینا یک سربند پارچه‌ای به نام چارقد یا لچکی پوشیده می‌شود و زیبایی آن را دوچندان می‌کند.

همچنین یک کلاه کوچک زیر مینا قرار می‌گیرد تا پوشش‌دهنده موهای جلو سر زنان باشد و معمولاً زیورآلات سنتی و ظریف به آن متصل می‌شود.

بخش بالاتنه لباس محلی زنان استان کهگیلویه و بویراحمد، همان پیراهن است که به گویش محلی جامه نامیده می‌شود و از زیر گردن تا کف پای زنان را از جلو و پشت می‌پوشاند.

بخش پایین‌تنه که به شکل دامن است تنبان نامیده می‌شود و پنج‌تا ‎ 12 متر پارچه برای دوخت آن بکار می‌رود به‌طوری‌که این دامن از بالا کش‌دار و کاملاً چین‌خورده است و در پایین آن تزیین‌هایی مانند نواردوزی یا پارچه‌های پلیسه دار به کار می‌رود.

رنگ و جنس پارچه این لباس‌ها معمولاً بنا به طبیعت این استان در مناطق گرمسیری و سردسیری، نوع بافت عشایری و روستایی، تنوع باورها و گرایش قومی و قبیله‌ای و سن زنان انتخاب می‌شود.

به‌طوری‌که برای دختران نوجوان و کودک بیشتر از رنگ‌های شاد و حجم کمتر پارچه و دختران جوان رنگ‌های روشن‌تر با پارچه بیشتر استفاده می‌شود.

با افزایش سن زنان نیز رنگ این لباس‌ها بیشتر به سمت تیره و خاکستری مانند سبز یشمی یا سورمه‌ای سوق پیدا می‌کند.

استقبال از لباس محلی زنان کهگیلویه و بویراحمد آن را به‌وسیله ای برای درآمدزایی تعدادی از بانوان این خطه تبدیل کرده است.

ایجاد فرصت‌های شغلی از طریق دوخت لباس‌های محلی، گالری‌هایی که این لباس‌ها را اجاره می‌دهند از راه‌های امرارمعاش با فروش لباس محلی است.

مدیرکل بانوان استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: لباس محلی بانوان این استان برای ماندگاری باید ثبت ملی شود.

فریبا رحمان پور با اشاره به اهمیت ماندگاری لباس محلی بانوان کهگیلویه و بویراحمد به‌عنوان هویتی ارزشمند افزود: لباس محلی بومی بانوان کهگیلویه و بویراحمد به نام استان فارس ثبت‌ شده است.

وی اظهار کرد: احیای پوشش لباس محلی بانوان کهگیلویه و بویراحمد بهترین راهکار برای حفظ حجاب و کاهش رواج مدهای غربی است.

رحمان پور از مسئولان فرهنگی خواست برای تحقق این مهم تلاش کنند.

وی با اشاره به این‌که پوشیدن لباس محلی هم‌اکنون بین زنان و دختران زیر 30 سال کمرنگ شده است افزود: باید برای حفظ این هویت فرهنگی تلاش بیشتری شود.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد هم گفت: لباس محلی بانوان این استان قرن‌ها نزد مردم این دیار قدمت دارد

محمود باقری افزود: پرونده ثبت ملی لباس محلی بانوان کهگیلویه و بویراحمدی به سازمان میراث فرهنگی ارسال شده است و در حال تلاش برای ثبت ملی آن هستیم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد