تاریخ درج خبر : 1395/06/03
کد خبر : ۵۵۱۵۴۷
+ تغییر اندازه نوشته -
سایت استان کهگیلویه و بویراحمد گزارش می‌دهد:

جزئیات نشست معاون وزیر کار با فعالان تشکل‌های کارگری، کارفرمایی کهگیلویه و بویراحمد

جلسه معاون وزیر کار تعاون کار و رفاه اجتماعی با اعضای تشکلات کارگری، کارفرمایی و کارشناسان روابط کار اداره کل کار استان کهگیلویه و بویراحمد با هدف بررسی مشکلات پیش روی این صنوف تشکیل شد.

100283_orig

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد، در ابتدای این جلسه معاون روابط کار استان با طرح مشکلات پیش روی این اصناف از معاون وزیر کار درخواست بررسی و حل مشکلات این گروه‌ها را داشت.

در ادامه جلسه معاون وزیر کار تعاون و رفاه اجتماعی ضمن تبریک هفته دولت و ابراز خوشحالی از اینکه در هفته دولت در استان کهگیلویه بویراحمد هست از این استان به گنجینه پنهانی سرمایه‌های انسانی که در هوش و زکات در کشور شهره هستند یاد کرد.

حسن هفده‌تن با اشاره به شرایط حاکم بر کشور گفت: دولت تدبیر و امید در شرایطی سکان‌دار کشتی طوفان‌زده کشور شد که شاخص‌های مهم کشور نه‌تنها وضعیت مطلوبی نداشت بلکه در شرایط و وضعیت نامطلوب بسر می‌برد.

هفده‌تن افزود: با بررسی 28 شاخص اقتصادی و کلیدی بازار کار، بیکاری، بهره‌وری، بهبود فضای کسب‌وکار و بسیاری از شاخص‌های دیگر که انجام دادیم وضعیت اقتصادی کشور در وضعیت مطلوبی نبوده و در شرایط رکود توأم با تورم قرار داشت که با برکت همراهی و تأمل مردم با دولت و تلاش‌های بسیار علیرغم خالی بودن خزانه دولت از وضعیت بحرانی خارج شد و امروز کشور در شرایط رشد اقتصادی بالای 4 درصد قرار گرفته است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه مهم‌ترین پیچیده‌ترین مشکل کشور در وضعیت کنونی بحث بیکاری و پایین بودن نرخ مشارکت اقتصادی است افزود: نرخ بیکاری نیازمند مقوله بحث کارشناسی است به‌طوری‌که هنوز با توجه به آمار در بحث رشد سرمایه‌گذاری و اشتغال نتوانستیم رشد بیکاری را کاهش دهیم.

هفده‌تن در ادامه اظهار کرد: در یک اقتصاد غیرنفتی با رشد اقتصادی یک در صد می‌توان نرخ بیکاری را 6 درصد کاهش داد.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار عنوان کرد: شاخص‌های پیشرفت توسعه متوازن را در عمل باید در زندگی روزمره مردم ببینیم، یعنی با در نظر گرفتن تغییر قدرت خرید مردم، میزان افزایش رفاهشان، میزان سفر، میزان کاهش بیماری و غیره، این‌ها ساده‌ترین و شفاف‌ترین شاخص‌های است که عملکرد دولت‌ها را می‌توانیم با آن بسنجیم که در این موارد رشد اقناع‌کننده‌ای نداشتیم که دلیل اصلی آن، ساختار اقتصادی کشور است.

وی با تأکید بر اینکه حرف اول و آخر برای توسعه یک کشور داشت مدیران پاک دست و هوشمند است توضیح کاملی در خصوص مدل سازمان‌دهی و طرح توانمندسازی تشکل‌های کارگری و کارفرمایی به جمع حضار ارائه کرد.

این مقام مسئول در وزارت کار تصریح کرد: دولت تدبیر و امید یک دولت کارآفرین است که و یکی از مهمترین اولویت‌های آن حفاظت و سیانت از نیروی کار است.

وی تأکید کرد: با هم‌افزایی با یکدیگر باید به‌سوی ایجاد نشاط در محیط کار، امحای استرس در محیط کار حرکت و زمینه‌های شادی را برای کارگران ایجاد کنیم و این برنامه ملی در صورتی موفق خواهد بود که هم‌افزایی بهینه‌ای بین دستگاه‌های حوزه وزارتخانه با سایر دستگاه‌ها به وجود آید.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه به واحدهای مشکل‌دار اشاره کرد و از کارفرمایان خواست که به‌سوی نوآوری در تولیداتشان حرکت کنند تا در رابطه با صادرات مشکلی نداشته باشند و درعین‌حال از سرمایه‌گذاری در زمینه‌هایی که رشد اشتغال پایدار ندارد خودداری نمایند.

هفده‌تن همچنین از کارفرمایان خواست که در رابطه با جذب سرمایه‌گذار نهایت تلاش خود را انجام دهند.

معاون وزیر کار به حوادث ناشی از کار و مدل خود ایمنی اشاره و اظهار کرد: بازرسان کار گزارش‌های ارزیابی چرخه ریسک را پیگیری کنند و در رابطه با دعاوی در استان‌ها این کار انجام شود و وحدت رویه در هیئت‌های تشخیص حل اختلاف می‌تواند در این خصوص کمک کند.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت:600 هزار میلیارد ریال حوادث ناشی از کار از 10 سال گذشته تاکنون به کشور خسارت وارد کرده است.

این مقام مسئول در وزارت کار همچنین به طرح طبقه‌بندی مشاغل اشاره کرد و گفت: این طرح از حدود دو سال پیش آغازشده که طرح بسیار ارزشمندی است که متناسب با آن حق مزد و حق کار افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه آمار بیماری‌های شغلی منجر به فوت 6 برابر حوادث ناشی از کار است از اجرای طرحی با مشارکت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد و گفت: با اجرای این طرح، مشاغل سخت از مشاغل زیان‌آور جدا می‌شود.

هفده تن از اینکه کارگران آلمانی 25 تا 30 سال بعد از بازنشستگی همچنان امید به زندگی دارند و کارگران ایرانی شاغل در کارهای سخت و زیان‌آور 5 الی 8 سال بعد از بازنشستگی به علت بیماری فوت می‌کنند، افزود: در طرح جداسازی مشاغل سخت از زیان‌آور برای مشاغل سخت، فوق‌العاده سختی کار پرداخت می‌شود و برای مشاغل زیان‌آور به‌گونه‌ای عمل می‌شود که زیان‌آور بودن آن امحا شود.

بازدید از شرکت دانش‌بنیان سینره

در ادامه معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه با هیئت همراه و مسئولان استانی از شرکت طبیعت زنده (سینره) یاسوج بازدید کرد. مدیر اجرایی شرکت طبیعت زنده (سینره) یاسوج اظهار داشت: میزان اشتغال‌زایی این کارخانه در سطح کشور 1150 نفر است

خوشبخت برخی از محصولات تولیدی این شرکت را شامل شامپو پروتئینه، جوانه گندم سینره، شامپو آووکادو، ویتامین f سینره، شامپو حجم دهنده، تقویت‌کننده، ضد شوره سرسینره، انواع ژل موی سینره، سرم ضد ریزش و تقویت مو، لوسین گیاهی موی و انواع ترمیم‌کننده موی سینره عنوان کرد.

وی در ادامه افزود: شرکت طبیعت زنده در سال 1376 با هدف تولید محصولات آرایشی بهداشتی با منشأ گیاهی در حوزه محصولات مراقبتی و زیبایی با 27 نیرو در یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد بنیان نهاده شد که هم‌اکنون با داشتن 1150 نیرو در سراسر کشور نمایندگی دارد.

خوشبخت با اشاره به اینکه شرکت سینره جزء شرکت‌های پیشگام در اجرایی شدن طرح طبقه‌بندی مشاغل در سطح کشور آن‌هم در وهله اول در یاسوج است، گفت: امروز رشد اصلی اقتصاد مقاومتی توانمندسازی نیروی انسانی است که شرکت دانش‌بنیان سینره با لحاظ کردن طرح جدید طبقه‌بندی مشاغل و توانمندسازی نیروی انسانی به جایی برسد که امروز کارگر توانمندی که در یاسوج کار می‌کنند به کارگر ما در تهران آموزش می‌دهد و گواهینامه آموزش آن باید به تائید کارگر توانمند یاسوجی برسد.

خوشبخت ضمن اشاره به اینکه خوشبختانه با کمک وزارت بهداشت توانستیم مواد مضر در محصولات شرکت را حذف کنیم، گفت: این شرکت محصولات خود را تحت نام تجاری سینره به هفت کشور ازجمله فرانسه انگلستان، مالزی، عراق و غیره صادر می‌کند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد