تاریخ درج خبر : 1395/06/06
کد خبر : ۵۵۱۶۳۰
+ تغییر اندازه نوشته -
طرحی که افتتاح آن به هفته دولت نرسید؛

پارک بانوان در 20 روز آینده افتتاح می شود

خبر افتتاح پارک بانوان در شهریورماه مرا بر آن داشت تا سری به این پارک بزنم و پیشرفت کار را از نزدیک ببینم.

یک بار ماه گذشته به این پارک رفته بودم اما آدرس دقیقش را نمی‌دانستم راننده آژانس هم بااینکه به گفته خودش 7 سالی در آژانس فعالیت داشته تنها چیزی که می‌دانست در دامنه تپه پشت شورای شهر پارکی ساخته می‌شود که احتمالاً همان پارک بانوان است.

هوای بعدازظهر داغ است اما در کنار این پارک هوای خنکی جریان دارد. شاید دلیل اصلی آن قرار گرفتن در میان دو تپه و وجود درختان تنومند است.

پیشنهاد این بازدید از تنها بانوی عضوی شورای شهر یاسوج بود که خود وی نیز برای این بازدید همراه من شد.

photo_2016-08-28_06-43-20

زهرا زمانی همان اول یادآوری کرد که نباید نام پارک را روی این فضا گذاشت چراکه اینجا بیشتر شبیه یک باغ بزرگ با تجهیزات تفریحی و ورزشی همگانی برای بانوان است؛ و تأکید کرد اینجا پردیس بانوان نام دارد.

زمانی ادامه داد: بانوان ما همیشه از داشتن فضایی که بتوانند در آن احساس آرامش، آزادی و امنیت کنند محروم بوده‌اند.

وی تأکید کرد: زنان و دختران به دلیل نداشتن فضاهای اختصاصی انرژی خود را نمی‌توانند تخلیه کنند و این موضوع در زندگی و جامعه اثرات خود را نشان می‌دهد.

البته یکی از نگرانی‌های من وجود دو تپه در سمت شرق و غرب این پارک بود که زمانی یادآور شد: در اطراف این پارک درختان بزرگ چنار و صنوبر پیش کاشته قرار می‌گیرد و دیوارهای آن نیز که حالا دو متر ارتفاع داشتند با شیشه‌های رنگی مخصوص تا سه متر دیگر بالا می‌آید که هیچ‌گونه دیدی از بیرون‌روی این پارک نخواهد بود و ازآنجایی‌که تجهیزات این بخش خریداری شده است پس مانعی برای نصب وجود دارد.

این عضو شورای شهر یاسوج ادامه داد: بعد از افتتاح به پسربچه‌های بالای 7 سال نیز اجازه ورود به پارک داده نمی‌شود ضمن اینکه در بدو ورود گوشی و تجهیزات دوربین‌دار از خانم‌ها گرفته می‌شود تا همه با احساس امنیت بتوانند از این فضا لذت ببرند.

از نکات جالب این پارک وجود یک پیست بزرگ دوچرخه‌سواری و اسکیت در پارک است که به دلیل طراحی جالب رینگ دوچرخه‌سواری از جایگاه و سکوهای نشستن جداست و ورزشکاران بدون محدودیت می‌توانند از این پیست استفاده کنند.

در اطراف پیست دوچرخه‌سواری نیز تجهیزات ورزش صبحگاهی و ورزش‌های همگانی و وسایل بازی کودکان نصب می‌شود و همه فضاها به‌گونه‌ای طراحی‌شده که هیچ گروهی مزاحمتی برای گروه دیگر ایجاد نکنند.

زمانی یادآور شد: حضور زنان در کنار همدیگر باعث می‌شود دامنه ارتباطات آن‌ها گسترده‌تر شود و همین‌که کنار هم قرار بگیرند می‌توانند درباره مشکلات و همچنین مسائل مختلف تبادل‌نظر داشته باشند که این می‌تواند منجر به رشد جامعه زنان شود.

وی ادامه داد: زنان شهر یاسوج از کمبود ویتامین D رنج می‌برند و این به دلیل خارج نشدن از خانه است ضمن آنکه آمار افسردگی در میان بانوان نیز بالاست که وجود چنین فضاهایی هم می‌تواند کمک کند زنان با آرامش از خانه بیرون بیایند و هم باعث ایجاد نشاط در میان آن‌ها می‌شود.

در ورودی ساختمان نیز مکانی برای ایجاد غرفه‌های مربوط به صنایع‌دستی بانوان فراهم شده که قرار است بانوان هنرمند و تولیدکننده صنایع‌دستی تعاونی‌های بانوان و همچنین بانوان زندانی آثار خود را در این غرفه‌ها ارائه دهند.

پول که باشد یک‌روزه پارک تمام می‌شود

در هنگام بازدید شهردار یاسوج نیز برای سرکشی از پروژه وارد پارک شد. محمدعلی جاوید گفت: تا پایان همین ماه این پارک افتتاح می‌شود و تأکید کرد اگرچه تاکنون برای بانوان نتوانستیم فضای اختصاصی ایجاد کنیم اما بی‌شک این پارک به لحاظ کیفیت و حتی موقعیت جغرافیایی و امکانات و تجهیزات از همه پارک‌های شهر یاسوج بالاتر است.

photo_2016-08-28_06-42-32

وی ادامه داد: دفتر مشاور امور بانوان نیز به همین پارک منتقل می‌شود و بانوان سرپرست خانوار یا بد سرپرست و آسیب‌دیده مشکلات و مسائل خود را در این دفتر پیگیری خواهند کرد.

جاوید با اشاره به تپه غربی پارک گفت: در فاز دوم توسعه این پارک تپه غربی برای ایجاد یک مسیر پیاده‌روی طراحی و اجرا می‌شود.

وی یادآور شد: در همین ماه پارک‌های غدیر، ولایت و چشمه نباتی نیز افتتاح می‌شود. که افتتاح این فضاها هم‌زمان می‌تواند بخش قابل‌توجهی از مشکلات شهر یاسوج را درزمینهٔ زیرساخت‌های گردشگری حل کند.

البته بازدید من با این هدف بود که مطمئن شوم خبرها درباره افتتاح قریب‌الوقوع این پارک درست است و از دید من همان‌گونه که شهردار هم تأکید کرد اگر پول باشد یک‌روزه می‌توان کارهای باقی‌مانده این پارک را تمام کرد چراکه بخش‌های سخت و زیرساختی آن به اتمام رسیده و تنها آسفالت رینگ و قرار دادن سوله‌های پیش‌ساخته به‌عنوان غرفه و بوفه و غیره باقی ‌مانده است.

گزارش: فاطمه رشیدی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ناشناس گفت:

    افشاگری
    زمانی که یک نفر در حالت احساسی حرفی را می‌زند تا درصد بسیار بالایی در حالت عادی هم به آن اعتقاد دارد، ممکن است شکل بیانش عوض شود اما اعتقاد دارد. این امر به هیچ وجه پذیرفته نیست که هر کسی در هر جایگاهی مانند شورای شهر به خودش اجازه بدهد هر حرفی را بزند و به افراد شریفی چون اردشیری، پایدار وعلیپور که طلایه دار جریان اصلاحات در شورای شهر یاسوج هستند با گستاخی و بدون ارائه مستنداتی دال بر ادعای خود بتازد و صرفا با نگاه عوام فریبانه و مظلومانه سعی در برانگیختن احساسات عمومی مردم داشته و خود را عضوی از جبهه اصلاحات بداند!!!ما قسم حضرت عباس را باور نماییم یا دم خروس را!!!چطور میشود که شما

  • ناشناس گفت:

    تا الان که این همه تفکیک جنسیتی جواب نداده با این ترفندها هم بی جواب خواهد بود

پربازديد