تاریخ درج خبر : 1395/06/06
کد خبر : ۵۵۱۶۳۳
+ تغییر اندازه نوشته -
علی خردمند

اتحادی که استقبال را پرشور کرد*

تقریبا از اردیبهشت ماه بجث سفر رئیس جمهور به استان جدی شد. این سفر که سی‌امین سفر هیئت دولت بود مخالفان و موافقانی در استان داشت.

حرف مخالفان این بود که با وجود اول بودن استان در محرومیت و اعتبارات، چرا باید جز آخرین استانهایی باشد که میزبان هیئت دولت است؟ اما موافقان این سفر معتقد بودند که با توجه به اینکه در سال گذشته وضع بودجه ای و اعتباری کشور مطلوب نبود، تاخیر در این سفر بهتر بوده و باعث می شود هیئت دولت با دست پر به استان بیاید.

مخالفان دولت یا همان دلواپسان دست به کار شده و در فضاهای مجازی و سایتها و نشریات همسو با خود اقدام به نوشتن مطالب انتقادی کردند. کانال های تلگرامی این گروه روزانه حجم زیادی از مطالب در دلسردی و نومیدی مردم از این دولت منتشر می کردند. این افراد با دست گذاشتن بر مسایلی از جمله اشتغال، بیکاری جوانان، پروژه های نیمه کاره و پررنگ کردن مسایل اقتصادی سعی بر القای این موضوع داشتند که در این استان هیچ کسی منتظر دولت نیست.

البته در این بین برخی از اصلاح طلبان که از عملکرد استاندار و مجموعه مدیریتی وی رضایت نداشتند نیز به دنبال این بودند که صدای اعتراض خود را به گوش روحانی رسانده و در شبکه های اجتماعی آشکارا این مواضع خود را اعلام می کردند.

مدیرانی که ناامید بودند!

در این بین برخی از مدیران استانی و شهرستانی ترس این را داشتند که از هیئت دولت استقبال چندانی صورت نگیرد و حتی در برخی موارد شنیده شد که تعداد اندکی از این مدیران در دامن زدن به فضای یاس و دلسردی حتی از بسیاری از دلواپسان پیشی گرفتند! ضعف مدیریتی در برخی از ادارات، عدم تغییر مدیران بازمانده از دولت قبل و انتصاب برخی از مدیران که خود را وامدار نماینده و نه دولت می دانند باعث شده بود که این ذهنیت که از روحانی استقبال نمیشود تقویت شود.

کار جمعی اصلاح‌طلبان بعد از 7 سال !

در این بین فشارها بیش از همه بر روی استاندار سنگینی می‌کرد. اعتراض عده ای در سفر روحانی به کرمانشاه و ترس از تکرار آن در استان، محدودیت دستگاههای دولتی در بحث استقبال و عدم اعتماد استاندار به برخی از مدیران و اطرافیانش، وی را ناگزیر کرد دست یاری به سوی دوستان اصلاح طلب دراز کرده و از این گروه برای برنامه ریزی و هماهنگی و به صحنه آوردن مردم جهت استقبال از رئیس جمهور کمک بخواهد. خادمی نیک میداند که برخی از مدیران و اطرافیان پاشنه آشیل‌اش هستند و برای همین از ستاد مردمی میخواهد که این سفر را مدیریت کند.

اصلاح طلبان حامی دولت و بعضا منتقد برخی عملکرد استاندار در استان با پذیرش این درخواست، بعد از 7 سال که از اخرین کار جمعی آنها می‌گذشت با فراخواندن افراد مختلف این جریان، کمیته های مختلف را تشکیل و برنامه ریزی را تقریبا از یک ماه مانده به سفر به صورت جدی شروع کردند.

فعالیت در ستاد کروبی و موسوی در سال 88 آخرین کار جمعی این گروه بود و بعد از آن تقریبا نتوانسته بودند که گرد هم بیایند. فعالیت فیزیکی ستاد روحانی در استان را نمی‌توان کار جمعی این گروه نام نهاد چون اولا فقط چند روز مانده به انتخابات، ائتلاف روحانی و عارف شکل گرفت و ثانیا افراد تاثیرگذار این جریان در زندان بوده و برخی دیگر نیز پیگیر آزادی آنها… تعلیق احزاب مشارکت و مجاهدین و ممنوعیت و محدودیت های اصلاح طلبان تا شروع دولت اعتدال باعث شده بود نتوانند در کنار هم باشند. تشکیل حزب اتحاد ملت بهانه ای شد برای فعالیت مجدد تشکیلاتی و سر و سامان دادن به وضعیت اصلاح طلبان و حامیان آن و این استقبال شاید اولین کار جدی آنها قلمداد شود.( وقایع انتخابات مجلس نیز همه میدانیم که چگونه انشقاق در این جریان بوجود آمد و پرداختن مجدد به آن در این جا ضرورتی ندارد)

افراد در کمیته ها شروع به فعالیت کردند. کمیته رسانه، تبلیغات، عشایر، پشتیبانی، هنرمندان، ورزشکاران و …

عسکری، رستاد، سجادی، باقری و … در کنار جوان ترها ارجمند، وفانژاد، عزیزی، رفیعی، محمدیان و … بسیاری دیگر در ستاد استقبال مردمی (مهمانسرای شرکت گاز) کار عملیاتی را آغاز کردند. خرامین، آرام، دوپیکر و… در عرصه رسانه فعالیتهای گسترده‌ای انجام دادند. چادرهای استقبال در نقاط مختلف برپا شد و برنامه های مختلف را اجرا کردند. کمیته های مختلف وظایف را انجام و به مسئولان ستاد گزارش می دادند. جلسات متعدد خصوصی و عمومی گرفته شد و تقریبا فضای استان به همت این افراد و برنامه ریزی های مطلوبشان آماده شد. چهره های شاخص سیاسی استانی نیز با مصاحبه و صدور بیانیه ها مردم را برای استقبال پرشور دعوت کردند. البته در کنار همه این موارد گزارشها به صورت روزانه از سوی عسکری و رستاد به استاندار داده می شد. برخی از حامیان دولت نیز که ناامید بودند امیدوار شده و تلاششان را دو چندان کردند. مسئولین دولتی نیز به نوبه خود وظایف محوله در راستای استقبال پرشور را انجام دادند. حتی جزیی ترین برنامه ها روی کاغذ می آمد و برای آن مشورت صورت می گرفت و نحوه انجام آن مشخص می شد….

کارناوال شادی!

در آستانه سفر جشن های مختلفی در یاسوج برگزار شد. به صورت مشخص سه شب جشن در پارک ساحلی و راه اندازی کارناوال شادی از جمله آنها بود. یک روز مانده به سفر روحانی به استان، ستاد استقبال مردمی در یک اقدام جالب بیش از 250 خودرو و بیش از 70 دوچرخه سوار را در قالب کارناوال شادی سازماندهی کرد که این کارناوال با حرکت در سطح شهر،با استقبال مردم مواجه شده و شور و نشاط گسترده ای را رقم زد.

استقبال فوق تصور!

برخی از رسانه های اصولگرا از قبل تیترها و مطالبی برای عدم استقبال مردم از این سفر آماده کرده بودند و قصد انتشار آن را داشتند. البته تیرشان به سنگ خورد و مردم استقبال پرشور و فوق تصوری را از رئیس جمهور بعمل آوردند و مجبور شدند با این موج همراه شوند. این در حالی است که به نسبت سفرهای قبلی هیئت دولت به استان که ایستگاههای متعددی برای جمع‌آوری نامه های مردم پیشبینی می شد، در این سفر اعلام شد که از طریق سامانه ارتباطی درخواستهای خود را اعلام کنید و به صورت محدود چند ایستگاه برای جمع آوری نامه در استادیوم محل سخنرانی بود چون برخی از مردم فقط و فقط برای دادن نامه به رئیس جمهور و هیئت همراه به این سخنرانی ها می‌آیند.

این استقبال در میان ده سفر قبلی رئیس جمهور به استانهای مختلف، رتبه اول را دارد و روحانی نیز با اختصاص بودجه های خوب و مطلوب نشان داد که دست پر به استان آمده بود.

رضایت هیئت دولت و مجموعه مدیران استان از استقبال

رئیس جمهور و اکثر اعضای هیئت دولت که به استان آمده بودند از این استقبال راضی بودند و در صفحه های شخصی خود عکسهایی از این سفر را منتشر کرده و از مردم قدردانی کردند. مدیران استانی نیز با بیانیه های جداگانه رضایت خود از این سفر را اعلام داشتند. به صورت مشخص استاندار با صدور بیانیه ای از مردم تشکر کرد. خادمی در جلسات بعد از سفر نیز مرتبا خوشنودی خود از این استقبال رایادآور شده و گفته این استقبال پرشور وزن و جایگاه استان در کشور را بالا برده است.

اتحادی که باید حفظ شود

انسجام و اتحادی که بین اصلاح‌طلبان، مجموعه مدیران استان و مردم در حمایت از دولت بوجود آمد را باید قدر دانست و در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری بار دیگر خود را نشان داده و منجر به انتخاب مجدد روحانی و تداوم سیاست تدبیر و امید برای رهایی از مشکلات کشور باشیم. این سفر به عنوان یک نمونه موفق از همکاری  و همراهی اصلاح‌طلبان و اولین فعالیت حزب اتحاد ملت شاخه استان در کنار دیگر احزاب اصلاح طلب می تواند الگویی برای دیگر برنامه ها قرار گیرد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد