تاریخ درج خبر : 1395/06/05
کد خبر : ۵۵۱۶۵۹
+ تغییر اندازه نوشته -
حاشیه‌های نشست شورای برنامه‌ریزی استان با محوریت اشتغال؛

تجمع‌های کارگری در گوشه و کنار این شهر ادامه دارد/ اداره کار آمار دقیقی از وضعیت اشتغال و بیکاری ندارد

در نخستین نشست شورای برنامه ریزی پس از سفر هیئت دولت به استان کهگیلویه وبویراحمد و بعد از آن سفر وزیر کار موضوع اشتغال در دستور کار قرار گرفت.

ostandari-(2)000

به گزارش سایت استان کهگیلویه وبویراحمد، بعد از سفر وزیر گلایه هایی در سطح جامعه درباره دستگاه های متولی اشتغال وجود داشت تا جایی که نماینده مردم کهگیلویه در شورای اشتغال گفت : آمارهایی که درباره نرخ بیکاری و اشتغال ارایه می شود با واقعیت فاصله دارد.اما از آنجایی که سفر وزیر کار به این استان بیشتر به یک حرکت نمایشی و نطق انتخاباتی شبیه بود در همه نشستهایش به جای آنکه راهکار ارایه دهد  و یا حتی ذره ای از این حجم بیکاری موجود در جامعه را به خود و همکاران و مدیرانش ربط دهد چند نظریه ارایه داد که آنقدر کلی بود که حتی ارزش خبری هم نداشتند.

آن سفر تمام شد و امروز شورای برنامه ریزی استان با محوریت اشتغال نشستی برگزار کرد و آمار و ارقام ارایه شده در این نشست مشخص کرد که چرا سفر وزیر کار این چنین بی فایده و خالی از دستاورد بوده است.

در نشست امروز استاندار با دقت تمامی آمارها را بررسی کرد و ایرادهایی مطرح کرد که کارشناسانی که  کارشان تجزیه و تحلیل این آمارهاست نتوانستند پاسخی برای آن ارایه کنند.

موسی خادمی تاکید کرد: در ارایه آمارها یا در سالهای 92 و 93 درست است یا سال 94 درست است و این بدان معناست که در یکی از آمارگیریها اشتباه شده است.

استاندار همچنین وقتی صحبت به صادرات غیر نفتی رسید ،زمانی که صحبت از کاهش ده درصدی شد از مدیران خواست توضیح دهند چطور موقع ارایه گزارش عملکرد و زمانی که باید بابت بالا و پایین رفتن ارقام پاسخ دهند ،کاهش ده درصدی است اما هر کجا قصد دارند استان را تخریب کنند از کاهش پنجاه درصدی سخن می گویند.

وی در این بخش از مدیران پرسید آیا آمارهای صادرات غیر نفتی و برنامه های مربوط به آن نگاهی به سند جامع صادرات غیر نفتی هم دارد که این بار داریوش دیودیده مدیر کل اداره صنعت و معدن و تجارت نیز ضمن پاسخ منفی به این سوال گفت:سند هنوز به جمع بندی نرسیده و نمی توان به آن استناد کرد که این بار نیز استاندار با گلایه پرسید پس این سند را چرا درست کردید اگر از آن استفاده نمی کنید.

استاندار با گلایه از مدیران گفت : این آمارها را بدون هر گونه تحلیل علمی مثل یک ماشین مکانیکی وارد کرده اید و برای همین ایراد پیدا کرده است.

البته صحبتهای مطرح شده در نشست شورای برنامه ریزی  حداقل در دستور کار اول جلسه تقریبا بی نتیجه ماند تا جایی که حسن نوروزی رئیس سازمان برنامه وبودجه استان با کنایه به کارشناسانی که آمارهایی ارایه داده بودند و نتوانستند از گزارشهای خود دفاع کنند گفت :اگر صلاح می دانید تا یک ماه دیگر که سرشماری نفوس و مسکن انجام می شود صبر کنیم بعد تصمیم بگیریم.

تجمع کارگران فولاد جلوی استانداری

بیرون از استانداری هم کارگران کارخانه فولاد برای چندمین بار تجمع کردند تا شاید صدایشان شنیده شود.کارگران کارخانه فولاد از این گلایه داشتند که اداره کار بیشتر از آنکه طرف کارگران و پیگیر مسایل کارگری باشد هوای کارفرمایان را دارد.

برخی از این کارگران با بیان اینکه کارفرما حاضر به ارایه نامه مبنی بر اخراج کارگران نیست از اینکه اداره کار خود راسا مسائلشان را پیگیری نمی کند گلایه داشتند.

یکی از تجمع کنندگان نیز با بیان اینکه کارفرما قرارداد سفید با کارگران امضا کرده گفت: الان که ما اینجا هستیم کارفرما می تواند ادعا کند ما ترک کار کرده این در حالی که مدتهاست ما را اخراج کرده اند و تجره نشان داده هربار که در اداره کار شکایتی داشته ایم محکوم همیشه ما بوده ایم.

یکی از این کارگران نیز که در یک حادثه دچار سوختگی 35 دردصد شده بود نیز با بیان اینکه حتی مخارج و هزینه های درمانش نیز پرداخت نشده گفت:قرار بود مبلغی به عنوان هزینه درمان به اینجانب پرداخت شود که نه تنها این کار را نکردند بلکه اقدام به اخراجم کردند.

تجمع کارگران سازمان پسماند جلوی شورای شهر

البته این تنها اعتراض کارگری این شهر کوچک نبود . کارگران خدمات شهری و به طور مشخص سازمان پسماند شهرداری که هفته گذشته اخراج شده بودند برای دومین بار جلوی شورا تجمع کردند و خواستار رسیدگی به وضعیتشان بودند.

شورا نیز که آخرین نشست خود را با هیئت مدیره فعلی برگزار می کرد از شهردار خواست برای توضیح درباره اخراج کارگران با سابقه توضیح دهد.

به گفته شهردار ،پیمانکار جدید مناقصه را در شرایطی برنده شده که مبلغ پیشنهادی اش 12 درصد از پیمانکار قبلی بالاتر است،و بر اساس ارزیابی در قرار داد این پیمانکار حقوق همان 170 کارگر پیمانکار قبلی و اضافه کردن 12 کارگر جدید همچنین 500 میلیون تومان هم اضافه دیده شده است .و پیمانکار حق اخراج کارگران باسابقه را به لحاظ اخلاقی ندارد.

با این حال جاوید معتقد است نباید زیاد از حد وارد مسایل کارگری شود چرا که بعدها تبعاتی دارد از جمله اینکه هرکس اعتراضی داشته باشد به کارفرما احترام نمی گذارد و در نهایت گفت بهتر است کارگران شکایت خود را به اداره کار ببرند.

همه این صحبتها در شرایطی عنوان شد که در نشستی که امروز به عنوان شورای برنامه ریزی و با محوریت اشتغال برگزار شد مدیر کل   کار،رفاه و تعاون هیچ گونه صحبتی نداشت و ظاهرا حل مشکلات مربوط به اشتغال مربوط به ادارات دیگر است و این سوال مطرح است نقش اداره کار در این شهر و وزارت کار در این کشور چیست.

اداره ای که نه مسایل کارگری را پیگیری می کند و نه حل مسایل مربوط به اشتغال در حوزه مسوولیتش است با چه هدفی تشکیل شده است؟

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد