تاریخ درج خبر : 1395/06/05
کد خبر : ۵۵۱۶۹۰
+ تغییر اندازه نوشته -
رئیس کمیته برنامه ریزی و سیاست گذاری طرح تحول نظام سلامت دانشگاه خبر داد:

کاهش 20 درصدی سزارین باراول در استان کهگیلویه و بویراحمد

مدیر امور بیمارستانهای معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج از کاهش 20 درصدی سزارین بار اول در بیمارستانهای دولتی، پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت خبرداد.

به گزارش  سایت استان کهگیلویه وبویراحمد ،دکتر امیر رشیدی با بیان اینکه سزارین بار اول منجر به این می شود که زایمان های بعدی نیز غیر طبیعی انجام شود ، افزود:سزارین بار اول در مدت زمان اجرای طرح تحول سلامت از 63.1 درصد به 44درصد کاهش یافته است .
رشیدی ادامه داد:بر اساس طرح تحول سلامت باید هر ساله 10 درصد از تعداد زایمانهای سزارینی کم شود که کاهش چشم گیر سزارین بار اول در این استان باعث شد در این شاخص،دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد از طرف وزارت بهداشت و درمان مورد تقدیرخاص قرار بگیرد.
وی گفت:کاهش سزارین در طرح تحول سلامت اهمیت ویژه ای دارد  که در زمان شروع این طرح، 46.2 درصد از زایمانها در بیمارستانها سزارین بود و اکنون با توجه به اقدامات ترویجی برای کاهش این نوع از زایمان که جز عملهای ماژور است و عوارض خاصی بر روی مادر و نوزاد دارد با پنج درصد کاهش به 41.5 درصد رسیده است.
رئیس کمیته برنامه ریزی و سیاست گذاری طرح تحول سلامت دانشگاه یادآور شد:زایمان طبیعی از شاخص های مهم طرح تحول نظام سلامت است که از زمان شروع این طرح حدود 17 هزار زایمان طبیعی رایگان در استان انجام شده است.
به گفته دکتر رشیدی زایمانهای طبیعی رایگان با مشارکت پزشکان متخصص زنان و زایمان و 118 کارشناس مامایی در سه بلوک زایمانی بیمارستانهای امام سجاد (ع) یاسوج،امام خمینی (ره)دهدشت و شهید رجایی گچساران انجام می شود.
وی با بیان اینکه ترویج زایمان طبیعی،بهسازی و خوشایند سازی فضاهای زایمانی برای مادران باردار از اهداف طرح تحول سلامت است افزود:بهسازی فاز اول بلوک زایمانی بیمارستان امام سجاد رو به اتمام است واز شهریور ماه فاز اول بیمارستان امام خمینی دهدشت آغاز می شود و ظرف سه ماه باید تمام شود.
مدیر امور بیمارستانهای معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج تاکید کرد: کمیته ترویج هر سه ماه یکبار وضعیت تولدهای بیمارستانها و تک تک پزشکان را بررسی می کند و پزشکانی که به هدف مورد نظر رسیده باشند تشویق و آنهایی که به اهداف نرسیده اند مورد تذکر قرار می گیرند.
رشیدی تصریح کرد:در گذشته پزشکان مادران باردار را از بخش دولتی به بخش خصوصی می فرستادند اما اکنون بخش خصوصی هم کنترل و پایش می شود و از آنجایی که درجه اعتبار بخشی این بیمارستانها در صورت عدم کاهش سزارین کاهش می یابد این بیمارستانها نیز بر ترویج زایمانهای طبیعی تاکید دارند.
وی ادامه داد: تعداد سزارین بیمارستانهای خصوصی و غیر دانشگاهی 93.4 درصد بود که پس از اجرای طرح تحول سلامت به 100درصد هم رسید اما بعد از اینکه این بیمارستانها تحت پایش دولت قرار گرفتند این رقم با کاهش چشمگیری به 58 درصد رسید.
دکتر امیر رشیدی در پایان یادآور شد: در گذشته برخی بیماران خود را  برای انجام سزارین به استانهای همجوار می رساندند که با اجرای ملی این طرح، ارجاع مادران باردار به سایر استانها جهت انجام سزارین دیگر امکان پذیر نیست.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد