تاریخ درج خبر : 1395/06/05
کد خبر : ۵۵۱۶۹۴
+ تغییر اندازه نوشته -

گزارش تصویری از چشمه بلقیس چرام

چشمه بلقیس چرام باغی است که در ۴ کیلومتری جنوب شهر چرام در مسیر جاده چرام-گچساران واقع شده است، این چشمه یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد است.

به گزارش سایت استان کهگیلویه وبویراحمد باغ در اواخر دوره ساسانی و اوایل دوره اسلامی احداث شده‌است. باغ فعلی چشمه بلقیس در اوایل دوره پهلوی احداث شده‌است. این باغ از شرق به جاده چرام ـ گچساران، از جنوب به اراضی کشاورزی، از غرب به باغ جهاد کشاورزی (باغ عمران) محدود می‌شود. تاریخچه نام گذاری این باغ به نام چشمه بلقیس به گفته محمد چرامی از بنیان گذاران بنای فعلی باغ به زمانی که باغ به شکل امروزی احداث شد برمی گردد، زمانی که ساخت بنای کنونی باغ به پایان رسید به جهت اینکه بلقیس در اساطیر ایرانی نماد زیبایی بود برای این باغ نام بلقیس انتخاب شد که بعدا به نام چشمه بلقیس معروف شد.
در وسط باغ گودالی وجود داشت که حین حفاری و ساخت حوض مرکزی در ان گودال بقایای حوض قدیمی پیدا شد که مربوط به معماری قدیمی آن است.. کار احداث باغ کنونی در سال ۱۳۳۶ پایان یافت.
در سال ۱۳۹۳ مجددا باغ نوسازی شد که حین این نوسازی آبشارمصنوعی و پل های شیشه ای، نوسازی حوض مرکزی و همچنین افزایش تعداد سکوهای مخصوص اسکان خانواده در داخل باغ و در کنار باغ آلاچیق هایی برای اسکان شبانه روزی مسافران ایجاد شد.

عکس: سید امین صداقتی نیا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد