تاریخ درج خبر : 1395/06/06
کد خبر : ۵۵۱۷۲۰
+ تغییر اندازه نوشته -
حسن غفاری :

هنرمندان برای اثرگذاری بیشتر از استان می روند

IMG_9612استفاده از ظرفیت‌های هنرمندان بومی وملی هم استانی  برای معرفی استان از نکات مغفول مانده است که می‌تواند در ارتقای جایگاه استان در سطح ملی نقش مهمی را ایفا کند.
به گزارش سایت استان کهگیلویه وبویراحمد ،هنر تجلی حقیقت و زیبایی است و هنرمندان می‌توانند منعکس‌کننده حقیقت و زیبایی باشد و اگر برای معرفی ارزش‌ها از هنر استفاده شود می‌توان بهترین تأثیر و نتیجه را شاهد بود.
کارهای هنری یکی از محبوب‌ترین فعالیت‌های دنیای امروز است که با اجرای این نوع فعالیت ها کارشان را در حافظه تاریخی ما دوچندان می کند.
حسن غفاری یکى از هنرمندان و فعالان فرهنگى هم استانى که هیچ وقت فعالیت هاى کاریش را در استان قطع نکرده و به طور مرتب در طول سال به تهیه عکس وثبت فرهنگ در سطح استان مى پردازد .
غفارى از پرکارترین و پیشگامان هنرهاى تجسمى استان در گرایش عکاسى است، برگزارى ده ها نمایشگاه عکس ، دریافت ده ها جایزه و داورى جشنوارهاى عکاسى متعددى را در پرونده کارى خود دارد .
گنجینه عکس هاى غفارى از جاى جاى استان کهگیلویه وبویراحمد، وایلات وعشایر کشورمان ایران بسیار قابل توجه مى باشد وروز به روز در حال افزودن عکس به این آرشیو غنى است.
وی گفت :متاسفانه از حضور وتجربه هاى هنرمندان در جشنواره ها و تصمیمات فرهنگى بومى ومنطقه اى استان به خوبى وشایستگى استفاده نمى شود.
غفارى که این روز ها را براى داورى جشنواره هاى ملى عکس رشد وزارت آموزش وپرورش، جشنواره کشورى عکس گردشگرى ، میراث فرهنگى، صنایع دستى وگردشگرى را درتهران بسر مى برد افزود: هنرمندان استان کهگیلویه وبویراحمد با آنکه پتانسیل وظریفت بالایی برخوردارند امامتاسفانه اغلب  دراستان مظلوم واقع شده اند و کمتر به توانمندى هاى کارساز واثرگذاراین قشر از جامعه بها داده شده است.
مدرس عکاسی دانشکده خبر، تهران اظهار کرد: نمایشگاهها و دستاوردهای هنرمندان در تمامی استان ها و حتی خارج از کشور کمک بزرگی در معرفی استان کهگیلویه وبویراحمد داشته است که متاسفانه مسئولان استانی روی این مساله مهم دقت لازم را ندارند.
وی تاکید کرد:نمی توان گفت مسئولان استانی ما آگاه نیستند، مسئولین خیلی خوب هم آگاه هستند و آدمهای با تجربه ای هستند ولی متاسفانه از این فرصت هاکمتراستفاده می کنند و نمی دانم چه اتفاقی در حال افتادن است برای خود بنده هم سوال است که چرا از ظرفیت هنر در بیان مفاهیم اجتماعى و وضعیت موجود استان نمى شود.
این عکاس بومی و ملی اذهان کرد:متاسفانه اکثرهنرمندان استان کهگیلویه وبویراحمد به دلیل فراهم نبودن شرایط کار، بی تفاوتی عمومی به هنر ،عدم حمایت ازسوی دستگاههای دولتی، بی مهری ونا آشنایى مسئولان به ابزار فرهنگ وهنر به خارج از استان می روند تاشاید فعالیت بیشتر واثرگذارترى داشته باشند وازطرفى هم در معیشت مشکلى نداشته باشند.
غفاری با اشاره به ظرفیت هنرمندان استان بیان کرد: به عنوان مثال در یک برنامه رسمی دستگاههای دولتی مجری،تصویر بردار،عکاس،خبرنگار،کارهای چاپ و تکثیرواجرای برنامه های نمایشی و … همه این کارها از سوی هنرمندان صورت می گیرد یعنى مى توان گفت هنرمندان مى توانند بازوان اجرایى  براى مدیران باشند.
وی افزود:در کهگیلویه وبویراحمد هنرمندان ما مشکلات فراوانی دارند ازجمله فراهم نبودن شرایط کار وجارى نبودن هنردرفضاهاى شهرى وروستایى استان، بیگانگى برخى دستگاهها با هنر وهنرمندان، مشخص نبودن جایگاه هنر و هنرمندان نزد دولتمردان و نمایندگان استانى، رونق هنرهاى فرمایشى وجشنواره هاى بومى بدون مخاطب، رفتارهاى مناسبتى وفصلى مسئولان استانی، عدم مخاطب در بازار فروش ودارا نبودن جشنواره هاى سالانه ملى است که هنرمندان با آنچه خلق می کنند مورد بی مهری  عمومى می شوند و متولیان فرهنگ وهنر نیزازاین موضوع  نیز نقش دارند.
این هنرمند کهگیلویه وبویراحمدی که به تازه گى از طرف بنیاد مسکن براى داورى و عضو شوراى سیاست گذارى مسابقه عکس خانه روستایى دعوت شده است،ادامه داد: دردیگرشهرهای کشور چنین اتفاقی نمی افتد واکثردستگا ههای دولتی در دیگر استانها ازهنرمندانشان استقبال می کنند و آنها را مورد حمایت ومشاوره قرار می دهند.
وی با بیان اینکه در دیگر استا نهای کشوراستقبال عمومی وخریدار آثار هنرى وجود دارد وعلاقه مندانى هستند که تضمینی برای خلق آثار هنرمندان باشند خاطرنشان کرد: امیدوارم با توجه به اینکه بخش خصوصى توانمند وفعال جهت حمایت هنرمندان که انسانهاى عام المنفعه اى هستند وجود ندارد مسئولان استانی با برنامه ریزی خاص به این موضوع بپردازند واز ظرفیت ها وآثار هنرمندان بیشتر استفاده کنند وشاهد حضور گسترده هنرمندان بومی دراستانی باشیم ودر آخر اینکه ما نمى دانیم آیامدیران ارشد استانى ونمایندگان مجلس مشاور هنرى دارند یا نه واز طرفى چرا هنرمندان در شوراى فرهنگ عمومى استان جایگاه ونقشى ندارند.
گفتنی است؛ علاوه بر حسن غفاری،محمد مختاری ،سید یونس آبسالان ،هادی محقق ، حشمت اله روایی، سید مجید پرهیز،جمشید جهانزاده، پریوش نظریه، حمید جوکار،افشین پور، بهنام نوروزى، رضا طاهرى و … از جمله هنرمندان ملی هم استانی است که هم اکنون در تهران، پایتخت ایران بسر می برند.

منبع:فصل امید

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • زیلایی ومارگون ولوداب گفت:

    به امیدتوسعه وپیشرفت وتعالی استان خوبمان،وباسپاس فراوان ازهنرمندمحبوب وتلاشگراستان جناب غفاری

پربازديد