تاریخ درج خبر : 1395/06/06
کد خبر : ۵۵۱۷۶۳
+ تغییر اندازه نوشته -
علی کامرانی مقدم:

نامگذاری‌های استان بر اساس علاقه مردم به شاهنامه است/ ریشه تاریخی ندارد

اسامی استان متاثر از اسطوره سفر کیخسرو است اما قطعا منطبق بر حوادث تاریخی نیست ولی به دلیل تاثیر گذاری ادبیات و شاهنامه در این منطقه این اسامی ماندگار شده است.

به گزارش سایت استان کهگیلویه وبویراحمد، علی کامرانی مقدم در نشست هفتگی شاهنامه شناسی گفت:در گذشته نه چندان دور در مجلس ها وقتی نقال به مرگ سهراب می رسید عده ای از مجلس خارج می شدند تا خبر مرگ سهراب را نشنوند. حتی گفته می شوددر روستاها پول یا گاو و گوسفند داده می شد تا نقال از کشتن سهراب صرف نظر کند و این به دلیل واقعی پنداری این حادثه بود.
کامرانی مقدم با بیان اینکه غلو در همه حوزه ها وجود دارد به خصوص در ادبیات که ذات آن غلو است افزود:بر همین اساس شاهنامه هم به عنوان یک اثر ادبی غلو دارد .

وی با گلایه از کسانی که به خودشان اجازه می دهند در همه حوزه ها وارد شوند گفت : درحالی که خود فردوسی مدعی نیست که حوادث کتابش تاریخی است اما گروهی آن را تاریخی می نامند.
این کارشناس حوزه تاریخ گفت: در یک نگاه کلی برخی حوادث در تاریخ چه واقعی و چه غیر واقعی باشند شکل واقعی ویکسان داده می شود به عنوان مثال در همه داستانها از جمله آریوبرزن ، هرمزان سردار ایرانی، خداکرم خان خان طلا و حتی کی لهراسب اینکه یک فردی خیانت می کند شکل کلی پیدا کرده و به مردم ارایه می شود در حالی که ممکن است اینچنین نبوده باشد اما این به عنوان قانون کلی بر تاریخ حاکم شده است.
وی با اشاره به وجه تسمیه تل خسروگفت برای گور بخیل در بهمئی نیز همان داستان گفته می شود در هر دو داستان لشکریان کیخسرو از مزرعه ای می گذشتند و مزرعه دار را برای کار کمک کردند و بعد از او می پرسند کار باید چگونه باشد و او می گوید دسته جمعی و غذا خوردن باید فردی باشد که از این فرد به عنوان بخیل یاد می شود و آنقدر بر روی این فرد سنگ می ریزند تا تپه ای درست می شود.
وی تاکید کرد: اگر چه این نامها بر پایه همان داستانها ماندگار شده اما قطعا حقیقت ندارد .حتی درباره سفر کیخسرو به سمت دنا اولین منبع تاریخی که در آن نام دنا آمده تاریخ گزیده در قرن ششم است ودرشاهنامه که قبلتر از این نوشته شده نامی از دنا نیست در نتیجه خیلی داستانهایی که درباره دنا از شاهنامه می آورند سندیت تاریخی ندارد.
وی با اشاره به نامگذاری مناطق استان یادآور شد: گفته می شود سفر کیخسرو پادشاه کیانی از تل خسرو شروع شد در حالی که تل خسرو یک اثر تاریخی مربوط به دوره هخامنشی است. بعد هم داستان ادامه پیدا می کند و کییخسرو در مسیر که می رفت تاج و تخت را ببخشد زال و رستم را می بیند که به اوگفتند حکومت را واگذار نکن و آنجا تل زالی نام گرفت و جلوتر مادوان مورد علاقه اش را بخشید که شد مادوان و جلوتر گنج هایش را بخشید گنجه ای نام گرفت در کوخدان رفت جلوتر بر سنگی ایستاد و برد شاه شد.
وی درباره نام گذاریهایی مانند نقش رستم فارس  و نقس رستم تنگ سولک گفت: این آثار هیچ ربطی به رستم نداشته به این دلیل که مردم خواسته اند بزرگی و عظمیت یک موضوع را نشان دهند از اسطوره هایشان استفاده کرده اند.

کامرانی مقدم گفت: همه در حوزه تاریخ ورود می کنند همه می آیند درباره تاریخ اظهار نظر می کنند. باید در حوزه تاریخ حریم آن را رعایت کنیم آنچه در جهان رخ می دهد به خاطر تحریف تاریخ است.
وی تاکید کرد:اگر امروز اتفاقاتی در حوزه فرهنگ رخ می دهد و جنگ فرهنگ هاست نه جنگ تمدن ها؛ریشه در تحریف تاریخ دارد زیرا به جای هویت اصیل تاریخی یک هویت تقلبی به به مردم منتقل می شود .

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • هاشم گفت:

  آها! حالا فهمیدم! پس اگر جنگ فرهنگ ها رخ داده علت ش همین تحریف تاریخ است! عجب!

 • یاسمن رضایی گفت:

  خیلی جالبه. جناب کامرانی فرمودن همه در حوزه تاریخ ورود می کنند. دوست گرامی شما الان خودت تو حوزه اساطیر و فولکلور ورود کردی و اشتباه نظر دادی.

 • یاسمن گفت:

  بهتر اینه که این بحثا برای فولکورشناسا باقی بمونه و سیاسیون وارد نشن تو این زمینه

 • ناشناس گفت:

  این گفتارجناب کامرانی در نشست هفتگی شاهنامه شناسی یاسوج گفته شد ومودرد استفاده هموندان گرامی بود.

 • یاسمن گفت:

  آقای کامرانی مقدم خودشون تخصصشون چی هست؟ عادی سازی تفکر اسطوره ای کار بسیار غلطی هست.

پربازديد