تاریخ درج خبر : 1395/06/09
کد خبر : ۵۵۲۰۶۳
+ تغییر اندازه نوشته -
مجری طرح:

مطالعات طرح سد تنگ سرخ بویراحمد بازنگری می‌شود

مجری طرح ساخت سد تنگ سرخ بویراحمد گفت: مطالعات این سد با اهداف تأمین آب آشامیدنی و صنعت شهرستان‌های بویراحمد و دنا بازنگری می‌شود.

mohammadzadeh-1

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از ایرنا، ابوالقاسم محمدزاده  افزود: وزیر نیرو خرداد سال جاری پس از بازدید از سد در حال ساخت تنگ سرخ دستور بازنگری در اهداف ساخت این طرح را داد و طراحی جدید هم‌اکنون از سوی مشاور در حال انجام است.

وی اظهار کرد: بر اساس مطالعه و طراحی جدید، تأمین 72 میلیون مترمکعب آب از سد تنگ سرخ برای شیراز از اهداف آن حذف و این طرح با هدف تأمین آب آشامیدنی، صنعت شهرستان‌های بویراحمد و دنا، حقابه های زیست‌محیطی و کشاورزی پایین‌دست انجام خواهد شد.

محمدزاده بیان کرد: این طرح پس از مطالعه از سوی شرکت مشاور و تائید آن از سوی محیط‌زیست کشور مناقصه‌های آن برای اجرا از سوی بخش خصوصی برگزار خواهد شد.

وی عنوان کرد: برای ساخت سد فعلی تنگ سرخ با هدف ذخیره 200 میلیون مترمکعب با هشت درصد پیشرفت فیزیکی 120 میلیارد ریال هزینه شده است.

محمدزاده افزود: میزان حجم ذخیره و مشخصات فنی و اجرایی سد تنگ سرخ پس از مطالعه تکمیلی این طرح مشخص و اعلام خواهد شد.

مجری طرح سد تنگ سرخ بویراحمد افزود: مهمترین اهداف طرح پیشین سد تنگ سرخ شامل تأمین آب آشامیدنی شهرستان‌های بویراحمد و دنا به میزان 25.5 میلیون مترمکعب، تأمین آب بخش صنعت یاسوج به میزان 17 میلیون مترمکعب، تأمین آب بخش کشاورزی شهرستان‌های بویراحمد و دنا به میزان 42.5 میلیون مترمکعب، تأمین آب آشامیدنی شهر شیراز به میزان 72 میلیون مترمکعب و تأمین آب حوزه زیست‌محیطی کهگیلویه و بویراحمد به میزان 33 میلیون مترمکعب بود.

عملیات اجرایی سد تنگ سرخ از سال 90 در منطقه تنگ سرخ بویراحمد و بر روی رودخانه بشار آغاز شد.

مطالبات کشاورزان محدوده سد تنگ سرخ بر اساس طرح اولیه 500 میلیارد ریال تعیین شد.

میزان اعتبار موردنیاز طرح فعلی سد تنگ سرخ 2 هزار و 500 میلیارد ریال اعلام شد که در طرح مطالعاتی جدید، ساخت سد با حجم ذخیره کمتر جایگزین طرح قبلی خواهد شد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد