تاریخ درج خبر : 1395/06/09
کد خبر : ۵۵۲۰۷۶
+ تغییر اندازه نوشته -
کمبود پایگاه امدادی مشکل اساسی کهگیلویه؛

پوشش امدادی شهرستانی 132 هزار نفری تنها با یک پایگاه امداد جاده‌ای

شهرستان 132 هزارنفری کهگیلویه که زلزله خاموش سوانح و حوادث رانندگی در محورهای ارتباطی دارد تنها به‌وسیله یک پایگاه جاده‌ای امدادرسانی می‌شود.

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از فارس، ارائه خدمات امدادی در هنگام بروز حوادث و سوانح طبیعی مانند زلزله، سیل و … از وظایف کلی جمعیت هلال‌احمر است که به‌عنوان نهاد عام‌المنفعه کمک‌های خیرخواهانه و بشردوستانه ارائه می‌دهد.

حضور و ارائه کمک‌های اولیه در حوادث غیرمترقبه، برنامه‌ریزی برای مقابله با حوادث و بلایای طبیعی، ارسال کمک و اعزام عوامل امدادی و درمانی به مناطق آسیب‌دیده هلال‌احمر را نامی آشنا درصحنه‌های امداد و نجات کرده است.

امدادگران جمعیت هلال‌احمر در سوانح دلخراش و حوادث وحشتناکی که گهگاه روی می‌دهد تسکین آلام می‌دهند و با هر قیمتی برای نجات جان همنوعان خود تلاش می‌کنند.

جمعیت هلال‌احمر شهرستان در امدادرسانی به حوادث جاده‌ای، غرق‌شدگی و نجات در کوهستان با تیم مجرب و مدیریت توانمند با وجود سختی‌های کار با همه وجود در خدمات‌رسانی به همنوعان وارد عمل می‌شوند.

محورهای ارتباطی شهرستان کهگیلویه که از گذشته تاکنون شاهد زلزله خاموش به نام تصادف بوده و هستند و مسئولان ذیربط برنامه‌ منسجمی برای کاهش آن نداشتند قربانیانی می‌گیرند که زلزله با آن وسعتش شاید در آمار مصدوم و فوت‌شده‌ها به آن برسد؛ از جاده سوق که قتلگاه خونین نام گرفته تا ورودی‌های چرام، طولیان و بهبهان و رودخانه بی‌رحم مارون تقریباً هرروز حوادثی روی می‌دهد و خانواده‌هایی را داغدار می‌کند.

بااین‌وجود شهرستانی که دارای چهار بخش،10 دهستان، چهار شهر و بیش از 365 روستا است تنها یک پایگاه امداد و نجات جاده‌ای دارد و این گستره جغرافیایی را پوشش امدادی می‌دهد.

پایگاه امداد جاده‌ای فیلگاه در فاصله 20 کیلومتری دهدشت تنها فریادرس شهرستان 132 هزارنفری است که گرفتار حوادث غیرمترقبه و سوانح رانندگی هستند و بنرهای ترحیم در ورودی‌های شهرها گویای قربانیان حوادثی از قبیل تصادفات رانندگی و غرق‌شدگی در رودخانه‌ها است.

در سال‌های اخیر متأسفانه آنطور که باید به جمعیت هلال‌احمر این شهرستان و نقش اثرگذار آن در امدادرسانی از سوی مسئولان توجهی نشده است، همین کمبود پایگاه‌های امدادی دلیل محرزی بر این ادعا است که اگر در اعتبارات توجهی به این نهاد می‌شد حداقل یک پایگاه امداد و نجات در کنار پایگاه فیلگاه خدما‌ت‌رسانی می‌کرد.

این در حالی است که محور دهدشت به قلعه دختر و جاده پاتاوه به دهدشت که از این مسیر عبور می‌کند به خاطر کنار گرفتن در حریم رودخانه مارون نیاز مبرم به احداث پایگاه امداد جاده‌ای دارد، پروژه‌ای که معطل تعیین زمین و اعتبار برای اجرا است.

اسکان اضطراری و پد بالگرد از دیگر پروژه‌های موردنظر جمعیت هلال‌احمر است که در سایه بی‌توجهی مسئولان هنوز محقق نشده است و تنها لطف خداوند است که بلای زلزله‌های ویرانگر را از این دیار دور کرده و نیاز به اسکان اضطراری را تاکنون ایجاد نکرده است، چراکه اگر چنین حادثه‌ای روی دهد هیچ تدابیری برای اسکان اضطراری اندیشیده نشده است.

سید عادل رهبریان درباره خدمات‌‌رسانی امدادگران جمعیت هلال‌احمر کهگیلویه اظهار داشت: نیروهای امدادگر به‌محض گزارش مبنی بر وقوع یک حادثه در کمترین زمان ممکن خود را به محل می‌رسانند.

رئیس جمعیت هلال‌احمر کهگیلویه افزود: نیروهای مستقر در پایگاه امداد و نجات فیلگاه آماده‌باش بوده و با وجود بعد مسافت در بعضی از مواقع در امر امدادرسانی از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنند.

رهبریان با بیان اینکه راه‌اندازی پایگاه امداد جاده‌ای قلعه دختر از برنامه‌های جمعیت هلال‌احمر است افزود: با رفع مشکل زمین و تأمین اعتبار ساخت این پایگاه آغاز می‌شود.

این مسئول افزود: همکاری مسئولان در راه‌اندازی این پایگاه می‌تواند سبب تسریع در عملیات امدادی و بهبود خدمات شود.

وی از تجهیز پایگاه امدادی فیلگاه در سال جاری خبر داد و افزود: یک دستگاه خودروی امدادی نیز با پیگیری‌های نماینده مردم شهرستان و مدیرعامل وقت تحویل جمعیت هلال‌احمر شهرستان شده است.

صادق اعتماد خوب از امدادگرانی که در پایگاه فیلگاه مشغول فعالیت است درباره حجم کار این پایگاه تصریح کرد: از ابتدای امسال 26 مأموریت امداد و نجات انجام شده که 20 مورد منجر به نجات در محل و شش مورد اعزام به بیمارستان شده است.

مسئول پایگاه امداد و نجات فیلگاه افزود: 2 فقره حادثه غرق‌شدگی در رودخانه روی داده که امدادگران توانستند جان یک نفر را نجات دهند.

وی امدادرسانی کوهستان را از دیگر فعالیت‌های این گروه برشمرد و گفت: در این نوع حادثه به 2 نفر امدادرسانی شده است.

اعتماد خوب با بیان اینکه تجهیزات این پایگاه امدادی نسبت به گذشته مطلوب شده است بیان کرد: اگر پایگاه دیگری در مناطق دورافتاده شهرستان دایر شود خدمات‌رسانی به جامعه هدف تسهیل و سرعت پیدا می‌کند.

سجاد پورابراهیمی از تیم امدادگران کوهستان درباره امدادرسانی به حادثه دیدگان تصریح کرد: در یک گزارش مبنی بر وقوع حادثه برای یک فرد در کوه به محل اعزام شدیم.

وی افزود: تلاش‌های تیم امدادگر برای نجات فرد گرفتار در کوه که برای یافتن عسل رفته و دچار حادثه شده بود تا نجات این فرد ادامه داشت.

پورابراهیمی با بیان اینکه تلخ‌ترین حادثه برای امدادگران حضور در صحنه و مواجهه شدن با فوت مصدوم است افزود: نجات جان یک انسان شیرین بخش است.

ستار بهزادی‌فر امدادگر جوانی است که در کنار سایر همکاران به خدمات‌رسانی حادثه‌دیدگان مشغول است.

وی با اشاره به حجم عملیات امدادی در این پایگاه گفت: حضور در برخی مناطق به خاطر مسافت زیاد دشوار است و می‌طلبد جمعیت هلال‌احمر نسبت به راه‌اندازی پایگاه‌های دیگر اقدام کند.

بر اساس این گزارش، راه‌اندازی پایگاه‌های امداد و نجات در نقاط مختلف شهرستان نیازمند تدابیر مسئولان و نگاه ویژه اعتباری است.

گزارش: طیبه سعادتی نیک

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد