تاریخ درج خبر : 1395/06/11
کد خبر : ۵۵۲۲۶۶
+ تغییر اندازه نوشته -
رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی در یاسوج:

لزوم انجام مطالعات کارشناسانی میراث فرهنگی پیش از عملیات اجرائی سد خرسان

رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی ایران گفت: احداث سد خرسان در صورت عدم انجام کاوش‌های لازم تهدید و مخاطره جدی برای آثار تاریخی منطقه سادات محمودی است.

fesd

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از ایرنا، حمیده چوبک پنجشنبه‌شب در نشست خبری با خبرنگاران در یاسوج اظهار داشت: 17 اثر تاکنون در ایران ثبت جهانی شده است.

وی گفت: میمند، تخت جمشید، شوش، مسجد جامع اصفهان، تخت سلیمان، پاسارگاد، سنگ‌نوشته بیستون و چغازنبیل از مهمترین آثار به ثبت رسیده ایران در میراث جهانی یونسکو است.

رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری افزود: ایران یکی از مناطق ناشناخته از نظر مطالعات باستان‌شناسی است که این امر نیازمند پژوهش شناسایی و سرمایه‌گذاری است.

چوبک ادامه داد: اخیراً فعالیت‌های عمرانی زیادی در حریم محوطه تاریخی – فرهنگی کشور در حال انجام است که احتمال تخریب و آسیب به این آثار باستانی وجود دارد و به همین دلیل باید هرگونه عملیات عمرانی این مناطق متوقف شود.

وی با بیان اینکه نقش باستان‌شناسی باید در برنامه کلان کشور تبیین شود گفت: وضعیت باستان‌شناسی در کشور در برنامه‌ریزی‌های کلان توجه نشده است.

وی با اشاره به سد خرسان در کهگیلویه و به ویراحمد، تصریح کرد: تا زمانی که مطالعات سد خرسان سه از سوی پژوهش شناسان این پژوهشکده انجام نشود نباید هیچ‌گونه عملیات عمرانی در این سد انجام شود.

رودخانه خرسان از کوه‌های تنگ سرخ و کنه دوده سه در 43 کیلومتری جنوب شرقی یاسوج و 15 کیلومتری شمال غربی شهر اردکان فارس سرچشمه می‌گیرد و به نام رودخانه بشار به سوی شمال غربی امتداد می‌یابد.

بر اساس اعلام مسئولان وزارت نیرو و مشاور طرح میزان ذخیره آب پشت سد خرسان سه پس از افتتاح سالانه حدود سه میلیارد و 200 میلیون مترمکعب است و ظرفیت آبگیری از آن برای بخش‌های آشامیدنی، کشاورزی و صنعت کهگیلویه و بویراحمد در هرسال نیز حدود 2 میلیارد و 700 میلیون مترمکعب خواهد بود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد