تاریخ درج خبر : 1395/06/12
کد خبر : ۵۵۲۲۷۷
+ تغییر اندازه نوشته -
آوارگی دنانشینان برای دوا و درمان؛

سی‌سخت بیمارستان ندارد

شهرستان‌های دنا و پاتاوه در استان کهگیلویه و بویراحمد که 50 هزار نفر جمعیت دارند همچنان بدون بیمارستان بوده و مردم این دو شهرستان در هنگام بیماری باید به شهرهای همجوار مراجعه کنند.

hospital-1

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از تسنیم، شهرستان دنا به مرکزیت سی‌سخت توریستی‎ترین شهر جنوب کشور از وجود بیمارستان محروم بوده و مردم این شهرستان برای دستیابی به خدمات پزشکی و بیمارستانی مجبورند برای درمان به بیمارستان‌های موجود در یاسوج و سایر استان‌های کشور ازجمله فارس و اصفهان مراجعه کنند که این امر ضمن افزایش هزینه‌‌های درمان، خطرات بسیاری را نیز در پی دارد.

دیار دنا به علت وجود ظرفیت‌های گردشگری هرساله پذیرای مسافران و گردشگران بسیاری است و حتی به یدک کشیدن قطب گردشگری کهگیلویه و بویراحمد و بهشت جنوب کشور نیز زیرساخت‌های بهداشت و درمان را آن‌طور که بایدوشاید در این شهر مهیا نکرد.

دنانشینان فاصله 36 کیلومتری تا یاسوج را برای رسیدن به بیمارستان طی می‌کنند و در این میان مردم مناطق محروم و روستایی زیادی چه بسا در میانه راه جان خود را از دست می‌دهند و مهمترین قصه پر غصه این داستان آواره شهر به شهر مردم برای دوا و درمان است.

دیر رسیدن به بیمارستان عامل فوت برخی از بیماران در سی‌سخت

علی باقری یکی از شهروندان سی‌سختی از نبود بیمارستان تخصصی در این شهرستان گله‌مند است، می‌گوید: شهر سی‌سخت با 6 هزار نفر جمعیت متأسفانه فاقد بیمارستان است و جوانان تحصیلکرده به‌ویژه پزشکان و متخصصان بومی این منطقه مجبورند به سایر شهرهای کشور مهاجرت کنند.

وی با بیان اینکه بهداشت یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی است، بیان کرد: با گذشت 38 سال از پیروزی انقلاب متأسفانه شاخص‌های سلامت در شهرستان دنا ارتقا نیافته است.

این شهروند سی‌سختی عنوان کرد: انتظار داریم مسئولان بیش‌ازپیش نسبت به ارتقا شاخص‌های سلامت در این شهرستان توجه ویژه‌ای داشته باشند و با احداث یک بیمارستان نه‌تنها مشکلات حوزه بهداشت و درمان این منطقه را رفع کنند بلکه برای تحصیل‌کردگان بومی منطقه و در کنار خانواده خود اشتغال‌زایی ایجاد کنند تا از تخصص و دانش خود برای بهبود وضعیت سلامت مردم این دیار استفاده کنند.

عضو شورای اسلامی شهر سی‌سخت نیز پیرامون مطالبه به‌حق مردم شهرستان دنا از دولت تدبیر و امید گفت: احداث بیمارستان یکی از اساسی‌ترین نیازهای مردم سی‌سخت است.

محمدحسین پور با اشاره به وجود ظرفیت بالای گردشگری شهرستان دنا، اظهار داشت: هرساله از اقصی نقاط کشور میهمانان و مسافران زیادی به این منطقه مسافرت می‌کنند که بنا به ضرورت نیاز به مراکز بهداشتی و درمانی یکی از خواسته‌های این مسافران است.

وی با بیان اینکه در سال‌های متمادی افراد بسیاری به علت نبود بیمارستان در این منطقه و به علت تأخیر در رسیدن به بیمارستان‎های یاسوج جان خود را از دست دادند، عنوان کرد: مردم این شهر انتظار دارند با گذشت 33 سال از قدمت شهری حداقل یک بیمارستان تخصصی در این شهر احداث شود.

این عضو شورای شهر سی‌سخت با بیان اینکه مطابق آیین‌نامه اجرایی ماده 193 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی و هیئت‌وزیران در جلسه مورخ 27 آذرماه 79 و ماده 7 این قانون، اولویت اول احداث بیمارستان با شهرستان‌های فاقد بیمارستان است، اظهار داشت: در ماده 9 این قانون احداث بیمارستان در شهرستان زیر یکصد هزار نفر با تعداد 32 تخت به‌صراحت قید شده است.

رنج مردم سی‌سخت از نبود بیمارستان

حسین پور تصریح کرد: بیمارستان سی‌سخت طی مصوبه کمسیون 215 قانون برنامه پنجم توسعه در تاریخ 14 بهمن‌ماه 91 ابلاغ شده و موافقت اصولی آن در تاریخ 27 اسفند 92 انجام گرفته است.

وی با تأکید بر اینکه در حال حاضر در قالب قرارداد تأسیس مؤسسات پزشکی جهت عقد موافقت اصولی و قرارداد تأسیس بیمارستان در شهر سی‌سخت منعقد شده و دو فقره زمین با زیرساخت‌های جاده آسفالته، آب، برق،‌گاز در سال 92 معرفی و در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار داده شده است، عنوان کرد: قرارگیری مسیرهای متعدد صعود به قلل مرکزی دنا در شهر سی‌سخت که سالیانه میزبان هزاران کوهنورد داخلی و خارجی است و تردد بخش زیادی از ساکنین روستاهای منطقه محروم پاندا از سی‌سخت از دیگر الزامات خدمت‌رسانی مطلوب بهداشتی در سی‌سخت است.

حسین پور با بیان اینکه در سفر اخیر وزیر بهداشت به شهرستان دنا این مسئله از سوی فرماندار دنا عنوان شد، گفت: وزیر بهداشت قول دادند که این موضوع را بررسی می‌کنند.

فرماندار دنا در مورد نبود بیمارستان در این شهرستان گفت: شهرستان های دنا و پاتاوه به‌طورقطع نیازمند یک سری زیرساخت‌هایی برای توسعه است که توسعه شاخص سلامت یکی از این زیرساخت‌ها است.

عباس بهشتی با اشاره به گردشگر پذیر و توریستی بودن شهرستان دنا، افزود: یک ارزیابی ساده در ایام تعطیل نشان دهنده ورود خیل عظیم جمعیت حتی تا 40 هزار گردشگر غیر ساکن در دنا است و به‌طورقطع این گردشگران به زیرساخت‌های متعدد به‌ویژه در حوزه سلامت نیازمندند.

کوهنوردانی که در میانه راه جان می‌دهند

وی با اشاره به پایگاه کوهنوردی شهر سی‌سخت که متولی آن اداره کل ورزش و جوانان است، بیان کرد: متأسفانه گاها شاهد حوادث ناگواری در این حوزه بودیم که اگر بیماران یا حادثه دیدگان زودتر به مراکز درمانی انتقال می‌یافتند شاید اکنون در قید حیات بودند یا متحمل آسیب کمتری می‌شدند.

بهشتی عنوان کرد: اگر اکنون برای احداث بیمارستان در این شهرستان اقدام شود قطعاً در آینده هزینه‌ها و اعتبارات را برای تجهیز مراکز درمانی و بسترهای بهداشتی این شهرستان استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه در شهرستان دنا وجود نیروی انسانی توانمند و متخصص ویژگی خاص است که مابقی شهرستان‌های استان این ویژگی را ندارند، بیان کرد: در صورت احداث این بیمارستان در شهرستان دنا می‌توان از استعدادها این افراد در راستای ارتقای شاخص‌های سلامت در شهرستان و حتی استان استفاده کرد.

فرماندار دنا با بیان اینکه متأسفانه از سنوات گذشته تقابلی بین اهالی سی‌سخت و پاتاوه مبنی بر احداث بیمارستان بود، تصریح کرد: این مسئله باید مدیریت شود چرا که هردو متقاضی احداث بیمارستان هستند و یک تعهدی برای دولت ایجاد کردند که برای هر دو شهر بیمارستان احداث شود.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی شاخص‌های لازم برای احداث بیمارستان را تعیین می‌کند گفت: جمع این شاخص‌ها، ظرفیت‌ها و نیازمندی‌های شهرستان را در سفر اخیر وزیر بهداشت به شهرستان به وی انتقال دادیم.

بهشتی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی سهم مشارکت شهرستان برای احداث بیمارستان را مشخص کند، خاطرنشان کرد: حوزه فرمانداری و شهرستان آمادگی دارد که هرگونه امکانات ازجمله اختصاص زمین برای بیمارستان را در اختیار دانشگاه قرار دهد.

آمادگی خود را برای مشارکت در احداث بیمارستان سی‌سخت اعلام می‌کنیم

وی تصریح کرد: وزیر بهداشت اعلام کرد بعد از بررسی موضوع و جمع‌بندی در آینده پاسخ روشنی در این راستا از سوی این وزارت خانه اعلام می‌شود.

بهشتی با بیان اینکه برای احداث بیمارستان گرفتن مجوز بودجه به‌تنهایی کفاف نمی‌دهد، گفت: وجود معارضین اجتماعی یکی دیگر از این مشکلات است که تمام سعی خود را برای مدیریت این مسئله به کار می‌گیریم.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در این حوزه هم بهره‌بردار و هم پس از احداث متولی این امر است، ابراز کرد: اگر شاخص‌های احداث بیمارستان با شهرستان تطبیق داشته باشد این دستگاه آمادگی مشارکت در بحث احداث و حوزه‌های متعدد حتی تجهیزات از طریق اعتبار بودجه و حتی مشارکت مردم را دارد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج نیز پیرامون مسئله احداث بیمارستان سی‌سخت می‌گوید: روزنه‌های امیدی در رابطه با احداث این بیمارستان وجود دارد.

تأمین اعتبار از سوی سازمان برنامه‌وبودجه مهم‌ترین مشکل احداث بیمارستان در سی‌سخت

پرویز یزدان پناه پیرامون مسئله بیمارستان سی‌سخت با بیان اینکه بیمارستانی با 96 تخت فعال و 57 تخت ستاره‌دار برای سی‌سخت پیش‌بینی و تصویب شد، تصریح کرد: در صورت تأمین اعتبار از سوی سازمان برنامه‌وبودجه وزارت بهداشت از احداث این بیمارستان استقبال می‌کند.

وی با بیان اینکه بر اساس سطر بندی وزارت بهداشت برای ایجاد و احداث بیمارستان اولویت با مراکز شهرستان‌ها است، عنوان کرد: در کمیسیون ماده 20 وزارت بهداشت شرایط جمعیتی، مکانی، نیاز مردم و فاصله تا شهری بعدی برای احداث بیمارستان لحاظ می‌شود.

یزدان پناه با بیان اینکه ماده 215 برای بیمارستان 32 تخت خوابی شهر سی‌سخت در سال 90 تصویب شد، گفت: در آخرین سفر دولت قبلی به استان با عملیاتی شدن آن مخالفت شد.

بیمارستان 96 تختخوابی سی‌سخت مجوز کمیسیون 215 را ندارد

وی افزود: در دولت تدبیر و امید بیمارستان 96 تخت خوابی تصویب شد اما در این دولت این طرح کمیسیون 215 را ندارد.

با وجود گردشگرپذیری و ورود چشمگیر مسافران و گردشگران در تمامی فصول سال به این شهرستان و اینکه شهروندان دنا به علت خدمات‌رسانی ناکافی و ناچیز شهرستان برای پرداختن به حداقل خدمات درمانی باید کیلومترها مسیر را طی کنند تا برای کارهای درمانی به شهرستان‌های مجاور برسند، بدین سبب اقدام در اجرای ساخت بیمارستان در این شهرستان بسیار مهم و از خواسته‌های به‌حق مردم منطقه است.

گزارش: سیده زهرا موسوی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • زیلایی ومارگون ولوداب گفت:

  ازاستانهای دیگرتجربه بگیرندکه حتی بخشهاشون هم مراکزدرمانی بهداشتی دارند یکی ازدلایل مرگ ومیردراستان نبودتخت کافی نبودپزشک نبودمراکزدرمانی نبودزیرساختهاومراکزدرمانی بوده است

  • پزشک سی سختی گفت:

   در هیچ استانی برای جمعیت زیر یکصد هزار نفر بیمارستان نمی سازند و این بیمارستان هیچ کمکی به سلامت هیچ کس نمی کند.
   باید به فکر توسعه راه و بقیه زیر ساخت های گردشگری باشند و اصلا بیمارستان هیچ نقشی نداره همین مرکز شبانه روزی و خانه های بهداشت باعث این همه کاهش مرگ و میر مردم شدند. هزینه بیمارستان اگر خرج راه و گردشگری و زیبا سازی شهر بشه خیلی بهتر است

 • مطلع گفت:

  وزیر محترم بهداشت و درمان هم شخصا از منطقه بازدید داشت و قول داد بررسی فنی و علمی شود.

 • کارشناس درمان استان گفت:

  این گزارش مربوز به یکماه پیش است در بایگانی بود بیرون امد ساخت بیمارستان ایتمهای خاص دارد همینطوری نیست که متقاضی باشیم

 • ناشناس گفت:

  سلام،بدون شک بایداین طرح که سالهاست ازوقت آنهم گذشته درسیسخت به فوریت اجراشود.الان سیسختیهابصورت خودجوش درحال جذب گردشگرزمستانه هستندآنهم ازکشورهای دیگر،اگرمسوولین چاره ای نیندیشنددرآینده نزدیک بابحران دراین زمینه مواجه خواهندشد.متشکرم

200x208
200x208