تاریخ درج خبر : 1395/06/12
کد خبر : ۵۵۲۳۹۹
+ تغییر اندازه نوشته -

ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در گچساران گامی به سوی توسعه و اشتغال پایدار

ساخت منطقه ویژه اقتصادی نفت، گاز و پتروشیمی گامی به سوی توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در شهرستان نفت‌خیز گچساران است.

mantghe-vizhe-gachsaran

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از ایرنا، در این طرح که قرار است صنایع تولیدی پایین‌دستی نفت طراحی و احداث شود مسیر توسعه گچساران که با وجود قابلیت‌های فراوان در تولید نفت و گاز از سویی و نزدیکی به بنادر جنوبی از سوی دیگر دارای یکی از بالاترین شاخص‌های بیکاری در کشور است را هموار می‌کند.

قرار داشتن 13 میدان نفتی با میزان ذخیره نفت خام حدود 126 میلیارد بشکه و تولید 25 درصد نفت خام کشور از قابلیت‌های گچساران برای اجرای این طرح است.

تصویب این طرح از سوی دولت نویدبخش گره‌گشایی مشکل بیکاری در این شهرستان و بیانگر عزم دولت در راستای بهره‌مندی مناطق نفت‌خیز از این سرمایه‌های خدادادی در جهت رفاه حال مردم است.

بر اساس آمار موجود استان کهگیلویه و بویراحمد با 17 درصد دارای بالاترین شاخص بیکاری و شهرستان گچساران با بیش از 29 درصد جمعیت در معرض بیشترین آسیب در زمینه بیکاری است.

جمعیت 10 ساله و بیشتر گچساران 101 هزار و 171 نفر و جمعیت فعال این شهرستان 33 هزار و 184 نفر است.

رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که یک‌فوریت لایحه دولت برای ایجاد منطقه اقتصادی در گچساران در مجلس تصویب شد، گفت: اجرای طرح ویژه منطقه اقتصادی در گچساران گره‌گشای معضل بیکاری است.

غلامرضا تاجگردون افزود: کلیات تصویب‌شده لایحه ایجاد منطقه اقتصادی گچساران در مجلس شورای اسلامی به کمیسیون اقتصادی ارسال ‌شده و به‌زودی تصویب نهایی می‌شود.

رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس شورای اسلامی گفت: با طی شدن مراحل مقدماتی گچساران منطقه ویژه اقتصادی نفت، گاز و پتروشیمی می‌شود.

وی ابراز کرد: مناطق ویژه اقتصادی از عوامل مهم برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است.

تاجگردون ابراز کرد: اجرای این طرح نقش چشمگیری در پاسخگویی به انتظارات سرمایه‌گذاران و کاهش بوروکراسی دارد.

وی اظهار کرد: در منطقه ویژه اقتصادی نفت، گاز و پتروشیمی گچساران علاوه بر کاهش هزینه‌های اجرای طرح‌های اقتصادی می‌توان زیرساخت‌های موردنیاز را نیز به نحو مطلوب‌تری تأمین کرد.

وی بیان کرد: بخشودگی‌های مالیاتی، عوارض گمرکی و معافیت از مقررات ویژه صادرات و واردات با جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی از مزایای اجرای این طرح است.

وی ادامه داد: منطقه ویژه اقتصادی نفت، گاز و پتروشیمی گچساران دارای آثار مثبت اقتصادی و اجتماعی متعددی است که از مهمترین آن‌ها می‌توان به ایجاد اشتغال پایدار و افزایش میزان رفاه عمومی در این شهرستان اشاره کرد.

نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی گفت: چهار طرح صنایع پایین‌دستی پتروشیمی در گچساران اجرا خواهد شد.

تاجگردون افزود: این طرح‌ها شامل واحد الفین یک‌میلیونی، واحد 500 هزار تنی پلی‌اتیلن، طرح MTP و زنجیره تولید متانول و پروپیلن و تولید محصولات اسید فرمیک و وینل استات منومر VAM است.

وی بیان کرد: مجوز واحدهای متانول و واحد 500 هزار تنی پلی‌اتیلن پتروشیمی گچساران از وزارت نفت در سالجاری گرفته شده که عملیات اجرایی این طرح به‌زودی آغاز خواهد شد.

تاجگردون اعتبار موردنیاز برای اجرای این طرح اقتصادی را بیش از 600 تا 650 میلیون یورو اعلام کرد و گفت: در صورت تأمین اعتبار، عملیات این طرح به‌زودی آغاز خواهد شد.

وی تصریح کرد: عملیات طرح تولید اسید فرمیک و اسید استیک در زمان سفر هیئت دولت به کهگیلویه و بویراحمد در این شهرستان آغاز شد.

تاجگردون ابراز کرد: محصولات تولیدی این طرح در چرم‌سازی، نساجی و خوراک دام و به‌عنوان آنتی‌بیوتیک و ماده ضد باکتری و جلوگیری از قارچ استفاده خواهد شد.

وی با بیان اینکه مواد و خوراک اولیه این طرح گاز طبیعی است افزود: محصولات این طرح به کشورهای پاکستان، ترکیه و هندوستان صادر خواهد شد.

تاجگردون ابراز کرد: با بهره‌برداری از این طرح بیش از 700 نفر مشغول بکار خواهند شد.

وی میزان تولید این طرح در فاز نخست را پنج هزار تن اسید فورمیک و چهار هزار و 500 تن متیل استات ذکر کرد و گفت: این طرح اقتصادی با سه هزار و 200 میلیارد ریال اعتبار احداث خواهد شد.

تاجگردون ادامه داد: عملیات اجرایی طرح مجتمع پتروشیمی این شهرستان بیش از 36 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی ابراز کرد: برای اجرای این طرح تاکنون بیش از سه هزار میلیارد ریال هزینه شده است.

تاجگردون اظهار داشت: بیش از چهار هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای این پروژه نیاز است.

وی گفت: راه‌اندازی این واحد تولیدی بزرگ می‌تواند علاوه بر ایجاد اشتغال مستقیم، سالانه یک‌میلیون اتیلن را تولید و روانه بازارهای مصرف داخلی و خارجی کند.

وی تصریح کرد: این طرح در زمینی به مساحت 157 هکتار در حال ساخت است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد گفت: مناطق ویژه اقتصادی از عوامل مهم برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است که با هدف بهره‌وری از قابلیت‌های صنعت نفت در تولید و اشتغال در گچساران اجرا می‌شود.

داریوش دیودیده افزود: اجرای این طرح نقش چشمگیری در پاسخگویی به انتظارات سرمایه‌گذاران و کاهش بوروکراسی دارد.

وی اظهار کرد: در منطقه ویژه اقتصادی نفت، گاز و پتروشیمی گچساران علاوه بر کاهش هزینه‌های اجرای طرح‌های اقتصادی، صنعتی می‌توان زیرساخت‌های موردنیاز را نیز به نحو مطلوب‌تری تأمین کرد.

دیودیده ابراز کرد: مناطق ویژه اقتصادی از جمله منطقه ویژه اقتصادی نفت، گاز و پتروشیمی گچساران یک‌قطب برجسته صنعتی و تجاری بوده و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی می‌توانند دسترسی مطمئن‌تری به آن داشته باشند.

وی بیان کرد: بخشودگی‌های مالیاتی، عوارض گمرکی و معافیت از مقررات ویژه صادرات و واردات با جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی از مزایای اجرای این پروژه است.

وی ادامه داد: منطقه ویژه اقتصادی نفت، گاز و پتروشیمی گچساران دارای آثار مثبت اقتصادی و اجتماعی متعددی است که از مهمترین آن‌ها می‌توان به ایجاد اشتغال پایدار و افزایش میزان رفاه عمومی در این شهرستان اشاره کرد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد