تاریخ درج خبر : 1395/06/13
کد خبر : ۵۵۲۵۰۳
+ تغییر اندازه نوشته -
اسماعیل آذری نژاد

نگاه به زن در بخشی از جامعه ما

سایت استان کهگیلویه و بویراحمد: یادداشت دریافتی، *اسماعیل آذری نژاد

 

  1. در مراسم‌های عروسی و ختم، به زنان آخر از همه غذا داده می‌شود.

چند روز پیش دوستی تعریف می‌کرد در مراسم عروسی غذا به خانم‌ها نرسید، زنان جوان معترض بودند، اما مادربزرگی معتقد بود که: مادر، چرا تند برخورد می‌کنی، آقایان تقدم دارند. می‌رویم خونه غذا می‌خوریم.

  1. بعضی قدیمی‌ترها به خودشان این اجازه را می‌دادند که زن را به‌شدت کتک بزنند و کتک یک جریان عادی و غالب بود.

دوستی تعریف می‌کرد، دامادمان جلوی مادر و پدرم، خواهرم را در خانه‌ی خودمان به‌شدت کتک زد، هیچ‌کس از خواهرم دفاع نکرد. معتقد بودند، زنشه، حق داره.

آقایی دست خانم را شکسته بود و معتقد بود زیادی حرف می‌زد.

۳. بعضی پدرها به دخترانشون که ازدواج کرده‌اند، سر نمی‌زنند. در جمع زنانه‌ای بسیاری از خانم‌ها، گله داشتند پدرانمون سالی یک‌مرتبه هم به خانه ما نمی‌آیند.

۴. سهم ارث دختران پرداخت نمی‌شود.

یکی از روحانیون قدیمی شهرم، روی این بی‌توجهی خیلی حساسه و هر وقت طلبه‌ها را می‌بیند، به آن‌ها در مورد این مسئله گوشزد می‌کند و می‌گوید به مردم بگویید: خوردن سهم ارث زنان از گوشت سگ حرام تره.

۵. در روستاهایی که می‌روم زنان به‌شدت کار می‌کنند و علاوه بر کارهای خانه، به کارهای مردانه، از قبیل گله‌داری و کشاورزی هم مشغول هستند و گاهی مشاهده می‌شود، مردان این کارها را زنانه می‌دانند و شیردوشی و رسیدگی به طویله را در شان خود نمی‌دانند.

۶. خودم تا الآن هر وقت با مادرم و پدرم بیرون می‌رفتم جلوی پدرم حرکت نمی‌کردم؛ اما بعد از پدر، جایی که می‌خواهیم وارد بشیم، من جلوتر از مادرم وارد میشم.

با خودم فکر کردم به چه حقی این کار را می‌کنم. چون مرد هستم؟

تصمیم گرفتم از این به بعد پشت سر و بعد از مادر حرکت کنم.

در بخشی از جامعه ما زن دیده نمی‌شود حتی مادر.

۷. در قدیم زنان وجه‌المصالحه جنگ و قتل مردان می‌شدند. اگر کسی کشته می‌شد، دختری از طرف خانواده قاتل به خانواده مقتول می‌دادند و به آن خون بس گفته می‌شد. این رسم تا ۲۰ سال پیش وجود داشت.

حتی شاهد بودم اقایی براثر تصادف کشته شد، قاتل چون پول دیه نداشت خواهرش را برای دیه به خانواده مقتول برای ازدواج دادند.

البته در بخشی دیگری از جامعه، مردان نادیده گرفته می‌شوند. باید جنبش مردیسم راه بیاندازیم!

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • شهروند زن گفت:

    درود بر شما. خوب نوشته اید. سه سال پیش بحث ثبت ملی فرهنگ خون بسی نقل و نبات مجالس مردانه بود. گویی هیچ چیز زیبایی در این استان یافت نمیشد الا خون بس! از جهاتی این حرمت باعث مودت و مهر میشد اما اینکه با چه شرایطی و در چه صورتی انجام میگرفت بسیار مورد مواخذه و سوال بود. اما در مورد مشکلات زنان و احترام به شخصیت زن به مواردی اشاره فرمودین که شاید اکنون دیگر به چشم نیاید. زنی که با ازدواج با یک مرد که از لحاظ روحی بسیار دچار مشکل است و قانونا حق طلاق به او داده نشده، زنی که حق حضانت پاره ی تن خود را ندارد و حتی اگر پدر فرزندش این صلاحیت را نداشته باشد، پدربزرگ فرزندش ، حق حضانت از او را دارد. و…

پربازديد