تاریخ درج خبر : 1395/06/14
کد خبر : ۵۵۲۶۶۱
+ تغییر اندازه نوشته -
درجلسه تجدید نظر در حکم 135 نانوایی شهر یاسوج مطرح شد:

نانوایی‌ها به جای تغییر ذائقه مردم ،نان بی کیفیت تولید می کنند/ نان مورد علاقه مردم ارزش غذایی ندارد و بیماری‌ زاست

صبح امروز نشستی در اداره کل تعزیرات استان کهگیلویه وبویراحمد برگزار شد و به حکم صادره برای 135 نانوایی شهرستان بویراحمد رسیدگی شد.

dadgah-tazirat-hokomati

به گزارش سایت استان کهگیلویه وبویراحمد، در این نشست تخلف این 135 نانوایی که دقیقا نصف نانوایی های شهر یاسوج است محرز شد تنها به این دلیل که در روند خدمت رسانی به مردم اختلالی ایجاد نشود حکم تعطیلی آنها تا حداکثر چهار ماه آینده به پرداخت جریمه نقدی تبدیل شد.

اما وقتی حرف از تخلف نانوایی به میان می آید اغلب تصورمان این است چانه را کوچکتر کرده اند یا شاطر نانوا دستش را نشسته در حالی که  در توصیف نانی که روزانه نانوایی ها به دست مردم می دهند همین بس که معاون بهداشت غذایی دانشگاه علوم پزشکی می گوید: نحوه پخت این نانها مانند این است که ساعتها نان را جلوی اگزوز یک خودرو بگذارید و بعد میل کنید.

همه چیز در این استان در حوزه نان و نانوایی به ذائقه غذایی مردم بر می گردد که امروز هم نانوایی ها در جایگاه متهم و مسئولان استاندارد ، علوم پزشکی و شورای سلامت به عنوان شاکی به آن اذعان داشتند. بر اساس آنچه در این نشست گفته شد، مردم نانهای نازک و برشته دوست دارند در حالی که نان برشته سم است و نان نازک نیز به دلیل اینکه  در دستگاه پخت باید تغییراتی ایجاد شود کاملا غیر استاندارد،سمی و سرطان زاست.

مدیر کل تعزیرات می گوید: در دو سال گذشته جلسات زیادی راجع به بهبود کیفیت نان داشتیم که به رغم پیگیریهای همه مسئولان استانی نتوانستیم در بحث افزایش کیفیت نان به نتیجه برسیم.

رضا زیرایی می افزاید:در نهایت به دلیل فقدان علامت استاندارد در دستگاه های پخت برای 135 نانوایی حکم تعطیلی صادر شد که تصمیم گرفتیم در جلسه تجدید نظر همه دست اندرکارن حوزه نان و رسانه ها حضور داشته باشند که فراتر از صدور رای، در حوزه نان سیاست گذاری داشته باشیم.

وی تاکید کرد:چون مردم استان از سطح رفاه بالایی برخوردار نیستند و نان قوت غالب اکثر مردم است پس کیفیت آن نیز خیلی اهمیت دارد .

رئیس اتاق اصناف نخستین کسی بود که به نمایندگی از صنف خبازان در جایگاه دفاع قرار گرفت. او نیز با بیان اینکه خودش قبل از هر عنوانی یک مصرف کننده نان است و هر تصمیمی که گرفته شود تاثیر مستقیم در زندگی خود وی نیز دارد گفت:طبق آمارها نیمی از خبازیهای بویراحمد از دستگاه های غیر استاندارد استفاده می کنند .

سید نادر موسوی قوام آباد اضافه کرد:این دستگاه ها نه تنها در این شهرستان بلکه در استانها و شهرستانهای دیگر هم استفاده می شود و راه اندازی یک سیستم کامل طبخ نان بین 40 تا 50 میلیون تومان هزینه می برد. قبل از برخورد با نانوایی ها با تولید کنندگان این دستگاه ها برخورد شود.

وی گفت: معتقدم نباید قشر خاصی را در مساله کیفیت نان متخلف بدانیم و باید با تولید کنندگان دستگاه ها نیز برخورد شود.

مدیر مجتمع نان بهارستان نیز با گلایه از مدیران استانی گفت: چرا مدیرانی که کیفیت نان استانهای همسایه را به رخ می کشند درباره قیمت صحبت نمی کنند.

وی ادامه داد:به طور میانگین هر نانوایی در طول روز 7 کیسه چهل کیلویی نان پخت می کند و هر کیسه 350 قرص نان می شود.این در حالی است که در همه کشور هزینه ها مثل هم است چه بسا در شهر یاسوج از برخی نقاط کشور هم بالاتر است بعد قیمت نان در این استان بسیار پایین است.

وی تاکید کرد :همین قیمت پایین باعث شده کیفیت نان پایین بیاید.

وی یاداور شد در سال 88 حدود 90 درصد نانوایی ها دستگاه های استاندارد گرفتند اما نتوانستند توفیقی به دست آورند چرا که دستگاه های استاندارد برای پخت نانهای سنگین و حجیم طراحی شده در حالی که مردم این استان نانهای نازکتر را می پسندند.

وی تاکید می کند: دستگاه های استاندارد حرارت غیر مستقیم دارند در حالی که نان نازک را نمی توان با این حرارت طبخ کرد.

یکی دیگر از خبازان نیز با اشاره به وزن کیسه های آرد گفت: گاهی آردهایی که تحویل ما می شود 38 کیلویی است و فردای آن دوباره وزن آرد کمتر می شود که این به دلیل رطوبت آردهاست که استاندارد نیستند.

البته زیرایی با بیان اینکه نمایندگان نانوایی ها که در این جلسه حضور داشتند بیشتر از اینکه از خود دفاع کنند اقرار به اشتاباه کردند و برای انجام این اشتباه توجیه آورند.

مدیرکل تعزیرات گفت: فرض کنید بدترین آرد و گندم در این استان باشد این دلیل نمی شود دستگاه های پخت نان را دستکاری کنند و نان را در سی ثانیه پخت کنند و به جای نان سم به خورد مردم دهند.

این نانی که با این روش پخت می کنید یکی از خطرناکترین مواد سمی را در خود دارد که سرطان زاست. و بدتر اینکه باعث نهادینه شدن سرطان در ژن انسان می شود.

وی اضافه کرد وقتی رتبه یک سرطان خون و امحا و احشا را داریم و جوان 17 ساله و کودک 7 ساله دچار این سرطانها می شود آیا به خودتان گفته اید شاید یک درصد به نانی که به خورد مردم می دهید ربط داشته باشد.

مدیر کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان به عنوان شاکی این پرونده نیز با بیان اینکه اطلاعاتی که برای سال  88 ارایه داده اید  را باور ندارم گفت:7 سال گذشته و شما به جای اینکه ذائقه مردم را عوض کنید و درباره سلامت نان به مردم اطلاع رسانی کنید آمده اید دستگاه ها را دستکاری کرده اید.

متقیان افزود:در این که نانواها قشر زحمت کش جامعه هستند شکی نیست اما مساله سلامت مردم و جامعه در میان است و نمی توان چشم پوشید.

مدیر نظارت غذایی استان گفت: آن نانی که ذائقه مردم می پسندد نه تنها هیچ ارزش غذایی ندارد بلکه مضر است

مومن افزود: گفته می شود مردم نان برشته و نازک می خواهند و این نان ظاهرا برشته مانند این است که نان را جلوی اگزوز ماشین بگذارید بو بعد بخورید. پس لازم است به مردم مضرات این نوع نان گفته شود و ذائقه مردم تغییر کند.

وی ادامه داد: در قدیم مردم در استان نان را روی تاوه می پختند اما برای اینکه حرارت مستقیم را بگیرند زیرتاوه را با خاکستر و گل مالی می کردند و برای هر نان چندین دقیقه وقت گذاشته می شد در حالی که که نانهای لواش در 20 ثانیه پخته می شود.

وی اضافه کرد: کنترلها نشان می دهد تا مرحله آرد مشکلی نداریم اما به نانوایی ها که وارد می شود کیفیت دستخوش تغییر و افت می شود.

این معاون دانشگاه علوم پزشکی افزود:کارخانه آرد نمی تواند هیچ دخل و تصرفی در آرد داشته باشد ایراد از آنجاست که در نانوایی ها کارگر با سابقه نداریم .

معاون برنامه ریزی و امور عمرانی  فرمانداربویراحمد گفت:بخشی از گندمهایی که به سیلو تحویل شده بود یا خارجی بودند که در مسیر حمل رطوبت داشتند و یا داخلی بودند که به دلیل خواب ناکافی رطوبت آن بالا بود و این منجر به کپک زدگی آرد شد.

سید کرامت الله فرج زاده یادآور شد: در سال 94 آردهای یکی از کارخانه ها از طرف خبازیها به فرمانداری برگشت داده شد .

وی : در جلساتی که برای افزایش کیفیت نان برگزار شد خبازیها هیچ وقت قیمت نان را به عنوان دلیل بی کیفیتی مطرح نکرده اند  و عجیب است اکنون چنین مساله ای را مطرح می کنند.

وی در نهایت تاکید کرد: فرمانداری با تعطیلی نانوایی ها مخالف است اما باید با متخلفان برخورد های جدی شود و در مدت زمانی مشخص به آنها اجازه دهند مشکلاتشان را برطرف کنند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد