تاریخ درج خبر : 1395/06/15
کد خبر : ۵۵۲۷۶۱
+ تغییر اندازه نوشته -
تونل منحصر به فرد در بخش کبگیان بویراحمد؛

فیلم:تونلی باستانی که مزارع نقاره‌خانه را سیراب می‌کند

عضو شورای شهر یاسوج در صفحه اینستاگرام خود فیلمی از تونل‌های آبیاری دشت نقاره‌خانه منتشر کرده است.

tunel-kabgiyan

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد، سعید پایدار در توضیحی درباره این تونل‌ها نوشته است:

ایرانیان در علوم و فنون آبیاری سرآمد بوده‌اند، به‌طوری‌که در هر منطقه‌ای بنا به نیاز و محیط آن، به طرق مختلف آن نیاز را برطرف کرده‌اند. به‌عنوان‌مثال، در کویر با حفر قنات‌های طویل و شگفت‌انگیز، در جایی مثل شوشتر با ایجاد سد و تونل‌های زیرزمینی علم و هنر خود را به دنیا اثبات کرده‌اند.

در گوشه‌ای از ایران و در نزدیکی شهر یاسوج، بین روستای نظرآباد و شهر چیتاب، شاهد بخشی دیگر از توانمندی ایرانیان در تکنیک آبیاری بوده‌ایم.

در این منطقه جهت آبیاری دشت بزرگ نقاره‌خانه و سایر روستاهای اطراف، با توجه به پتانسیل طبیعی رودخانه کبگیان، و چشمه‌های فصلی «کورکی» دست به ابداعی بی‌نظیر زده‌اند و اوج هنر و خلاقیت خود را به نمایش گذاشته‌اند.

نقطه شروع این کانال روبروی روستای زیبای جوزار بوده که در آنجا آب رودخانه، وارد کانال شده و بعد از چند کیلومتر، و در مواجهه با کوه‌های سنگی، اقدام به حفر تونل به طول تقریبی 50 متر در دل کوه کرده‌اند.

در ادامه بعد از عبور از اراضی روستای نظرآباد و در مسیر روستای نقاره‌خانه نیز با توجه به وجود تپه‌های سنگی با به طول حدوداً صد متر با بریدن سنگ‌ها مسیر عبور آب را هموار کرده‌اند. پایان این مسیر اراضی کشاورزی، روستای نقاره‌خانه است. متأسفانه سند یا نشانه‌ای دال بر قدمت و تاریخ این اثر مهم تاریخی وجود ندارد.

ولی با توجه به وجود قبرستان‌های بزرگ و همچنین سفال‌های به دست آمده می‌توان این اثر را به دوران قبل از اسلام و مشخصاً دوران ساسانی ربط داد.

جالب اینکه با وجود صدها سال از حفر این دست کنده‌های باشکوه، و توسعه زمین‌های کشاورزی هنوز اراضی این منطقه از این کانال باستانی سیراب می‌شوند.

فیلم تونلی باستانی که برای انتقال آب رودخانه کبگیان به مزارع دشت نقاره‌خانه استفاده می‌شود:

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • چیتابی گفت:

  این فیلم گذاشتن در سایت را ادامه بدهید.خیلی زیباست.این تونل هم امیدوارم پر از خفاش نباشه.احسنت

 • ادب گفت:

  البته یادم رفت بگم خود همون آب هم زیبا و فرحبخش بود

 • ادب گفت:

  این هزاران سال باید اصلاح بشه .به نظر میرسه باید ادبیات تاریخی تر به کار رود. ولی مدیران باید چنین مکانهایی را شناسایی کنند خودش زمیته جذب گردشگر است

 • ناشناس گفت:

  بی نظیر است این تصویر.امیدوارم سایت استان همین رویه فعلی را حفظ کند.

پربازديد