تاریخ درج خبر : 1395/06/19
کد خبر : ۵۵۳۱۸۵
+ تغییر اندازه نوشته -
سایت استان کهگیلویه و بویراحمد گزارش می‌دهد:

اعتراض دامداران یاسوجی مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد با ریختن شیر روی زمین

جمعی از دامداران یاسوجی نسبت به مشکلات صنفی خود در مقابل سازمان دامپزشکی شهرستان بویراحمد و استانداری کهگیلویه و بویراحمد امروز، شنبه، بیستم شهریورماه تجمعی اعتراض‌آمیز برگزار کردند.

eteraz-damdaran-yasouj-2

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد، عدم‌حمایت از تولید داخلی، نبود زیرساخت‌های مهم، توجه نکردن به تولید و فروش شیر، قیمت کم شیر و خرید آن از سوی شرکت‌های خصوصی، جریمه‌های پی‌درپی، واکسن دام و یارانه‌های این صنف ازجمله خواسته‌ها و مطالبات دامداران بودند.

این دامداران در اعتراض به مشکلات عنوان‌شده مقدار زیادی شیر را در مقابل ساختمان دامپزشکی و استانداری به روی زمین و جدول ریختند و خواستار پاسخگویی مسئولان بودند.

eteraz-damdaran-yasouj-1

به گزارش ایسنا، بهارسیرت، رئیس اتحادیه دامداران شهرستان بویراحمد در تجمع اعتراضی دامداران گفت: مهمترین مشکلات صنف دامداران حمایت نکردن مسئولان ذیربط از این صنعت و به تعطیلی کشیدن بیشتر این صنف در چند سال اخیر است.

وی نبود سرمایه در گردش و ممیزی کردن صنعت شیر و قیمت پایین آن در بازار را ازجمله مشکلات به تعطیلی کشیدن 90 درصد صنعت دامداری در استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان و بیان کرد: به دلیل برخورد دو پهلوی مسئولان و نبود زیرساخت‌های مهم مربوطه درزمینهٔ فروش شیر این صنعت در استان کهگیلویه و بویراحمد رو به تعطیلی رفته است.

رئیس اتحادیه دامداران شهرستان بویراحمد تعطیلی 90 درصد از کارگاه‌های تولیدی استان و بیکار شدن بیش از 150 نفر را ازجمله بی‌توجهی مسئولان ذیربط در این زمینه عنوان و خاطرنشان کرد: متأسفانه قانون در این استان به‌گونه‌ای دیگری سوق پیدا کرده و هیچ‌گونه کمک و توجهی به این صنعت نمی‌شود و تمامی داشته‌های بخش خصوصی در این زمینه نیز بر باد رفته است.

بهار سیرت وجود شرکت ممیزی (ماهور) را یکی دیگر از مشکلات درزمینهٔ جریمه‌های پی‌درپی برای دامداران دانست و تصریح کرد: مسئولان امر بگویند چه‌کاری برای توسعه و ترویج این صنعت کرده‌اند و چرا تنها به سخن گفتن‌های بیهوده می‌پردازند.

وی ادامه داد: بر اساس مصوبه واکسینه کردن دام بر عهده دامپزشکی و دامپرور بوده و تولیدکننده شیر در این زمینه هیچ‌کاره است اما مسئولان آن را بر عهده تولیدکننده انداخته‌اند و برای آن جریمه صادر می‌کنند.

رئیس اتحادیه دامداران شهرستان بویراحمد با تأکید بر این موضوع که شرکت‌های خصوصی از این کاغذبازی‌ها بریده‌اند و بیشتر ماحصل خود را صرف جریمه‌های پی‌درپی می‌کنند، عنوان کرد: اگر وضع به همین منوال پیش برود همین 10 درصد باقی‌مانده صنعت شیر استان نیز به تعطیلی خواهند شد.

رجائی فر، رئیس دامپزشکی شهرستان بویراحمد در جمع اعتراض‌کنندگان گفت: بر اساس قانون باید برخی از ممیزی‌ها انجام گیرد و این موضوع یک مصوبه قانونی دارد.

وی با بیان اینکه قیمت شیر به این سازمان ربطی ندارد، افزود: در بحث جریمه‌های که برای این صنف در نظر گرفته‌شده قانون را اجرا کرده‌ایم و هیچ کدورتی با شخص و گروهی نداریم.

رجائی فر با اشاره به شرکت ماهور بیان کرد: این شرکت یک شرکت ممیزی بوده و کارش خودش را برای بهداشت محیط انجام می‌دهد.

رئیس دامپزشکی شهرستان بویراحمد در خصوص واکسینه کردن دام‌ها تصریح کرد: واکسینه کردن دام‌ها در گذشته رایگان بوده اما به دلیل تورم و وجود مشکلات عدیده مالی امروز باید برای آن وجهی واریز کرد که مصوبه دولت است.

رجائی اضافه کرد: درست است که کمبود زیرساخت‌ها در استان احساس می‌شود اما تا جایی که می‌توانیم به این صنف کمک خواهیم کرد.

همچنین محمدجعفر طالبیان، معاون بهبود امور دام و تولیدات دامی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه به خبرنگار ایسنا گفت: مطالبات دامداران در رابطه با دامپزشکی به‌حق است و ما نیز همیشه از طریق دامپزشکی استان دنبال و پیگیر هستیم.

وی افزود: دامپزشکی می‌گوید باید واحدهای عرضه لبنیات سنتی در استان تعطیل شوند و این در حالی است که صنایع وابسته به فرآورده‌ای لبنی استان آن‌طور که بایدوشاید فعال نیستند.

طالبیان بیان کرد: پیشنهاد می‌شود واحدهای عرضه و فروش لبنیات سنتی دامداران استان با نظارت دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل دامپزشکی استان فعال باشند تا دامداران بیشتر از این متضرر نشوند.

معاون بهبود امور دام و تولیدات دامی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه زیرساخت‌های صنعت شیر در استان وجود ندارد، خاطرنشان کرد: در برخی استان‌های هم‌جوار در کنار فعال بودن صنعت شیر، لبنیات به‌صورت سنتی نیز عرضه می‌شود که ارزش غذایی لبنیات سنتی بالاتر است اما دامپزشکی می‌خواهد نکات بهداشتی را رعایت کنند و اقدام به جریمه این واحدها می‌کند.

طالبیان در خصوص یکی دیگر از درخواست‌های دامداران مبنی بخشودگی تسهیلات بانکی خود تصریح کرد: این مسئله در حال پیگیری است که در سطح ملی باید تصمیم‌گیری شود.

وی اضافه کرد: دامداران و صنعت شیر استان باید حمایت و تقویت شوند چراکه کشش بازار کم و قیمت در استان پایین‌تر از نرخ مصوب دولت است که باید به دامداران تسهیلات با سود کم برای حمایت بیشتر و خرید دام پرداخت شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • زیلایی ومارگون ولوداب گفت:

    استان محروم، اصناف ودولت ومردم بایدتعامل داشته باشند،دولت مرکزی اصلابه استان ماتوجه ندارد،مسولان تهران اصلابه لرهاعنایتی ندارندبیشترین شهیدوایثارگرمتعلق به استان ماست،زحمت کش ترین افرادکشورلرهاهستند،امامتاسفانه حکومت مرکزی بالرهامیانه خوبی ندارد

پربازديد