تاریخ درج خبر : 1395/06/20
کد خبر : ۵۵۳۱۸۵
+ تغییر اندازه نوشته -
سایت استان کهگیلویه و بویراحمد گزارش می‌دهد:

اعتراض دامداران یاسوجی مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد با ریختن شیر روی زمین

جمعی از دامداران یاسوجی نسبت به مشکلات صنفی خود در مقابل سازمان دامپزشکی شهرستان بویراحمد و استانداری کهگیلویه و بویراحمد امروز، شنبه، بیستم شهریورماه تجمعی اعتراض‌آمیز برگزار کردند.

eteraz-damdaran-yasouj-2

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد، عدم‌حمایت از تولید داخلی، نبود زیرساخت‌های مهم، توجه نکردن به تولید و فروش شیر، قیمت کم شیر و خرید آن از سوی شرکت‌های خصوصی، جریمه‌های پی‌درپی، واکسن دام و یارانه‌های این صنف ازجمله خواسته‌ها و مطالبات دامداران بودند.

این دامداران در اعتراض به مشکلات عنوان‌شده مقدار زیادی شیر را در مقابل ساختمان دامپزشکی و استانداری به روی زمین و جدول ریختند و خواستار پاسخگویی مسئولان بودند.

eteraz-damdaran-yasouj-1

به گزارش ایسنا، بهارسیرت، رئیس اتحادیه دامداران شهرستان بویراحمد در تجمع اعتراضی دامداران گفت: مهمترین مشکلات صنف دامداران حمایت نکردن مسئولان ذیربط از این صنعت و به تعطیلی کشیدن بیشتر این صنف در چند سال اخیر است.

وی نبود سرمایه در گردش و ممیزی کردن صنعت شیر و قیمت پایین آن در بازار را ازجمله مشکلات به تعطیلی کشیدن 90 درصد صنعت دامداری در استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان و بیان کرد: به دلیل برخورد دو پهلوی مسئولان و نبود زیرساخت‌های مهم مربوطه درزمینهٔ فروش شیر این صنعت در استان کهگیلویه و بویراحمد رو به تعطیلی رفته است.

رئیس اتحادیه دامداران شهرستان بویراحمد تعطیلی 90 درصد از کارگاه‌های تولیدی استان و بیکار شدن بیش از 150 نفر را ازجمله بی‌توجهی مسئولان ذیربط در این زمینه عنوان و خاطرنشان کرد: متأسفانه قانون در این استان به‌گونه‌ای دیگری سوق پیدا کرده و هیچ‌گونه کمک و توجهی به این صنعت نمی‌شود و تمامی داشته‌های بخش خصوصی در این زمینه نیز بر باد رفته است.

بهار سیرت وجود شرکت ممیزی (ماهور) را یکی دیگر از مشکلات درزمینهٔ جریمه‌های پی‌درپی برای دامداران دانست و تصریح کرد: مسئولان امر بگویند چه‌کاری برای توسعه و ترویج این صنعت کرده‌اند و چرا تنها به سخن گفتن‌های بیهوده می‌پردازند.

وی ادامه داد: بر اساس مصوبه واکسینه کردن دام بر عهده دامپزشکی و دامپرور بوده و تولیدکننده شیر در این زمینه هیچ‌کاره است اما مسئولان آن را بر عهده تولیدکننده انداخته‌اند و برای آن جریمه صادر می‌کنند.

رئیس اتحادیه دامداران شهرستان بویراحمد با تأکید بر این موضوع که شرکت‌های خصوصی از این کاغذبازی‌ها بریده‌اند و بیشتر ماحصل خود را صرف جریمه‌های پی‌درپی می‌کنند، عنوان کرد: اگر وضع به همین منوال پیش برود همین 10 درصد باقی‌مانده صنعت شیر استان نیز به تعطیلی خواهند شد.

رجائی فر، رئیس دامپزشکی شهرستان بویراحمد در جمع اعتراض‌کنندگان گفت: بر اساس قانون باید برخی از ممیزی‌ها انجام گیرد و این موضوع یک مصوبه قانونی دارد.

وی با بیان اینکه قیمت شیر به این سازمان ربطی ندارد، افزود: در بحث جریمه‌های که برای این صنف در نظر گرفته‌شده قانون را اجرا کرده‌ایم و هیچ کدورتی با شخص و گروهی نداریم.

رجائی فر با اشاره به شرکت ماهور بیان کرد: این شرکت یک شرکت ممیزی بوده و کارش خودش را برای بهداشت محیط انجام می‌دهد.

رئیس دامپزشکی شهرستان بویراحمد در خصوص واکسینه کردن دام‌ها تصریح کرد: واکسینه کردن دام‌ها در گذشته رایگان بوده اما به دلیل تورم و وجود مشکلات عدیده مالی امروز باید برای آن وجهی واریز کرد که مصوبه دولت است.

رجائی اضافه کرد: درست است که کمبود زیرساخت‌ها در استان احساس می‌شود اما تا جایی که می‌توانیم به این صنف کمک خواهیم کرد.

همچنین محمدجعفر طالبیان، معاون بهبود امور دام و تولیدات دامی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه به خبرنگار ایسنا گفت: مطالبات دامداران در رابطه با دامپزشکی به‌حق است و ما نیز همیشه از طریق دامپزشکی استان دنبال و پیگیر هستیم.

وی افزود: دامپزشکی می‌گوید باید واحدهای عرضه لبنیات سنتی در استان تعطیل شوند و این در حالی است که صنایع وابسته به فرآورده‌ای لبنی استان آن‌طور که بایدوشاید فعال نیستند.

طالبیان بیان کرد: پیشنهاد می‌شود واحدهای عرضه و فروش لبنیات سنتی دامداران استان با نظارت دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل دامپزشکی استان فعال باشند تا دامداران بیشتر از این متضرر نشوند.

معاون بهبود امور دام و تولیدات دامی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه زیرساخت‌های صنعت شیر در استان وجود ندارد، خاطرنشان کرد: در برخی استان‌های هم‌جوار در کنار فعال بودن صنعت شیر، لبنیات به‌صورت سنتی نیز عرضه می‌شود که ارزش غذایی لبنیات سنتی بالاتر است اما دامپزشکی می‌خواهد نکات بهداشتی را رعایت کنند و اقدام به جریمه این واحدها می‌کند.

طالبیان در خصوص یکی دیگر از درخواست‌های دامداران مبنی بخشودگی تسهیلات بانکی خود تصریح کرد: این مسئله در حال پیگیری است که در سطح ملی باید تصمیم‌گیری شود.

وی اضافه کرد: دامداران و صنعت شیر استان باید حمایت و تقویت شوند چراکه کشش بازار کم و قیمت در استان پایین‌تر از نرخ مصوب دولت است که باید به دامداران تسهیلات با سود کم برای حمایت بیشتر و خرید دام پرداخت شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • زیلایی ومارگون ولوداب گفت:

    استان محروم، اصناف ودولت ومردم بایدتعامل داشته باشند،دولت مرکزی اصلابه استان ماتوجه ندارد،مسولان تهران اصلابه لرهاعنایتی ندارندبیشترین شهیدوایثارگرمتعلق به استان ماست،زحمت کش ترین افرادکشورلرهاهستند،امامتاسفانه حکومت مرکزی بالرهامیانه خوبی ندارد

200x208
پربازديد
200x208