تاریخ درج خبر : 1395/06/20
کد خبر : ۵۵۳۳۰۱
+ تغییر اندازه نوشته -
مدیرکل میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد خب داد:

ثبت ملی 4 اثر تاریخی کهگیلویه و بویراحمد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد از ثبت ۴ اثر تاریخی این استان در فهرست آثار ملی خبر داد.

dishmouk-damchenar

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد، محمود باقری صبح امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تاکنون 208 محوطه تاریخی، 10 پل، 19 گورستان و دو اثر طبیعی استان ثبت ملی شده اظهار داشت: آثار تاریخی قلعه دیشموک، کوشک کی ابول و گلزار شهید طیب در شهرستان کهگیلویه و قلعه عزیزی در شهرستان بویراحمد نیز هم‌اکنون با تلاش کارشناسان حوزه میراث فرهنگی به ثبت ملی رسیده است.

وی افزود: صنایع‌دستی مانند جاجیم‌بافی، گلیم‌بافی، بازی‌های محلی مانند گرنابازی، نان محلی و آیین‌ها و سنت‌های محلی از مهم‌ترین میراث معنوی استان کهگیلویه و بویراحمد است که تاکنون در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد آیین استقبال از ماه محرم در روستای امامزاده علی (ع) چرام، مراسم نذری روستای دشت‌رز بویراحمد، دمام زنی حسینیه حضرت قاسم (ع) گچساران، مویه‌خوانی و آیین شام غریبانه کهگیلویه، آیین تعزیه‌خوانی سنتی لنده و آیین تعزیه‌خوانی سنتی سوق را از دیگر آثار معنوی ثبت‌شده در این استان عنوان کرد.

باقری همچنین به ثبت ملی 22 بقعه متبرکه در این استان اشاره داشت و بیان کرد: امامزاده علی (ع) چرام، امامزاده معصوم (ع) دهدشت، امامزاده ابراهیم (ع)، امامزاده بی‌بی‌شهربانو (س)، امامزاده بابا احمد (ع)، امامزاده عبدالله بی‎منجگان (ع) و امامزاده پیرپلنگ (ع) در دیشموک از اماکن متبرکه ثبت‌شده در فهرست ملی هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه 726 اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی این استان در فهرست آثار ملی ثبت شده است عنوان کرد: 20 اثر ملی دیگر نیز در دست اقدام برای انجام ثبت ملی است.

باقری تصریح کرد: ثبت ملی برای گرفتن اعتبار جهت ترمیم و مرمت و تعیین حریم پیشگیری از تعرض سودجویان ازجمله برنامه‌های میراث فرهنگی برای صیانت از بناهای تاریخی است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد