تاریخ درج خبر : 1395/06/22
کد خبر : ۵۵۳۳۲۵
+ تغییر اندازه نوشته -
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی استان کهگیلویه وبویراحمد:

نباید از افرادی که خودکشی می کنند قهرمان بسازیم

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی استان کهگیلویه وبویراحمد می گوید:اینکه در سال 83 بیشترین آمار خودکشی در شهرستان دنا بوده و اکنون کمترین آمار را دارد دلیل بر این نیست که ما برنامه خوبی در این بخش  داشته ایم بلکه به دلیل این است که  مهاجران  وحاشیه نشینان دنا به بویراحمد آمده اند.

siavashpoor

به گزارش سایت استان کهگیلویه وبویراحمد سعید سیاوش پور   در نشست خبری با موضوع سلامت روان و پیشگیری از خودکشی  افزود: گاهی افراد به بن بست می رسند و در این مواقع می توانند قبل از هر اقدامی به شماره های 123 تماس بگیرند و با صحبت و مشاوره نسبت به هر تصمیمی که می خواهند بگیرند آرامتر می شوند.

وی تاکید می کند: احتمال خودکشی در خانواده هایی که یکی از افراد آن قبلا دست به خودکشی زده بیشتر است و کادر اورژانس 123 برای پیشگیری از اقدام به خودکشی در این خانواده ها نیز آموزش دیده اند.ضمن آنکه در اورژانس 123 سال گذشته 45 نفر افکار خودکشی داشتند که با دریافت مشاوره صددرصد منصرف شدند.

وی یادآور می شود: در گذشته بیشتر بی سوادان اقدام به خودکشی می کردند اما اکنون  خودکشی در میان تحصیلکردگان و  دانشجویان در حال رشد است.

به گفته سیاوشپور خودکشی درمیان مشاغل آزاد و بیکاران بیشتر از کارمندان است تاجایی که در میان کارمندان نزدیک به صفر است. و در شهرها 59 درصد و در روستاها 41 درصد است.

وی تاکید کرد :در سال 83 بیشتر خودکشی به صورت خودسوزی بود اما الان در میان آقایان طناب دار و اسلحه گرم و در میان خانم ها دارو و سموم بیشترین عامل است.

وی می گوید :خودکشی یک پدیده چند عاملی است که هر بخش را حل کنیم عامل دیگری از در وارد می شود

وی اضافه می کند: آمار خودکشی های 14 تا 25 سال در حال رشد است و در افراد بالای 50 سال تقریبا به صفر رسیده است.که این نشان می دهد خودکشی یک پدیده هیجانی است.ضمن آنکه اقدام به خودکشی در میان خانم ها بیشتر از آقایان است اما مردان موفقتر هستند.

به گفته معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی باورهای غلطی در جامعه وجود دارد که باید اصلاح شود. به عنوان مثال مردم بر این باورند فردی که ادعا می کند می خواهد خودش را بکشد نمی کشد و یا فردی که خودکشی ناکام داشته دوباره اقدام به خودکشی نمی کند.

وی یادآور می شود : اینکه گفته می شود افرادی که خودکشی می کنند شجاعند و یا افراد ترسو خودکشی نمی کنند نیز باور غلطی است چرا که معمولا آدم هایی که شجاعت زنده ماندن و برخورد با مسایل را ندارند اقدام به خودکشی می کنند که به نظر آسان ترین و در دسترس ترین راه است.

سیاوش پور روابط بین فردی یکی از مهمترین دلایل خودکشی دانست و افزود:کسانی که خودکشی می کنند بارها و بارها این موضوع را در خانواده های خود اعلام کرده اند اما چون روابط بین فردی در برخی خانواده ها ضعیف است این موضوع جدی گرفته نمی شود.

وی یادآور شد: شورای اجتماعی کشور متشکل از سران سه قوه و دستگاه های مختلف رسما وزارت بهداشت را متولی خودکشی می دانند اما بهزیستی رسالت خود را در این زمینه فراموش نکرده و به عنوان سازمان همکار فعالیت دارد و حتی از طریق مراکز علوم پزشکی در مراکز درمانی اقدام به مشاوره با افرادی که خودکشی های ناموفق داشته می کنیم.

وی با اشاره به آداب و رسوم اشتباه فرهنگی و اجتماعی  می افزاید: در گذشته خانواده ها از اینکه فرزندانشان خودکشی کنند شرم داشتند و بزرگان نیز به مراسم های ختم  این افراد نمی رفتند اما اکنون مراسم هایی گرفته می شود که خود به نوعی ترغیب کننده است در حالی که خانواده ها برای کم کردن بار عذاب وجدان خود چنین مراسماتی برگزار می کنند.

سیاوش پور گفت: نباید از افرادی که خودکشی می کنند قهرمان بسازیم چرا که این افراد نتوانسته اند با مشکلات زندگی بجنگند و اقدام به خودکشی کرده اند.و برای این کار نیاز به اقدامات فرهنگی  داریم و باید از ظرفیت روحانیون و بزرگان در مراسم ها و مساجد  برای تبیین و تشریح ابعاد شرعی و اجتماعی این مساله استفاده کنیم.

 

 

 

 

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ط .د گفت:

    من چند بار خواستم خودکشی کنم و علتش اذیت و آزار خواهر حسود و برادرای جاهلم هست..

پربازديد