تاریخ درج خبر : 1395/06/22
کد خبر : ۵۵۳۴۵۴
+ تغییر اندازه نوشته -

لگجی، میوه‌ای ناشناخته اما پرخاصیت در کهگیلویه و بویراحمد (تصاویر)

شاید تنها تعداد کمی از مردمان کهگیلویه و بویراحمد با فواید این گیاه بوته‌ای تا حدودی آشنایی داشته باشند و حتماً آن را در کنار منازل، حاشیه‌ها و بیابان‌های اطراف شهرشان دیده‌اند، که باید گفت این گیاه خواص دارویی و طبی کم‌نظیری دارد.

lagaji-mive-kb-6

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از آفتاب جنوب، «لگجی» نام گیاهی بوته‌ای است که در مناطق گرمسیری کهگیلویه و بویراحمد به‌وفور یافت می‌شود که باید گفت این گیاه خواص دارویی و طبی کم‌نظیری است و در طب قدیم یونانی و عرب مورداستفاده قرار می‌گرفته است. پوست این گیاه آرام‌کننده، معرق و ملین است و در رفع سرفه و تسکین حملات آسم مؤثر است.

گفته می‌شود این گیاه دارای خواص دارویی و درمانی فراوانی است که ازجمله خواص دارویی این گیاه می‌توان به بالا بردن مقاومت بدن در برابر سرماخوردگی، خاصیت ضد نفخ، تحریک و تقویت کبد و ضدعفونی کردن کلیه و بواسیر و رماتیسم و شستشوی روده اشاره کرد.

این میوه پرخاصیت در مناطق مختلف کهگیلویه و بویراحمد همچون حاشیه و بیابان‌های اطراف شهرها از اواخر تیرماه به بار می‌نشیند و باردهی آن تا اوایل مهرماه ادامه دارد.

شاید تنها تعداد کمی از مردمان این استان با این میوه آشنایی چندانی داشته باشند و با جمع‌آوری این هندوانه‌های کوهی از آن برای تهیه ترشی و انواع چاشنی‌های غذایی استفاده می‌کنند و به‌ندرت از میوه رسیده آن به‌صورت تازه مصرف می‌کنند.

این گیاه در نقاط دیگر کشور همچون استان ایلام، فارس، کرمانشاه، خوزستان و بوشهر نیز رشد می‌کند و با اسامی متعدد همچون کَبَر، لیجین، خاروک یا علف مار نیز شناخته می‌شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد