تاریخ درج خبر : 1395/06/23
کد خبر : ۵۵۳۶۲۷
+ تغییر اندازه نوشته -

بوسه رهبری بر پیشانی سردار گمنام کهگیلویه و بویراحمدی/ سرداری که قیمت نفت با موشک‌هایش در نوسان بود

با نزدیک شدن به کنگره هزار و 800 شهید استان کهگیلویه و بویراحمد جا دارد که یاد و خاطره پاسدار رشید اسلام مهدی درخشان را زنده کنیم فرمانده‌ای که برای همیشه در خاطره‌ها جاودان و جاویدان خواهد ماند.

13950623000690_photol

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از ستاد کنگره شهدای استان کهگیلویه و بویراحمد رزمندگان و سرداران رشید این استان، یکی از سرداران بزرگ کهگیلویه و بویراحمد که پایه‌گذار یگان موشکی نیروی دریای سپاه بود چنان بلایی سر دشمن آورده بود که با شلیک موشک‌هایش قیمت نفت در جهان و در منطقه با این شلیک‌ها در نوسان بود.

سردار رشید اسلام، مهدی (زریر) درخشان در سال 1335 در روستای تل­‌مویزی شهرستان باشت متولد شد.

مهدی در خانواده مذهبی، متدین و ارادتمند به ائمه اطهار (ع) به‌ویژه سید و سالار شهیدان، مشق زمزمه عشق می­‌کرد و از همان دوران کودکی نشان داد که با دیگر همسالانش متفاوت است.

تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در شهرستان باشت، دوران دبیرستان را در شهرستان گچساران و همچنین دبیرستان قوام شیراز پشت سر گذاشت و در سال 1352 موفق به اخذ دیپلم ریاضی و فیزیک شد.

سال 1353 در رشته فیزیک دانشگاه کاشان پذیرفته شد و ورود وی به دانشگاه همزمان شد با شروع و اوج جریان انقلاب به‌گونه‌ای که یکی از فعال‌ترین دانشجویان دانشگاه کاشان بود.

وی قبل از انقلاب در کوه­‌های کرکس کاشان علیه رژیم شاهنشاهی و در جواب سلطنت‌طلبان به‌تنهایی شبانه اقدام به نوشتن شعارهای اسلامی می­‌کرد که در راه برگشت متوجه شد تحت تعیقب دژخیمان شاهنشاهی قرار گرفته و برای فرار از دست آن‌ها از دانشگاه کاشان تا نجف‌آباد اصفهان را با پای پیاده طی کرد.

* سردار درخشان در کنار مقام معظم رهبری

سردار درخشان قبل از انقلاب با یک دستگاه ماشین تایپ که در یکی از ادارات به دستش رسیده بود، سخنرانی­‌های حضرت امام را می‌نوشت و به‌عنوان اعلامیه نه‌فقط در سطح شهرستان‌های استان، بلکه جنوب کشور توزیع و در سازمان‌دهی راهپیمایی و تظاهرات دانشجویان و مردم (باشت و گچساران) و همچنین تهیه و جمع‌آوری اسلحه و مهمات جهت مبارزه مسلحانه علیه رژیم شاهنشاهی نقش مهمی داشت.

تا اینکه به خاطر نقش محوری و کلیدی خود در جریان انقلاب و همکاری با گروه منصورون دوباره تحت تعقیب ساواک (1356) قرار گرفت و نهایتاً همین امر موجب شد تا لیسانس فیزیکش ناتمام بماند.

با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و شروع جنگ تحمیلی با توجه به سوابق درخشانی که در کارنامه مبارزاتی خود با رژیم مستبد شاهنشاهی داشت، نامش را در مدرسه عشق نوشت؛ مهدی زمانی عضو مدرسه عشق شد که خود تدریس عشق می­‌کرد.

* سرداری که ماندن در جبهه را به حضور در تشییع برادر شهیدش ترجیح داد

این فرزند روح‌الله و سردار بزرگ و خستگی­‌ناپذیر دفاع مقدس از روزی که گام در جبهه‌های حق علیه باطل گذاشت همیشه یکی از پیش‌قراولان و مهم‌ترین فرماند­هان هشت سال دفاع مقدس بود تا اینکه در سال­‌های 62- 1361 مأمور به کشور لبنان شد.

در سال 1364 به سرپرستی یک تیم به مدت چند ماه به خارج از کشور اعزام و در خصوص فنون شلیک موشک‌های دریایی ساحل به دریا آموزش دیدند به‌گونه‌ای که در زمان حضورش در جبهه‌ها رمق و جان تازه‌ای به رزمندگان اسلام داده و همچنین مایه دلگرمی و پشتوانه مؤثر موشکی اکثر عملیات‌ها شد.

13950623000688_photol

در زمان حضورش در دوران دفاع مقدس همیشه تلاش داشت در عملیات‌ها شرکت کند و اگر به دلیل حضور در منطقه‌ای دیگر موفق به شرکت در عملیاتی نمی‌کشد غم تمام چهره نورانی‌اش را فرامی‌گرفت و تا چند روز حال خوشی نداشت.

به‌گونه‌ای که حتی در مراسم تشیع و تدفین برادر شهیدش، جبهه‌های حق علیه باطل را ترک نکرد و برای زنده ماندن یاد و نام برادر در خانواده، اسم فرزند خود را عبدالحسین گذاشت.

این سردار بزرگ جنگ هشت‌ساله با تلاش شبانه‌روزی و بی­‌وقفه­ خود در عملیات‌های افتخارآفرین و غرورآمیز جبهه­‌های جنوب و جنوب غرب کشور مانند بیت‌المقدس به‌عنوان مسئول اطلاعات تک‌آفندی فریبنده در منطقه فکه به مدت 10 شبانه‌روز آن‌هم ابوالفضل‌وار با دو دست زخمی و شکسته، عملیات فتح‌المبین، عملیات حلبچه حضور داشت که در همین عملیات شیمیایی و مجروح شد.

* سرداری که جایزه‌اش بوسه رهبری بر پیشانی‌اش بود

ایفای نقش کلیدی در جلوگیری از سقوط خوزستان و حملات مؤثر موشکی نیروی دریایی سپاه در برابر دشمن و ناوشکن‌­های آمریکا در حوزه خلیج همیشه ­فارس یا بهتر می­‌توان گفت نقش او در پشتیبانی موشکی کل نیروهای مسلح (سپاه و ارتش) و بیشتر عملیات‌­ها انکارناپذیر است به‌گونه‌ای بود که در محضر مبارک مقام معظم رهبری (به‌عنوان رئیس‌جمهور وقت) آن‌چنان در شلیک موشک به سمت هدف موردنظر با اعتمادبه‌نفس از خود مهارت نشان می‌داد که رهبری به خاطر ارج نهادن به این کار بی‌سابقه، بزرگ و ارزشمندش بوسه بر پیشانی وی زد.

13950623000686_photol

البته به روایت همرزمان وی ظاهراً در یکی از عملیات‌ها و در حین پرتاب موشک، اخلالی در یکی از سیستم‌­های موشکی ایجاد شد که با توجه به مهارت بالای خود، مشکلش را با یک سکه رفع و موشک با موفقیت شلیک شد.

شلیک موشک‌ها توسط پایه‌گذار یگان‌های موشک دریایی دوران دفاع مقدس، یکی پس از دیگری آنچنان لرزه بر اندام دشمن انداخته بود که علاوه بر انعکاس منطقه‌ای و جهانی بر کاهش و افزایش قیمت نفت نه‌فقط در منطقه خاورمیانه بلکه جهان هم تأثیر گذاشته بود.

* کتاب ارزشمندی از شهید درخشان که ناتمام ماند

از دیگر اقدامات مهم سردار مهدی درخشان می‌توان به این نکته اشاره کرد که نخستین فرمانده نیروی دریایی کشور بود که موفق به انجام عملیات انتقال تجهیزات سنگین زرهی در عملیات‌های دریایی شد و این مهم با انتقال تعدادی تانک به‌وسیله شناورهای غنیمتی از عراق به جزیره قمر به انجام رسید.

افزون بر این، وی تألیف کتابی در مورد جنگ و موشک‌های ساحل به دریا را در دست انجام داشت که متأسفانه به خاطر رنج فراوان ناشی از جراحت‌های شیمیایی ناتمام ماند.

* سردار درخشان در کنار مقام معظم رهبری و سرلشکر رضایی

آقا مهدی دارای پشتکار بالا و خستگی‌ناپذیر بود به‌طوری‌که گفته می­‌شود یک‌شب که از بندرعباس به آبادان می‌آمد و می‌بایست بعد از اتمام امور موشکی برای انجام مأموریتی جدید دوباره به بندرعباس برگردد، در مسیر بازگشت از فرط کار و خستگی در حین رانندگی خوابش می­‌برد که همین موضوع منجر به‌تصادف می‌شود.

گفته می‌شود حتی زمانی که مردم محلی برای امداد­رسانی آمدند، وی همچنان از فرط خستگی ناشی از کار در خواب بود.

همچنین در مناطقی که فعالیت می‌کرد همیشه سعی بر رشد و بالندگی افراد بومی آن منطقه داشت به‌طوری‌که در توسعه آن دیار نقش چشمگیری داشته باشند.

مصداق عینی این امر، ماهشهر، بندرعباس، آبادان و… است که تاکنون افرادی از این مناطق به مقامات ارشد نیروی دریایی رسیده‌اند.

* مسؤولیت‌های بزرگ سردار گمنام

سردار مهدی درخشان در طول چندین سال خدمات بی‌ریا و مخلصانه مسؤولیت بنیاد مستضعفان و بسیج سپاه گچساران، فرمانده تیپ طرح لبیک (فاطمهالزهرا)، فرمانده سپاه فیروزآباد فارس، اولین فرمانده تیپ­‌های موشکی 26 سلمان آبادان و 36 آصف هرمزگان نیروی دریایی سپاه پاسداران به‌طور همزمان، فرماندهی ارشد شمال خلیج‌فارس (مناطق یکم، دوم و سوم)، فرماندهی منطقه سوم نیروی دریایی امام حسین سپاه و فرمانده تیپ 49 حیدر کرار را در کارنامه افتخارآمیز خود داشت.

* سرلشکر محسن رضایی: سیستم موشکی سپاه در خلیج‌فارس، مدیون مجاهدت‌های درخشان است

به‌عنوان یکی از فرماندهان مخلص، متواضع، شجاع و جسور سپاه پاسداران در طول 8 سال دفاع مقدس خدمات زیادی انجام داد و همواره زبانزد فرماندهان در سپاه بود به‌گونه‌ای که در وصف رشادت‌هایش سردار سرلشکر محسن رضایی می‌گوید: همه کسانی که از نزدیک او را می­‌شناختند، اذعان دارند که درخشان، پاسداری شجاع، متدین، سخت‌کوش و با تدبیر بود. در عرصه‌های گوناگون خدمت، آزمون‌های سختی را پشت سر گذاشت و کارنامه درخشان او در عرصه دفاع از حریم و میهن اسلامی چه در دوران مبارزات قبل از انقلاب و چه پس از پیروزی، به‌ویژه در دوران دفاع مقدس یادگاری است ماندگار.

قاطعانه می‌گویم سیستم موشکی سپاه در خلیج‌فارس، مدیون مجاهدت‌های درخشان است و بارها فداکاری او در شلیک موشک‌ها، خطرات بزرگی را از جبهه رزمندگان اسلام دور کرد.

* دریادار شمخانی: واژه نق و منیت در ادبیات کارآفرین او جای نداشت.

همچنین دریابان علی شمخانی می­‌گوید: سردار مهدی درخشان، در بی‌­ریایی، بی­‌تکلفی، دانش‌مداری، هر سنگری را که در اختیار می‌گرفت با حلم و بردباری جلوه‌ای از تعهد و خدمت بی‌منت را به نمایش می­‌گذاشت.

 کار از او خسته می‌شد، ناتوانی در خانه او را هرگز نزد، واژه نق و منیت در ادبیات کارآفرین او جای نداشت. زمانی که سنگرداری را در شمال خلیج‌فارس به عهده گرفت، اطمینان را در اعمال صلابت در دل مسئولان جای داد.

برادر عزیزم مهندس درخشان، در ذهن و تصورم، تصویری از شجاعت و سلامت، یکرنگی را آنچنان از خود حک کرده که بر نبودش به جز با ذکر، الا بذکرالله تطمئن القلوب آرامش نمی‌یابد. او سرنوشتی غیر از شهادت برای خویش متصور نبود و این خواست همه مردان آماده اجرای فرامین الهی در هر وضعیت است.

آقا مهدی همزمان با حضور در جبهه­‌های جنگ حق علیه باطل از ادامه تحصیل خود غافل نشد و اگر تحصیلاتش را در رشته فیزیک دانشگاه کاشان به دلیل فعالیت‌های انقلابی­‌اش به پایان نرساند اما کارشناسی خود را سال 1372 در رشته مهندسی عمران دانشگاه شهید چمران اهواز با موفقیت به اتمام رساند.

وی در حدود سال 1374 به درخواست خود به‌عنوان نیروی آماده‌باش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد و با توجه به علاقه‌ای که به کشاورزی داشت مشغول به باغبانی، کشاورزی و آبادانی زمین‌های زراعی موطن خود شد.

مهدی که سال‌های سال با جراحات­ دوران دفاع مقدس دست‌وپنجه نرم می‌کرد، درنهایت دیری نپایید بر اثر مجروحیتی که از بمب‌های شیمیایی دشمن بعثی به یادگار داشت، حدود شش ماه در بیمارستان شرکت نفت گچساران بستری شد تا اینکه کمیسیون پزشکی بیمارستان بقیه‌الله سپاه دو روز قبل از شهادت این سردار سرافراز اسلام، بر جانبازی او صحه گذاشت و وی را به‌عنوان جانباز شیمیایی (70 درصد سپاه – 25 درصد بنیاد شهید) از کار افتادگی کامل به رسمیت شناخت.

و اما سخنی با مسئولان…

سرانجام سردار سرتیپ پاسدار مهدی درخشان پایه‌گذار یگان‌های موشکی دریایی جنگ هشت‌ساله بر اثر جراحت­‌های دروان دفاع مقدس به‌ویژه مجروحیت شیمیایی، در اوایل فروردین‌ماه سال 1389 بعد از چندین ماه بستری به خیل همرزمان شهید خود پیوست و در کنار برادر شهیدش در زادگاه خود به خاک سپرده شد.

به‌هرحال با عنایت به آنچه گفته شد، یک سؤال اساسی در ذهن مردم استان کهگیلویه و بویراحمد مظلوم و محروم اما همیشه درصحنه باقی مانده است که چرا سردار مهدی درخشان بااین‌همه سوابق انقلابی و نظامی درخشان به‌ویژه مدیریت تحول و انقلاب موشکی در عملیات‌ها و به‌عنوان یکی از سرداران بزرگ کشور عزیزمان در جنگ تحمیلی که هیچ‌یک از فرماندهان جنگ هشت‌ساله نقش مؤثر و کلیدی وی را کتمان نمی­‌کنند؛ اما بااین‌حال پس از گذشت چند سال از مرگ جانسوز و بسیار مظلومانه‌اش وی را هنوز هم شهید قلمداد نمی­‌کنند.

مگر غیرازاین است که سردار درخشان چه قبل و چه بعد از انقلاب، امتحان خود را خیلی خوب پس داد به‌گونه‌ای که اهل هر منطقه‌ای دیگر از کشور عزیزمان بود، به پاس دلاوری‌ها و رشادت‌های ارزشمند و کم‌نظیرش در انقلاب و جنگ تحمیلی که بارها و بارها معادلات نظامی دشمن را به‌واسطه پشتیبانی، تدبیر و مهارتش در شلیک موشک‌ها بر هم زد، حداقل اتوبان، بزرگراه، خیابان یا هر چیز دیگری را به اسمش نامگذاری می‌کردند ولی دریغ از اینکه حتی کوچه­‌ای در این مرزوبوم به نامش مزین باشد.

پس سردار جانباز مهدی درخشان به‌عنوان یکی از سرداران گمنام اما همیشه سرافراز تاریخ ایران فقط متعلق به خانواده نیست بلکه متعلق به همه مردم استان و کشور عزیزمان است و به همین خاطر رسانه­‌های ملی و استانی می‌بایست به‌عنوان صدای مردم این موضوع بسیار مهم و خطیر را چون یک مطالبه و خواست عمومی؛ به گوش مسئولان استانی، کشوری و لشکری علی‌الخصوص بنیاد شهید کشور برسانند.

اگرچه حقیقت غیرقابل‌انکار این است که آقا مهدی با خدا معامله کرد، اما دفاع از حیثیت و خون یک شهید تکلیفی است برگردن همه همرزمان وی؛ پس آقا محسن، دریابان علی شمخانی و سردار فدوی عزیز، همان‌گونه که در هشت سال دفاع مقدس از جان، مال، ناموس و تمامیت ارضی کشور عزیزمان در مقابل دشمن بعثی تا بن دندان مسلح آن‌هم با دست‌خالی جانانه دفاع کردید؛ از حق همرزم جانبازتان آقا مهدی مظلوم هم جانانه دفاع کنید.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ناشناس گفت:

    باسلام ما همیشه مردمی مرده پرست هستیم ای کاش تا ایشان زنده بود با ایشان مصاحبه ای صورت می گرفت شاید چیزی برای گفتن داشت و……

پربازديد