تاریخ درج خبر : 1395/06/24
کد خبر : ۵۵۳۷۴۷
+ تغییر اندازه نوشته -

هدایتخواه: اعتدال در سیاست امروز عدول است و عین انحراف/ انقلابی بودن عین اعتدال است

ستار هدایت خواه نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و فعال فرهنگی، یکی از سخنرانان جمع دانشجویان بسیجی استان در دوره‌ی خط امام کهگیلویه و بویراحمد بود که به شیوه‌های زندگی امروزی را موردنقد قرارداد.

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از تابناک، به نقل از پایگاه خبری بسیج، ستار هدایتخواه به سبک زندگی ایرانی اسلامی اشاره کرد و گفت: لازمه ایجاد تمدن اسلامی ترویج سبک زندگی اسلامی است.

وی به بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص سبک زندگی اشاره کرد و گفت: متأسفانه در عرصه اقدام و عمل نسبت به سبک زندگی، هیچ اقدام جدی در کشور صورت نگرفت و این در حالی است که سبک زندگی عرصه عمل است نه نظریه‌پردازی.

مسئول قرارگاه فرهنگی خاتم‌الاوصیا (عج) در استان افزود: رهبر معظم انقلاب اشاره کردند که همه در ایجاد تمدن اسلامی و تحقق آن مسئولیت دارند و ما حداقل در حوزه زندگی شخصی این سبک زندگی را شروع کنیم.

وی سبک زندگی ما در خیلی از عرصه‌ها را غربی دانست و گفت: ما برای رسیدن به سبک زندگی اسلامی باید از سبک زندگی غربی عبور کنیم.

هدایتخواه افزود: اگر قرار است در عرصه مبارزه با استکبار ه و مبارزه با مظاهر شیطانی غرب نقشی ایفا کنیم، باید به این موضوع توجه کنیم و مصادیق و نمونه و جلوه‌های سبک زندگی غربی را نفی کنیم و سبک زندگی اسلامی را جایگزین نماییم.

وی در ادامه به بیان شش ویژگی مهم سبک زندگی اسلامی پرداخت و گفت: توحید محوری که روح عمل انسان مسلمان است، مهم‌ترین ویژگی سبک زندگی اسلامی است و روح زندگی مسلمان را باید توحید محور تعریف کنیم.

وی توحید محوری در زندگی اسلامی را به دو معنا تفسیر کرد و گفت: یک معنای این مفهوم این است که تمام اوامر در زندگی دینی از امر خدا سرچشمه می‌گیرد، مثلاً در پوشش، لباسی که خدا می‌پسندد و در خوراک غذایی که مورد نفی پروردگار نباشد، موردنظر است.

وی افزود: ملحد برای کاره‌اش می‌گوید دوست دارم که این‌جوری غذا می‌خورم و لباس می‌پوشم و رفتار می‌کنم؛ ولی این پاسخ انسان موحد نیست، پاسخ انسان موحد این است که چون خدا این‌گونه می‌پسندد؛ و انسان مومن در همه عرصه‌ها خواست خدا را مدنظر قرار می‌دهد.

هدایتخواه معنای دوم توحیدی بودن سبک زندگی را رسیدن به خدا دانست و گفت: سبک زندگی توحید محور است یعنی در خلال همین کارهای خوردن و خوابیدن و پوشیدن و … است که به قرب الهی می‌رسید.

وی دومین ویژگی سبک زندگی اسلامی را کمال طلبانه بودن آن دانست و گفت: هیچ رفتاری در زندگی دینی، از پست‌ترین کارها تا مقدس‌ترین آن‌ها عبث و بیهوده نیست بلکه تمام عرصه‌های زندگی می‌خواهند ما را به کمال برسانند؛ به‌عنوان‌مثال در رساله‌های عملیه چندین مسئله فقط در خصوص شیوه دستشویی رفتن که به‌ظاهر امری پست است داریم.

هدایتخواه جامعیت سبک زندگی اسلامی را سومین ویژگی سبک زندگی اسلامی دانست و گفت: این جامعیت به چهار معنا موردتوجه قرار می‌گیرد؛ اول به این معنا که هم به نیازهای فردی توجه می‌شود و هم به نیازهای اجتماعی؛ دوم به این معناست که هم به دنیا و نیازهای دنیوی توجه دارد و هم به نیازهای اخروی؛ معنای سوم توجه به نیازهای مادی و معنوی به‌طور همزمان است و معنای چهارم جامعیت سبک زندگی اسلامی توجه به نیازهای غریزی و فطری است و هیچ غریزه‌ای در اسلام تعطیل نمی‌شود بلکه تعدیل می‌گردد.

وی واقع‌بینانه بودن و دارای قابلیت اجرا را چهارمین ویژگی سبک زندگی اسلامی دانست و گفت: چون این سبک زندگی واقع‌بینانه و مبتنی بر نیازهای حقیقی انسان هستند و آرمان‌گرا و دست‌نیافتنی نیستند، قابلیت اجرای آن از سبک زندگی غربی و مشرکانه آسان‌تر است.

هدایتخواه مسئولانه بودن را پنجمین ویژگی سبک زندگی اسلامی دانست و گفت: این مسئولانه بودن به این معناست که در زندگی اسلامی، انسان یله و رها نیست و نسبت به خدا، خود، دیگران و طبیعت مسئولیت دارد و اجازه ندارد حقوق هیچ‌کدام از این‌ها را ضایع کند.

اعتدال گرایانه بودن، ششمین ویژگی است که ستار هدایتخواه به‌عنوان ویژگی‌های سبک زندگی اسلامی مطرح و تصریح کرد: اعتدالی که در سیاست کنونی مطرح است به معنای عدول است و عین انحراف است.

وی به اعتدالی بودن آموزه‌های دینی اشاره کرد و گفت: خود آموزه‌های دینی ما اعتدال گرایانه طراحی شدند و این ما آیین اعتدال است و این آموزه‌ها نیازی به معتدل کردن ما ندارند.

وی کوتاه آمدن از دین را عدول دانست و گفت: انقلابی بودن عین اعتدال است و کسیکه انقلابی نیست عدول گراست نه اعتدال‌گرا.

هدایتخواه در ادامه به موضوع ازدواج در سبک زندگی اسلامی پرداخت و به سؤالات دانشجویان پاسخ گفت.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد