تاریخ درج خبر : 1395/06/26
کد خبر : ۵۵۳۹۱۹
+ تغییر اندازه نوشته -

سودهای کلان بانکی تولیدکنندگان کهگیلویه و بویراحمد را ورشکسته کرد

رئیس اتاق تعاون کهگیلویه و بویراحمد گفت: بانک‌ها با سودهای کلانی که برای بخش تولید در نظر گرفته‌اند نتوانسته‌اند کمکی به تولید کنند و پرداخت این سودهای کلان تولیدکنندگان را با مشکل و ورشکستگی مواجه کرده است.

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از تسنیم، لهراسب باقری در حاشیه نشست ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان کهگیلویه و بویراحمد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برای رونق تولید در کشور و جلوگیری از ورشکستگی واحدهای تولیدی باید موانع موجود بر سر راه تولید را مورد توجه قرار داد و برای رفع آنها تلاش کرد.

وی با بیان اینکه موانع موجود در بسیاری از حوزه‌ها، سبب عدم پیشرفت بخش تولید است، افزود: موانع بانکی و بروکراسی‌های اداری پیچیده و قوانین مربوط به کار از مهم‌ترین مشکلات بخش تولید است.

 رئیس اتاق تعاون کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: 90 درصد منابع واحدهای تولیدی استان به منابع بانک‌ها وابسته است که حداقل 25 تا 30درصد سود دریافت می‌کنند و در عین حال مسئولان انتظار دارند از رکود نیز خارج بشویم در حالی که خروج از رکود نیازمند تقویت بخش تولید است.

باقری بیان کرد: بانک‌ها با سودهای کلانی که برای بخش تولید در نظر گرفته‌اند نتوانسته‌اند کمکی به تولید کنند و با شرایطی سختی که پیش روی تولیدکنندگان قرار دارد، آنها را در پرداخت سود بانک‌ها با مشکل مواجه کرده که این شرایط منجر به ورشکستگی آنها می‌شود.

وی با بیان اینکه بانک‌ها تنها مانع بخش تولید نیستند و موانع دیگری نیز وجود دارد، عنوان کرد: اگر بخواهیم چرخ‌های تولید حرکت کرده و از ورشکستگی واحدهای تولیدی جلوگیری شود باید همه موانع را از پیش روی تولید برداریم که این موانع گستره وسیعی داشته و به بانک‌ها محدود نمی‌شود.

این فعال اقتصادی اظهار کرد: با وجود تدوین و تصویب قانون رفع موانع تولید در دولت تدبیر و امید، اما هنوز 50 درصد مشکلات فعالان اقتصادی در اداره‌های امور مالیاتی، بیمه و تعاون، کار و رفاه اجتماعی نهفته است.

باقری ابراز کرد: در حوزه مالیات، به مودیان به چشم خلافکار نگاه کرده و مشخص نیست با چه قوانین و مقرراتی فرم تشخیص مالیاتی را پر می‌کنند.

نظام مالیاتی در دوران رکود نیز شرایط بنگاه‌های اقتصادی را درک نمی‌کند

مدیرعامل مجتمع تولیدی بین‌المللی دناصنعت درباره میزان پرداختی مالیات عملکرد نیز گفت: در سال‌های 93 و 94 رشد و رونق اقتصادی چندانی در کشور وجود نداشت اما با این وجود، مالیات عملکرد برخی بنگاه‌های اقتصادی به بیش از 10 برابر رسیده است.

این فعال اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: همه فعالان اقتصادی از شرایط سخت اقتصادی دولت، هزینه‌های بالای یارانه، کاهش درآمد نفت و مشکلات مالی مطلع هستند، اما نباید طوری باشد که دولت بخواهد همه این مشکلات را از طریق افزایش مالیات جبران کند.

باقری ادامه داد: بخش خصوصی کشور هیچگاه اعلام نکرده که انگیزه و علاقه‌ای برای پرداخت مالیات ندارد، اما گلایه جایی است که نظام مالیاتی در دوران رکود نیز شرایط بنگاه‌های اقتصادی و صاحبان آنها را درک نمی‌کند.

وی تصریح کرد: رکود اقتصادی طاقت‌فرسای حاکم بر شرایط اقتصادی کشور ایجاب می‌کند که دستگاه‌های دولتی با یک وفاق و همدلی مناسب برای پویایی اقتصاد از طریق رفع مشکلات فعالان اقتصادی تلاش کنند.

رئیس اتاق تعاون کهگیلویه و بویراحمد افزود: امیدواریم با برگزاری منظم نشست‌های شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی مشکلات فعالان اقتصادی استان تا حد امکان یکی پس از دیگری رفع شده تا شاهد پویایی روزافزون واحدهای تولیدی استان در بخش‌های مختلف باشیم.

باقری با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر به علت مشکل درآمدزایی بنگاه‌های اقتصادی، در زمینه پرداخت هزینه‌های بیمه و مالیات نارسایی‌هایی پیش آمده، گفت: امیدواریم با بهبود فضای کسب و کار، این معضل برطرف شده تا بنگاه‌ها بتوانند به راحتی هزینه بیمه و مالیات خود را تأمین و پرداخت کنند.

وی تأکید کرد: برای نجات اقتصاد کشور باید استراتژی صنعتی کشور تهیه و تدوین شود و پس از آن به سراغ تدوین استراتژی توسعه کشاورزی و سپس خدمات رفت و از سوی بخش خصوصی به عنوان راهکار حل مشکلات اقتصادی در اختیار دولت قرار بگیرد.

این فعال اقتصادی دعوت از نمایندگان تشکل‌های صنعتی به نشست‌های کمیسیون و شنیدن صدای آنها و راهکارهای پیشنهادی آنها را از راهکارهای پیشنهادی برای رفع گوشه‌ای از مشکلات صنعتگران استان عنوان کرد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد