تاریخ درج خبر : 1395/06/30
کد خبر : ۵۵۴۲۶۴
+ تغییر اندازه نوشته -
نورمحمد حسینی سوق

به بهانه کشتار سربازان در یاسوج

سایت استان کهگیلویه و بویراحمد: یادداشت دریافتی،  *نورمحمد حسینی سوق

روث بنه دیکت یکی از مردم شناسان نامی، جوامع را از نظر فرهنگی به دودسته تقسیم می‌کند، جوامع دیونیزی و آپولونی.

دیونیزوس نشانه شوریدگی و زایایی و طبیعت است و آپولون مالک تعقل و هنر. بندیکت اعتقاد داشت جوامع بشری به‌صورت گروهی یا دیونیزی هستند یا آپولونی؛ یعنی یا شوریده و خشن‌اند و یا اهل تعقل و آرام. این شکل رفتاری در تصمیم‌گیری‌ها، مراودات و بازنمایی‌های فرهنگی آنان نقشی اساسی دارد و کلید مناسبی را برای بازشناسی و چگونگی ایجاد تعاملات رفتاری با ایشان را در اختیار دیگران قرار می‌دهد.

این مقدمه را آوردم تا شاید متولیان امور امنیتی و اجتماعی و فرهنگی جامعه به‌جای آه و دریغا و مهیا شدن برای رفتن به مراسم فاتحه سربازان مقتول اندکی بیندیشند که مدیریت اجتماعی و فرهنگی بسیار فراتر از بحث کنسرت‌ها و همایش‌ها و جشن‌ها و هفته‌ها و تدارک صندوق‌های رأی انتخابات و است.

خیلی سال‌ها قبل در جلسه‌ای در کاخ استانداری به‌اشتباه دعوت‌شده بودم. آمار اعتیاد را دریکی از شهرها در دستم بود. اخبار و اطلاعات مربوط به وفات‌های ناشی از اعتیاد در خرابه‌ها و صحراها را هم داشتم. نوبت من رسید. به استاندار عزیز گفتم که فکر می‌کنم فلان شهر دارد به مرز بحران از نظر اعتیاد می‌رسد. بحران را من حالتی می‌دانستم که آمار یک مسئله از حد طبیعی خارج شده باشد. استاندار نگاهی کرد و فرمودند که بحران از نظر من یعنی زلزله. سیل. و…دیدم راست می‌فرماید، در کتاب‌ها بحران را چیز دیگری تعریف می‌کنیم آمار می‌گیریم و ضریب همبستگی و ….

ساکت شدم و آمار و ارقامم را بستم و ادامه ندادم. چون زبان و ادبیاتمان خیلی با هم فاصله داشت.

این روزها نیز به‌طور مداوم اخباری از قتل و آدم کشی و یا خودکشی به افکار عمومی ارائه می‌شود. آخرین آن نیز قتل سربازان در یک محیط امنیتی، به دست یک فرد امنیتی است که اتفاقاً مقتولین نیز از همان خانواده امنیتی می‌باشند. برای تکمیل این خبر به‌طور تصادفی برخی از اطلاعات و اخبار مربوط به قتل را در سه شهر مهم استان در زیر آوردم. با نگاهی به این آمار و اطلاعات، قطعاً متوجه خواهیم شد که مسئله قتل در استان جدی است.

جوان ۳۰ ساله پس‌ازآن که همسر خود را به قتل می‌رساند در نزدیکی منطقه تفریحی تنگ گنجه‌ای خود را از بالای کوه به پایین پرت می‌کند که این امر موجب مرگ وی می‌شود.

دیشب در خیابان معلم شهر یاسوج به دنبال یک نزاع دسته‌جمعی یک جوان یاسوجی به‌وسیله اسلحه ساچمه ای به قتل رسید.

حادثه‌ای تلخ وغم انگیز یاسوج، قتل کارمند یاسوجی

قتل یا خودکشی مدیر یک کبابی معروف در آبشار یاسوج

قتل یا خودکشی دو جوان یاسوجی در کوه‌های سروک.

تیراندازی با اسلحه شکاری در بلوار امام خمینی شهر یاسوج با زخمی شدن 6 جوان

قتل در اطراف یاسوج با چاقو

یک پیرمرد گچسارانی به دلیل جروبحث خانوادگی در بیمارستان شهید رجایی گچساران با ضربات کارد آشپزخانه جان خود را از دست داد و دو فرزند وی نیز براثر ضربات چاقوی قاتل زخمی و روانه بخش آی. سی. یو شدند

ماجرای قتل دو کودک در گچساران توسط مادر

خواستگار کینه‌توز گچسارانی پس از شنیدن جواب رد از سوی دختر موردعلاقه اقدام به کشتن خود، دختر موردعلاقه و خواهر وی نمود

یک مرد جوان گچسارانی در اقدامی جنون‌آمیز، مادر و دو خواهر خود را به درون اتاقی حبس و با ریختن بنزین به طرز فجیعی آن‌ها را به قتل رساند

پدربزرگ گچسارانی در شب تولد نوه‌اش به قتل رسید

قتل فجیع دانش‌آموز 17 ساله در دهدشت یاسوج

در یک نزاع دسته جمعی در یکی از روستاهای شهرستان کهگیلویه یکنفر به ضرب گلوله کشته شد.

جوان 20 ساله دیگری نیز در محور جدید دهدشت – اصفهان توسط فردی یکی از پاهایش از زیر زانو با  قمه» قطع می‌شود.

در دهدشت یک برادر در اقدامی تأسف‌بار اقدام به قتل برادر خود با 37 ضربه چاقو می‌کند

این‌ها تنها بخشی از اخبار دل‌خراشی است که به‌طور مداوم به سمع و نظر مردم این اهالی می‌رسد

هرکدام از این قضایا هم عمق دارند و هم طول دارند هم دنباله‌دارند. پیچیدگی قتل را اگر در شرایط بسیار پیچیده جامعه استانی ضرب نماییم قصه بسیار مرکب و غامضی حاصل می‌شود که برای حل آن‌ها مدیریت اجتماعی و فرهنگی بسیار پخته‌تر و عالم‌تری می‌طلبد

هفته پیش به بهانه‌ای خدمت یکی از بستگان مقتولی رسیدم که سال پیش به قتل رسد و منطقه‌ای را چندین سال است که به سمت التهاب و زندان و فرار از منطقه و جریمه و…سوق داده است. قصد داشتم نامه‌ای در این خصوص خطاب به دادستان محترم و استاندار عزیز بنویسم. با وقوع این حادثه هولناک، فکر می‌کنم ذهنیت مسئولین به سمت‌وسوی فراتر از پیگیری‌های حقوقی سوق داده شود. چون در این ماجرا دیگر احتیاجی به قضاوت نیست. سه نفر کشته شدند و قاتل هم خود را کشت. جریمه و قصاص و زندان و تبعید و…دیگر وجود ندارد.

شنیدم از دیشب تابه‌حال مهم‌ترین دغدغه مسئولین مدیریت اجتماعی خشم خانواده مقتول است و این‌یک گام به جلوست.

من قصد ندارم که اینجا به واکاوی قتل بپردازم. فقط امیدوارم حال که متأسفانه مسئله قتل تا مکان زندان و محل اعدام قاتلین رخنه کرده است و این مسئله مهم اجتماعی به دستگاه دولت هم سرایت کرده است، مسئولین عزیز احساس نمایند که قتل عللی دارد. عللی که با انگیزه‌های فردی فاصله بسیار دارد. این علل اجتماعی و فرهنگی باید مورد واکاوی قرار گیرند. به قول بنه دیکت باید شاخص‌های دیونیزی فرهنگی ما به‌دقت مطالعه شود. این مهم را نیز باید از لابه‌لای تحقیقات و مطالعات دانشمندان و متخصصان استخراج کرد.

هرچند ممکن است ما هم هنوز در باد نظرات و تحقیقات به سر ببریم. من هنوز دارم فکر می‌کنم که شاید حق با آن مسئول عزیز بوده است که به‌نوعی به من امر نمودند که اطلاعاتت به درد خودت می‌خورد. چون این مسائل عادی و پیش‌پاافتاده است. سیل و زلزله و طوفان و سقوط هواپیما و…مسائل اصلی جامعه و بحران نام دارند که الحمدالله ملک در آسایش و امنیت کامل است

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • همشری شما گفت:

    احسنت.اما مسئولین درگیر جنگ قدرت خود هستند و قطعا آمار خودکشی استان ما را همچون دیگر آمار به اشتباه به بالا اطلاع می دهند…به هر حال صندلی به راحتی به دست نیامده که به راحتی ازدست برود….

  • ali گفت:

    تشکر از مطلب خوبتون.البته اگر چند دقیقه ای مسولین محترم به عمق جامعه وارد شوند خواهند دید که موضوع واقعن جدیست.حتمن تا حال دیده اید برای یک بوق زدن چنان دو طرف با هم دعوا میکنن که اینگار زلزله ای رخ داده.حوصله مردم واقعن از دست رفته و هر لحظه امکان درگیری و قتل وجود داره

پربازديد