تاریخ درج خبر : 1391/08/30
کد خبر : ۵۵۴۴
+ تغییر اندازه نوشته -

پشت پرده توهین و تلاش برای حذف بویراحمد از نام استان چیست؟

این روزها مردم بویراحمد حال و روز خوشی ندارند وقتی تاریخشان مورد تاراج کسانی قرار می گیرد که نه تاریخ می دانند و نه انصاف حالیشان است.

اما بنظر نمی رسد این تحلیل های آبکی تاریخی بدون هماهنگی و برنامه ریزی باشد و سوال اینجاست که طرح این گونه مسائل آن هم در این شرایط با چه هدفی صورت گرفته؟

گروهی ابتدا سعی و تلاش خود را بر حذف نام بویراحمد از تاریخ داشتند و با پیش کشیدن موضوع تغییر نام استان به گمان برخی افراد ساده لوح این کار را برای پیشرفت استان می خواستند انجام دهند، اما هوشیاری مردم فهیم، حضرت آیت اله ملک حسینی و نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی این تلاش را در نطفه خفه کرد هر چند که برخی از افراد همچنان تمایل دارند به روال سابق خود ادامه دهند و مشخص است که نام بویراحمد برای برخی از افراد ثقیل و هضم ناشدنی است.

در حالی که مدت اندکی از رحلت عالم ربانی و مجاهد نستوه آیت اله ملک حسینی می گذرد و همچنان همه به این معترفند که بزرگترین مراسم تشییع بعد از مراسم رحلت امام محسوب می شود که خود گواه مناسبی برای نشان دادن پیوند عمیق میان مردم بویراحمد و روحانیت است، طرح موضوعاتی مانند توهین به تاریخ بویراحمد در قالب نقد، آیا دلیلی جز به حاشیه بردن این اتفاق بزرگ دارد؟

بسیاری بر این اعتقادند که رحلت آیت اله ملک حسینی باعث شده تا برخی از افراد توهین به بویراحمد را به فاز جدیدی برده و در قالب نقد تاریخی، افتخارات این منطقه را زیر سوال ببرند و اهداف از پیش تعیین شده خود را به نتیجه برسانند.

و اکنون سوال مردم این است که اگر آیت اله ملک حسینی اکنون در میان ما بود باز هم چنین موضوعاتی مطرح می شد؟

نقد تاریخی باید توسط مورخ و با درنظر گرفتن شرایط تاریخی صورت پذیرد نه آنکه  تو اکنون بر مبل راحتی تکیه بزنی و با خود از بی فکری کی لهراسب در صد ها سال پیش سخن بگویی.

هر چند فرد نویسنده، خود تاریخ و سابقه جالبی دارد که در صورت لزوم منتشر خواهد شد، باید پرسید که چگونه به خود اجازه داده در نوشته خود فقط با عصبیت نام بویراحمد را بیاورد؟

بنظر می رسد عده ای هم با نام بویراحمد و هم با تاریخ و افتخاراتش مشکل دارند و سعی دارند این تاریخ را آنقدر لجن مال کنند که دیگر کسی جرات استناد و افتخار به آن را نداشته باشد.

منبع: بویرنیوز

» ماجرای توهین نویسنده چرامی در عصردنا به بویراحمد

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • احمد گفت:

  متاسفانه بعضی افراد مغرض در ادارات شهرستان ها وحتی مرکز استان در مکاتبات وحتی در دفترچه درمانی .بوراحمد را حذف کرده اندکه اتتظار است مسولین ذیربط بخاطر جلوگیری از تفرقه افکنی تذکرات ودستورات لازم را صادر نمایند چون تا کنون سابقه اینهمه بی حرمتی وجود نداشته است

  • ضیاء گفت:

   من با تغییر نام استان کاملا موافقم ،خیلی ها هستند که حتی اسم استان رو درست تلفظ نمی کنند وقتی میشه اسم استان قشنگتر باشه خوب چرا نباشه؟؟
   بهتره تعصب رو کنار بزاریم و قبول کنیم که تغییر نام استان چیزی از ارزش های استان کم نمیکنه….چون قطعا اسم استان در آینده عوض میشه بهتره ای اتفاق الآن بیفته تا شناخته شده تر بشه..

 • حقیقت گفت:

  کشور ایران متعلق به یک قوم وقبیله نیست به اجتماعی از اقوام و ایالتهاست حالا در این استان شش قبیله زندگی میکنند و تعدادی ترک و اردکانی و بهبهانی وبختیاری و سایر و شهرها و مناطق ایران و بویراحمد هم یکی از این قبیله های استان همون شهرستان یاسوج کافیه براشون چه بخواهند وچه نخواهند نام این استان میبایستی عوض شود و میشود چون اراده جمعی خواهان این تغییر است لطفا زودتر اینکار انجام بشه بهتره

 • بویراحمد سرفراز گفت:

  ****************
  آموزش عشایر همان بود که می خواستم .راه نجات خویش را یافتم . از آن پس نه شهری بودم و نه ایلی . هم شهری بودم و هم ایلی . در شهر اقامت داشتم و عمرم در ایل می گذشت . در میان ایلات به ایل بویر احمد علاقه خاصی داشتم . همین که آسمان تیره می شد و دلم می گرفت پیش از هرجا به سوی بویراحمد می شتافتم . سرزمین بویراحمد سرزمین آفتاب و ستاره بود . از توجیه علاقه ام به بویراحمد عاجزم . گمان دارم بیش از هرچیز شجاعت این مردم مجذوبم کرده است . گوینده شهیر شیراز سخاوت را شریفترین هنر آدمی می داند و من شجاعت را بالاترین می دانستم.
  تاریخ بویراحمد پر از فتح و افتخار است . بویراحمد جنگی نکرد که در آن پیروز نشد . بویراحمد هیچگاه زیر بار زور نرفت . هرگاه گوش ها را برای شنیدن کلمه حق نا توان دید ، با صدای رسای گلوله سخن گفت . در بویراحمد کوهی نبود که از حماسه سخن نگوید و کمری نبود که از حماسه سخن نسراید . انقلاب عشایر فقط در صورتی جان می گرفت که به بازوی عریان عشایر تکیه داشت . هیچ یک از طغیانهای جنوب بی پایمردی پا برهنگان بویراحمد به جایی نرسید .
  بویراحمد آنقدر دست به ماشه برد و پا در رکاب فشرد تا از یک دهستان یک استان آفرید . بویراحمد آنقدر کوشید و خروشید تا از چنگ سه استان همسایه ، سه ازدهای پر اشتها ی دهان گشوده رهایی یافت و به صورت استانی مستقل در آمد ..استان بویراحمد تنها استان ایران بود که نه به دلیل جمعیت ، نه به دلیل وسعت ، نه به دلیل ثروت بلکه فقط در نتیجه قدرت موجودیت یافت .
  من با این علایق به بویراحمد می رفتم . می رفتم تا کودکان و نوجوانانش را با سواد کنم . می رفتم تا شجاعت را با فضیلت و شمشیر را با قلم آشنا سازم و به جرأت های چشم بسته ، بصیرت و آگاهی دهم . بر آستر چادر ها و دیوارهای سنگ چین مدارس این عبارت نوشته بود : (( طلای شهامت را با سیم سواد مبادله نکنیم )).

 • احمد گفت:

  نویسنده مقالات مطالب منتشر شده را با هماهنگی ومشورت چند [….] مقیم [….] و [….] تنظیم نموده هرچند اهداف پشت پرده نویسنده بی حرمتی وحذف جایگاه همه مردم حوزه بویراحمد ودنا میباشد

 • گچساران گفت:

  به جای این همه سروصدا و هیاهو بهتر است به فکر عمران و آبادی باشید نه سر و صدای الکی و پوچ بفرض که این مطلب را همه بخوانند یه تاریخ بویراحمد را می دانند که خودشان قضاوت می کنند که درست است یا خیر یا اینکه نمی داندد و به حالشان هم فرقی نمی کند پس بهتر است به جای مقابله و هیاهو به فکر آبادانی استانمان باشیم

 • محمد گفت:

  در مورد تقوی باید بگویم بهترین وزیباترین کلمه ونام مصداق به او را جناب سید باقر موسوی گفته اندو حق مطلب را بیان نمودند یعنی بتی اما ماجرای بتی : شخصی بنام بتی پیوسته تاسف میخورد چرا از وی نامی برده نمیشود و حال آنکه در هر مجلس و محفلی از فلان وبهمان شخص اسم برده میشود ودر مورد عملکرد خوب وبدشان صحبت میشود . بتی که هیچ هنری نداشت و حتی توان مردم آزاری ودزدی و… نداشت وکار نیکی هم نمیتوانست انجام دهد تصمیم گرفت برود وتوی سر چشمه آب آبادی کثافت کاری کند .بعد از آن همه جا پخش شد بتی توی چشمه کثافتکاری کرد وبدینطریق اسم بتی سر زبانها افتاد

 • زاگرس گفت:

  حساسیت عزیزان از اصطلاح بویراحمد مورد تقدیراست اما دیگران را بزرگ نکنید تا قبل از این کسی تقوی را میشناخت از طرف دیگر درحوزه بویراحمد بسیاری مورد تظلم قراز گرفتند بگذارید تاریخ کارش را انجام دهد

پربازديد